Rakiplerinizle rekabet edebilmek için detaylı rakip analizleri yapmak, dijital dünyadaki stratejilerimizin en önemli parçalarındandır. Bu analizi gerçekleştirdiğimizde mevcut durumunuzu ve daha iyi sıralara ulaşmak için neler yapmanız gerektiğini belirler, adımlarımız bu değerli verilere göre atarız.

Rakip analizi ile sektörü tanır, anahtar kelimelerin önemini kavrar, yeni fırsatlardan haberdar olur ve boşluklardan yararlanırız.

Rakip analizi; rakiplerinizi tespit ederek incelemeyi kapsarken rekabet analizi sizin bu rakiplerinizle rekabetinizdeki gücünüzü test etmeyi amaçlar.

Rakipleri analiz etmenin temel sebebi; ürün ya da servisin geliştirilme yolunun saptanabilmesi, pazara girdikten sonra ise yeni durumlar için eylem planları hazırlayarak uygulamaya geçilmesi için hazır olmaktır. DMM olarak rakiplerinizin mevcut durumunu anlık olarak analiz eder, yeni oluşabilecek durumlara karşı hamlelerini tahmin etmeye çalışırız. Bu analizleri sunmak sistemdeki elinizi güçlendirir, farklı senaryolara karşı hazır olmanızı sağlar.

  • Rakipleriniz kimlerdir?
  • Hangi ürün ya da hizmetleri var?
  • Pazar payları nedir?
  • Geçmiş stratejileri nelerdir?
  • Hala aynı stratejiyi mi kullanıyorlar?
  • Reklam stratejileri nelerdir?
  • Ne kadar rekabetçiler?
  • Güçlü ve zayıf yanları neler?
  • Sizin için ne kadar büyük tehditler?

Rakipleriniz kaliteli içerikler ürettiği halde onların gerisinde kalıyorsanız bu durum, içerik stratejisi odaklı rakip analizine ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Attıkları adımları analiz etmek; onlarla eşdeğer stratejileri uygulayabilmenizi, aradaki rekabet farkının açılmamasını sağlar.

Anahtar kelime araştırması, rakip ve site analizi, bağlantı analizleri gibi konularda destek veren, anlaşılır ve okunması kolay olan istatistikler sunan SEMrush; içerik ve yayılım stratejileri anlamında en sık kullandığımız araçlardandır. Elde ettiğiniz veriler sayesinde rakibinize üstünlük kurabilecek ve potansiyel ziyaretçilerinizin ilgisini çekebilecek içerikler oluşturabilirsiniz.

DMM olarak detaylı bir liste ile ilerlesek de; “aktif oldukları dijital mecralarda iletişimlerinin sıklığı ve tonu nedir?”, “işlerini büyütüyorlar mı yoksa küçülmeye mi gidiyorlar?”, “sektördeki firmaların içinde hangileri rakibinizdir?” gibi soruları önceliklendiririz.