DÖNÜŞÜM HİZMETLERİ

Sosyal Medya Yönetimi Hizmetleri

Omnichannel yaklaşımının bir parçası olarak sosyal medya stratejinizin dijital PR ve SEO gibi hedeflerinizle birlikte çalışmasını sağlayacağız.

Teklif almak için formu doldurabilirsin:

Potansiyel Müşterilerinizle Tanışın, Satış Hedeflerinize Ulaşın

Pazarlama stratejilerinde kritik öneme sahip sosyal medya; marka değerinizi ve sadakatinizi yükseltilebilmeniz adına mutlaka tercih etmeniz gereken bir mecradır.

Sosyal medya yönetimi; kişi veya kurumların hesaplarını nasıl kullanacağını, tanıtımlarını ve analizlerini nasıl yapacağını, uygun içeriklerin aylık veya yıllık planlar dahilinde paylaşılmasını, kriz anında en doğru reaksiyonların alınmasını kapsayan bütünleşik etkileşim süreçlerini ifade eder.

DMM Turkey olarak kişi veya kurumsal kimliğinize özel stratejiler kurguluyor; oluşturduğumuz özgün içerik ve kaliteli görseller, güncel ve etkili yöntemler ile kaliteli takipçileri hedeflerken dijital dünyadaki trafiğinizi artırmayı hedefliyoruz.

Aktif ve güçlü yönlerinizi sunabileceğiniz dijital medya; tüm reklam bütçelerine uygundur, ölçülebilir veriler sunar, itibar yönetiminize katlı sağlar ve PR adına olmazsa olmazdır. Üstelik takipçilerinizle anlık iletişim kurabilirsiniz.

Sosyal medyada başarılı olmak için dikkatli ve dengeli bir içerik stratejisine ihtiyacınız var ve DMM TURKEY size tam da bunu sağlıyor. Uzun vadeli sözleşmelerimiz yoktur ve istediğiniz zaman kolayca iptal edebilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bizi aramaktan veya e-posta göndermekten çekinmeyin.

DENETİM VE HEDEFLER

Genel pazarlama hedeflerinizi ön planda tutarak mevcut sosyal platformlarınızın başarısını ve güçlü yönlerini değerlendirip iyileştirilmesi gereken alanları belirleyeceğiz.

KANAL GELİŞTİRME

Çok sayıda sosyal ağ mevcut ancak hangileri temek stratejiniz ve hedefleriniz için uygun? DMM Turkey olarak hedeflerinize en uygun platformları belirleyeceğiz.

KAMPANYA OLUŞTURMA

KPI’larınıza odaklanan ve haftalık olarak raporlanan etkileyici reklam kampanyaları tasarlıyor, pazarlamaya olan ihtiyacınızı anlıyoruz.

RAKİP ANALİZİ

Mesajı belirlemek ve stratejinizin rakiplerinizin güçlü yönlerini aştığından emin olmak adına sosyal varlığınızı tüm mecralarda analiz ediyoruz.

İLGİ ÇEKİCİ SOSYAL MEDYA STRATEJİLERİ

Yönümüzü belirledikten sonra, markamızın sosyal medya planının ana hatlarını çizecek kapsamlı ve etkileşime geçiren bir sosyal strateji oluşturacağız.

ÖLÇÜLEBİLEN SOSYALLEŞME

Mevcut stratejinizin potansiyelinize uygun olup olmadığını tartışalım ve yapay zeka odaklı bir sosyal medya yaklaşımının sağlayabileceği fırsatları belirleyelim.

Sıkça Sorulan Sorular

Ölçülebilir veriler ile markanız için dijital pazarlama ve sosyal medya yönetimi stratejileri geliştiriyoruz.

Ajans ile Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Doğru sosyal medya yönetim ajansı, satışları artırmanıza, hedef kitlenizi büyütmenize ve müşterilerin sizi ve hizmetlerinizi nasıl algıladığına dair öngörüleri ölçmenize yardımcı olabilir.

Sosyal Medya Yönetimi Faydalı mıdır?

Kişi ve kurumlar için sosyal medya platformları hedefe direkt ulaşabilecekleri cazip ve eğlenceli mecralardır. Sosyal medya hesapları ile firmalar ürün ve hizmetlerini kolaylıkla tanıtılabilir kitlelerini daha dikkatli analiz edip stratejilerini güncelleyebilir.

Sosyal Medya Hesaplarımın Adları Aynı mı Olmalı?

Sosyal medya hesaplarınızın tanıtımını kolay bir şekilde yapabilmek adına tüm kurumsal medya hesaplarında aynı adı kullanmanız bütünlük ve akılda kalıcılık açısından uygun olacaktır.

Sosyal Medya'da LinkedIn Nasıl Kullanılır?

