Marka Kimliği Nedir? Marka Kimliği Nasıl Oluşur?

May 20, 2023 | İçerik Pazarlaması

Marka kimliği oluşturmak, bir iki logo ve font belirleyerek birkaç günde alelacele tamamlanacak bir iş değildir ve üzerinde dikkatle durulması gerekir.

Yine de durum sizi korkutmasın zira doğru adım ve yol haritasıyla ilerlediğiniz bir senaryolarda marka kimliğiniz de oluşmaya başlayacaktır merak etmeyin. Bu süreçte de ne gibi çalışmalar yapılması gerektiğini rehberimizde detaylı bir şekilde inceleyeceğiz ve marka kimliği nasıl oluşturulur sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Marka Kimliği Nedir?

Marka kimliği, kişi ve kurumların kendini başta dijital alanlar olmak üzere dış dünyaya tanıtma biçimidir.

Marka kimliği slogan ve logo olarak aklımıza gelse de; yazı karakteri, iletişim dili, renk ve görsel olarak şirketin kendini yansıtış bütünlüğü olarak da kabaca isimlendirilebilir.

Bir başka ve daha net bir ifadeyle markanın kendini nasıl tanıttığı ve iletişim dilinden nasıl faydalandığı da bu kısa tanımın içerisinde ele alınabilir.

Markalaşmak isteyen her kişi ve kurumun, rekabette fark yaratmasını sağlayacak özgün bir kimliğinin olması şarttır. Bu alanda yapılacak yanlış adımlar kurumunuzun geride kalınmasına da neden olabilir ve kimliğiniz hedeflediğiniz şekilde dışarıya net yansıtılmayabilir.

Marka Kimliği Hangi Ögeleri Kapsar?

Logo, tercih edilecek renkler, tipografi, tasarım ögeleri, görseller, illustrasyon, ikonlar ve video & animasyonlar marka kimliği oluştururken üzerinde durulması gereken yapılar olarak listelenebilir.

Marka Kimliği Nasıl Oluşturulur?

Logo Tasarımı

Markanızın yüzü olacak logo tasarımı markanın en güçlü ögelerinden biridir. Kurumsal görünüşünüzü belirleyecek logo tasarımında dinamik ve canlı materyalleri tercih edebileceğiniz gibi sade ve daha kurumsal tasarımları da kullanmanız mümkündür. Buradaki kilit nokta markanızın ve hedef kitlenizin vizyonu olacaktır. Bu vizyonu yansıtacak bir logo belirlemeniz bu ilk önemli süreçte en doğru yaklaşım olacaktır.

Renk Seçimi

Marka kimliği oluşturma sürecinde karşımıza çıkacak bir başka önemli konu da markanızla doğrudan ilişkili olan renklerdir. Markalaşmak isteyen kişi ve kurumların yapısı itibariyle ulaşmak istediği bir kitle vardır. Elbette vermek istediğiniz mesajlar da farklılık gösterecektir. Her bir renk farklı bir duygu ve hissiyatı simgeleyeceğinden verilmesi istenen mesajı yansıtacak bir renk seçimi yapılması ve bu konu üzerinde dikkatle durulması bir hayli önemlidir.

Tipografi

Kimliğinizi oluştururken ihtiyacınız olan materyallerden biri de dijital dünyada, görsel bütünlükte ve logonuzda faydalanabileceğiniz fontlar yani tipografidir.

Yazı karakterlerinin de kendilerine özgü mesajları bulunur. Tırnaklı olarak bilinen çok daha ince yazı karakterleri genellikle kurumsal bir kişilik tercih eden firmalar tarafından kulanılmakta. Tırnaksız veya etli fontlar modern ve dinamik bir kitleye hitap eden firmalar tarafından tercih edilebilmekte.

Tasarım Sistemi

Görsellerinizde, logonuzda, dijital tasarımlarınızda ve sosyal medyada kullanacağınız bir tasarım bütünlüğünüzün olması şarttır. Belirlediğiniz renk, grafik ve fotoğraflar bütününün bir bütünlük içerisinde olması gerekir. Markalaşmayı sağlamak için tüm görsel ögelerinizin birbirini kurumsal dilinizde tamamlanması son derece önemli. Bu sebeple de bir tasarım şablonu yani mizanpaj belirlemeniz ve devam eden işlerinizde bu şablonu kullanmanız önemlidir.