B2B ve B2C için vazgeçilmez bir araç olan LinkedIn’in kariyer odaklı yapısı, sektör ve iş unvanına göre belirli hedef kitleleri belirlemede daha etkili olmamızı sağlar.

Reklam Ödemelerini Nasıl Gerçekleştiriyoruz?

DMM Turkey olarak sosyal medya reklam bütçe harcamalarınızı, reklamların ödemeleri için kullanmak istediğiniz sanal kartınız ile gerçekleştiriyoruz. Bu sayede harcamalar tamamen kontrolünüzde gerçekleşir ve ne kadarlık bir ödeme yapıldığını her zaman izleyebilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya pazarlaması; ürün farkındalığı, müşteri çekme veya satışları artırma gibi bir işletmenin pazarlama hedeflerini ilerletebilecek stratejilerden yararlanır. Pazarlamayla ilgili doğrudan iş hedeflerine odaklanan; etkileşim, kanal büyümesi ve dönüşümler dahil olmak üzere metrikler etrafında hedef odaklı ilerleyen özel bir sosyal medya yönetimi hizmetidir.

Daha Fazla Beğeni ve Takipçi İstiyorum

Bu, karşılaştığımız çok yaygın bir soru. DMM Turkey’de gerçek ve istikrarlı büyümeyi amaçlıyoruz. Rakamlara odaklanmanızı, takipçi veya beğeni satın almanızı yahut başka şüpheli taktikler kullanmanızı asla önermeyeceğiz. Bu veriler, insanlar hizmetlerinizle gerçekten ilgilenmiyorsa veya işinizle meşgul değilse hiçbir şey ifade etmez. Özetle bağlantılar kurmaya ve değer sağlamaya odaklanıyoruz.

Sosyal Medya Profillerimi Oluşturur musun?

Kesinlikle! Emin değilseniz veya bunun için zamanınız yoksa bu ilk adımı memnuniyetle atabiliriz. Danışma aşamasının bir parçası olarak, hangi platformlarda olmanız gerektiğini ve bunların nasıl kurulacağını anlatacağız.

Sosyal Medya Yönetimini Nasıl Raporluyorsunuz?

Uygun bir zaman ölçeği etrafında düzenli olarak haftalık, aylık ve üç aylık raporlar hazırlıyoruz. Bir kampanyanın başlangıcında belirlenen KPI’larla ilgili sosyal medya metriklerine ilişkin anlamlı veriler de dahil olmak üzere, raporları mümkün olduğunca kolay anlaşılır hale getirmeye odaklanıyoruz.

Sosyal Medya Gönderileri Ne Sıklıkta Yapılmalı?

Hesaplarda günde 1 ya da 1’den fazla paylaşım yapmanın, etkileşimi olumsuz yönde etkileyebileceği düşünülse de; hedeflediğiniz ülkeye ve kitleye göre farklı senaryolar oluşturulabilir. Sağlıklı bir etkileşim için haftada 3 paylaşımı geçmemek ortalama bir senaryoda yeterli olacaktır. Hedeflenen coğrafya ve kitleye göre bu sayıların değişkenlik gösterebileceğini unutmamak gerekir.

Soru ve Yorumlara Cevap Veriyor musunuz?

Kesinlikle! Sosyal medyanın etkileşim kısmı kritiktir. Sorulara ve yorumlara cevap vererek moderasyon sağlıyoruz. İster bir yorumu beğenmek ister birine paylaşımı için teşekkür etmek olsun, hepsi müşteri hizmetlerinin bir parçasıdır.

Olumsuz Yorumlarla Nasıl Başa Çıkılır?

Her şeyden önce, güvenlerini yeniden kazanmak için müşterilerinizin endişelerini gidermeyi seçebilirsiniz. Müşteri odaklı yaklaşımları fark ettiklerinde müşteri hizmetleri standartlarınıza olumlu bakmaya başlayacak ve eleştirel yorumlarını gözden geçireceklerdir.

Sosyal Medya Reklam Bütçem Ne Kadar Olmalı?

Reklam dönüşümlerinden beklentiniz ve hedefleriniz bütçenizi belirlemede en temel etkendir. DMM Turkey olarak başlangıç reklam bütçesini belirleyip onayınıza sunuyoruz. Onayınız sonrasında oluşturmaya başladığımız reklam setlerini yayına alıyoruz.

DMM Turkey ile Nasıl İletişime Geçebilirim?

İletişim sayfamızdaki çevrimiçi formu kullanabilir, [email protected] üzerinden bir e-posta gönderebilir veya +90 532 591 57 71 numaralı telefonumuz üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Cevaplamadığımız bir sorunuz mu var?

Sosyal Medya Yönetimi için Teklif Alın

İşinizi dijitalle büyütmek için yapmanız gereken şey; bizimle iletişime geçmek. Sizi daha sağlıklı anlayabilmemiz için tüm bilgileri eksiksiz girdiğinizden emin olunuz.