Fotoğraf, İllustrasyon ve İkonlar

Marka kimliği oluşturma sürecinde kullanacağınız illüstrasyon, fotoğraf ve ikonlar da belli bir şablona ve tasarım stiline sahip olmalı. Kurumsallığınızı gösterebilmek ve her paylaşımınızda aynı mesajı verebilmek adına bütünlüğünün olmaları gerekmektedir. Bu bütünlüğü oluşturmak için kullanacağınız bu materyaller için de derinlikli bir analiz yapmanız ve devamında da bir standart belirlemeniz gerekiyor. Böylelikle tüm görsel çalışmalarınız sorunsuz ilerleyecektir.

Video ve Animasyonlar

Markanızla ilgili video ve animasyonlar oluştururken girişten beri önemine dikkat çektiğimiz bütünlüğü sağlamanızda yarar var. Videolarınızı izleyenlerin bir müddet sonra bu konsepte aşinalık kurmalarını sağlamanız gerekir. Videolarınızda kullanacağınız fonlar, ses ve müzikler, videolarda seçeceğiniz seslendirmeler, kullanacağınız animasyonlar ve bu animasyonlardaki illustrasyonlar da bir bütünlük içerisinde ilerlemeli. Hem kullanım kolaylığı hem de tasarımsal açısından bu bütünlüğü sağlamanız biliyoruz çok vurguluyoruz lakin bir hayli önemli.

Web Site Tasarımları

Marka kimliği üzerine kafa yorarken üzerinde durulması gereken bir diğer konu da web site tasarımınızdır. Web tasarımınızda markanızla ilgili birçok detayı kullanıcılara sunabiliriz.

Günümüzde web sitesinin kalitesi ve bütünlüğü satın alma kararlarını doğrudan etkileyen faktörler arasında yer almakta. Uzun süredir güncellenmeyen eski web siteleri, marka imajını doğrudan zedelemektedir. Bununla birlikte kullanıcı deneyimi itibariyle zayıf olduğu düşünülen ve güven vermeyen tasarımlar, tüketicilerin alışveriş deneyimlerini zorlaştıracağı için markanızın imajına direkt zarar verir.

Marka kimliği nedir? Marka kimliği neden gereklidir? Marka kimliği nasıl oluşturulur?

Logonun ve hedef kitleyi tanımanın önemi nedir sorularına cevap verebilmeye odaklanarak etkili bir marka kimliği oluşturmanın tüm unsurlarını inceliyoruz. Gelin devam edelim.

Dilerseniz şimdi arkanıza yaslanın, gözlerinizi kapatın ve aklınıza gelen ilk markayı düşünün.

Marka zihninizde nasıl belirdi? Muhtemelen logosunu ve renklerini hatırladınız. İşte zihninizde beliren tüm bu materyaller markanızın kimliğini gösterir. İster kişi ister bir kurum olun markanızın hatırlanıp tercih edilmesi ve kendini ifade edebilmesi için ilk ve en mühim unsur markanın tutarlı ve etkili bir kimliğinin olmasıdır.

Marka Kimliği Nedir? Marka Kimliği Neden Gereklidir?

Hatırlarsınız, sigara üreticileri logo vs ellerinde ne varsa özendirmemesi amacıyla paketlerinin üzerinden kaldırmışlardı. Bu firmalar, marka kimliklerini o denli güçlü oluşturabilmişlerdi ki tasarımları ve renkleri logo vs olmasa dahi zihinlerde markayı canlandırmaya yetti. Aynı şekilde alkollü içeceklerde de marka kimliklerinin bazı ülkelerde yasaklandığına tanık oluyoruz fakat tütün örneğinde olduğu gibi bu da aşılmayacak konular değil. Eğer marka kimliğinizi doğru oluşturabildiyseniz.

Marka Kimliğinin Gerekliliğini Özetleyelim

 • Markayı hedef kitlesine ilk tanıtan unsur marka tanıtımını sağlayacaktır.
 • Bir imaj oluşturulmasının olmazsa olmazıdır.
 • Tutarlılık o marka ve kuruma güvenilirliği arttırır.
 • Güçlü bir marka kimliği prestijinizi arttırır.
 • Duygusal bağ oluşturmanızda önemli rol oynar.
 • Markanız her şart ve koşulda hatırlanacaktır.
 • Kurumsal kültürünüzü inşa edecek en önemli elemanlardan biridir.
 • Markaya ve kuruma bağlılığı artırır.
 • Kendini iyi ifade edebilen bir marka rakiplerine göre 2-0 önde başlar.

Marka Kimliği Oluşturmada Püf Noktalar

Markanızın amacı ve konumlandırması markanızı rakiplerinden farklı kılan şeyin ne olduğunu gösterir. Stratejiniz nedir ve markanız son kullanıcıya ne sunuyor.

Pazar analizi sektörünüzün özelliklerini ve hedeflerini sunar. Hedef kitleniz hakkında derinlikli bilgi edinin. Çeşitli anket ve araştırma metotları ile süreklilik, sizi düşündüğünüzden çok daha fazla ileriye taşıyabilecektir.

En sevdiğim madde marka için bir kişilik yaratabilmek: Markanız kanlı canlı bir insan olsaydı nasıl biri olurdu. Topluma faydalı bir birey veya zıpır bir genç. Marka personanızı yaratabilirseniz işinizi kolaylaştırmış olacaksınız.

Akılda kalıcı, etkili ve her tasarım materyalinde okunabilecek bir logo hazırlamaya odaklanın ve yine rakip analizinden, büyük firmalardan ilham alın. Ufkunuzu geniş tutun. Logonuzda ve temsil edileceğiniz her görsel alanda faydalanacağınız ana ve ara renklere karar verin.

Doğru tipografi yani yazı biçimini seçin: İtalik yazıyla daha romantik ve yumuşak bir imaj yaratmak mümkündür veya kalın tırnaksız bir yazı karakteri ile marka gücü vurgulanabilir. Bu kapsamda, markanızın duruşu ile özdeşleşen bir yazı karakteri seçmeniz son derece önemli.

Kimliği Oluştururken Kullanıcıyı Tanıyabilmek

Rahat rahat otururken neden bir marka yaratmaya karar verdiniz? Elbette amacınız ürün veya hizmetleri pazarlayabilmek. Bu senaryoda ürün ya da hizmetlerinizi pazarlayacağınız hedef kitlenizi belki de onlardan daha iyi tanımalısınız. Satın alma kararını verecek kişileri tanımak olmazsa olmaz.

Marka Kimliğinde Logonun Önemi

Marka kimliği dediğimizde ilk akıllara gelen başlık logodur. Herkesçe malum logo, bir kurumu veya hizmeti bir bakışta sembolize edebilecek güçteki tasarımlardır. Bir hizmet veya kurum ile ilgili en fazla akılda kalan görseller renkler ve logolardır diyebiliriz.

Logo farkındalık yaratıp kurumu temsil eder, tutarlılığı yansıtarak hatırlanma ve kalıcılık sağlar.

Logonuz Sizin Hakkınızda Ne Söyler?

Etkili bir logo hazırlamak gerçekten zordur zira kurum; amacını, ne işle meşgul olduğunu, hedeflediği kitleyi ve kurum kültürünü ufacık bir sembol ve tipografiyle bütünleştirmek zorundadır. İlk güçlü adım etkili ve doğru renk ve yazı tipi kullanımı ile atılabilir.

Logoda Kullanılan Renkler Ne İfade Eder?

Logomuzun renklerine karar verdiğimiz esnada hedef kitlede uyandırmak istediğimiz duygulara da karar vermiş oluyoruz. Sık tercih edilen siyah aristokrasiyi, kararlılığı veya hüznü sembolize eden bir renktir, ciddi ve güçlüdür. Çoğu zaman sağlıkla ilişkilendirilen mavi huzur verir. Yeşil doğa, tatil ve yine sağlığın rengidir.

Kırmızı da sıklıkla gıda ve perakende sektöründe kullanılan bir renktir. Dikkat çekici ve iştah artırıcı oluşu önemlidir. Tutkunun, erotizmin ve heyecanın rengidir. Daha ziyade gençler için ideal olduğu söylenebilir.

Beyaz temizliği, turuncu enerjiyi, mor dinginliği ve lüksü, az karşımıza çıksa da gri ciddiyeti, pembe gençliği ve romantizmi, kahverengi güvenirliği temsil eder.

Logonuzda Kullanılan Fontlar Logo ve Kimliğinizi Nasıl Etkiler?

Duyguları ve anafikri yansıtmayı başardığını iddia eden sayısız sınırsız yazı tipi mevcuttur. İtalik yazı tipleri romantizmle ilişkilendirilir. Yine tırnaklı olarak belirtilen yazı tipleri klasikliği, sert ve kalın yazı tipleri gücü ve neşeyi gösterir.

Yeni bir iş fikri hayata geçirebilmek ya da mevcut hizmet yahut markanızı güncelleştirmek arzusundaysanız, hedeflerinizi birebir yansıtacak doğru bir kimlik anafikri ile yola çıkmalısınız. Etkileyici bir marka kimliği kesinlikle en güçlü yönlerinizden biri olacak, sizi daima yüksek hedeflere taşıyacaktır.

Marka Adı Konusunda Karar Verebilmek

Markalara tescili sorunsuz ve stratejik bakımdan nokta atışı bir isim belirleyebilmek başlı başına profesyonel bir iş haline gelmiştir. Marka ismi bulabilmek için farklı sektörlerden yaratıcı kişiler, elbette referanslı metin yazarları, araştırmacılar, direktörler, öğretmenler ve dilbilimcilerden oluşan ekiplerin koordineli çalıştıklarına sık tanık oluyoruz.

İsim belirlemede en mühim nokta, özgünlük ve isimlere farklı tipografik fontlarda bakılması gerekliliğidir. Bu çeşitli materyalleri kartvizit, dijital dünya, mağaza önü, zarf, antetli kağıt gibi farklı iletişim mecralarına uygulayıp değerlendirmek işe yarayabilir. Bunların dışında bilimsel metotlarla yapılan bir isim çalışmasında dikkat edilmesi gereken hususları da sıralayalım:

 • Marka ve hizmetin stratejisi, iletişimi yapılacak ana mesajın belirlenmesi
 • Konumlandırma
 • Anlambilim ve şekilbilim açısından değerlendirme
 • İsimlerin ve okunuşlarının tüm dillerde incelenmesi
 • Dilbilimsel analizler ve uluslararası dilbilim açısından değerlendirme
 • İsim ve marka çeşitleri
 • Yaratıcılık ve teknikler
 • Olmazsa olmaz tescil araştırması

Marka isimleri genel olarak şu kategoriler içerisinde değerlendirilebilir:

Hedef kitleniz için sürpriz etkisi yaratması beklenen bir marka ismi kısa olabileceğini gibi uzun ve zor da olabilir lakin basitlik önemlidir. Kategoriyi anlatabilmesi, benzersiz oluşu, ses tekrarına dayanması ve okunuşu kolay olması değerlendirilebilecek ana başlıklardan.

Özetle Marka Kimliği

Marka kimliğiniz, rakiplerle dolu sonsuz bir denizde sizi farklılaştıran şeydir ve müşterilerinize kim olduğunuzu ve sizinle ilerledikleri takdirde neler alabileceklerini gösterir.

İster kişi ister kurum olun markanızın olumlu bir bakış açısıyla değerlendirilmesini istiyorsanız, marka kimliğinizin altını çizmeniz ve müşterilerinize kim olduğunuzu net bir şekilde tasvir edebilmeniz gerekir.

Daha fazla marka ipucu veya profesyonel yardım ister misiniz? E-posta adresimiz [email protected] veya +90 532 591 57 71 numaraları telefonumuz üzerinden bizlere ulaşarak destek alabilirsiniz.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz