YouTube’da Daha Fazla Abone Kazanmanın 44 Yolu

Nis 23, 2023 | Youtube

YouTuber olma fikri göz korkutucu olabilir. Ne de olsa 37 milyondan fazla YouTube kanalı var. ​​Peki aralarına nasıl katılır daha doğrusu bu yığınların arasından nasıl sıyrılabiliriz?

Sizin için bir başlangıç ​​paketi hazırladık ama her konuda olduğu gibi bu da zaman ve özveri gerektirir! İşte YouTube’da daha fazla abone kazanmak ve hayran kitlenizi geliştirmek için yapabileceğiniz onlarca şey.

İlk bilgi notuyla başlayalım: “Kanalınız ne kadar popüler olursa olsun, izleyicilerin sorularını, övgülerini ve eleştirilerini yanıtlamak her zaman iyidir.”

Cevap verdiğinizden emin olun

YouTube’un dahili verileri, izleyici katılımını teşvik etmenin daha büyük bir hayran kitlesi getirebileceğini açıkça belirtir; başlar başlamaz bunu alışkanlık haline getirin ve devam ettirin. Bir içerik oluşturucu tarafından dinlenip değer verildiğini hisseden izleyicilerin abone olma olasılığı yüksektir.

İçeriğinizi yapılandırın

İçeriğinizi düzenli tutmak ve belirli bir mizanpaja bağlı kalmak size bir kanalı büyütmek için gereken tutarlılığı verecektir. İçeriğinizin sunumu karmakarışık ve kaotik olsa bile, kanalınızdaki görünümü, potansiyel abonelerin aşina olabileceği bir formülde ilerliyorsa doğru yoldasınız demektir.

Ruh halinizi yansıtan müzikleri seçin

Müziği yaratıcı ve tutarlı bir şekilde kullanabilmek, görüntüleyenlerin içeriğinizi sizin istediğiniz şekilde deneyimlemesine olanak tanır. Öte yandan içeriğinizi doğru şekilde seslendirmek, potansiyel abonelerin eksiksiz bir deneyim yaratma konusundaki ciddiyetinizi fark etmelerini sağlar.

Yine de, müzik satın almak ve kullanmak biraz zor olabilir. Telif hakkıyla korunan müziği hakkınız olmadan kullanırsanız, parçanın sahibi videonuzda reklam yayınlayarak kendisi için para kazanabilir.

 • Güçlü listeler oluşturun.
 • Uzun videolar yayınlayın.
 • Videoları bitiş ekranınızda tanıtın.
 • Marka fligranı kullanın.
 • Kaliteye odaklanın.
 • 100 şişirme yerine 10 kaliteli her zaman daha iyidir.
 • Her yoruma cevap verin.
 • Etkileyici bir kanal açıklaması yazın.
 • Vurucu bir kanal simgesi kullanın.
 • Kanalınız için bir slogan oluşturun.
 • Videolarınızı blog gönderilerinize gömün.
 • Videoları güçlü bir CTA ile sonlandırın.
 • Eski ve kötü içerikleri silmeyi düşünebilirsiniz.
 • Yalnızca yüksek kalitede içerik oluşturduğunuzda yayınlayın!
 • Pat diye yayınlamak yerine “zamanlayı” düşünün.
 • Ekipmana yatırım yapmaktan çekinmeyin.
 • Videonuzun ilk 10 saniyesini unutulmaz hale getirin.
 • Tıklamaya değer oynatma listeleri oluşturun.
 • Sık sık ve tutarlı şekilde paylaşım yapın.
 • Kanalınızı ilgi çekici çevrimiçi topluluklarda tanıtın.
 • Ek avanatjlar abone sayınızı yükseltmenize yardımcı olabilir.
 • Aranabilir başlıklar oluşturun.
 • Tercihen gülen bir yüze sahip özel bir küçük resim oluşturun.

Abone mıknatınızı tanımlayın

Yeni izleyiciler sizi en popüler videolarınız aracılığıyla keşfedecek. Bir abone mıknatısıyla, yani en çok insanı izleyiciden aboneye dönüştüren içeriğinizle onlara yol gösterebilirsiniz.

YouTube Studio’da “Analytics”i tıklayın

Dönüşümler için en iyi performans gösteren videoyu belirleyin. Belirli bir tarih aralığında her bir videonun kaç izleyiciyi doğrudan abone olmaya yönlendirdiğini belirleyebilirsiniz; bu da size hangisinin en başarılı olduğunu anlama konusunda sağlam bir fikir verecektir.

Bu video sizin ‘abone mıknatısınız’, o yüzden dikkatle ilerleyin! Bu videoyu kanal fragmanınız, öne çıkan bir oynatma listesindeki ana öğe veya bitiş ekranınızdaki çekim noktası olarak öne çıkarmayı düşünün. Bu video, insanların abone olmasının nedeni olabilir, bu yüzden avantajınızı kullanın!

Tutarlı bir şekilde yayınlayın

Yerleşik YouTuber’lar genellikle bir programa bağlı kalır ve abonelere dört gözle bekleyecekleri içerikler verir. Hesabınızda yaklaşık 35 videonuz olana kadar YouTube algoritması sihrini gerçekleştirme eğiliminde olmadığından, bunu mümkün olan en kısa sürede hazır hale getirmek en iyisi. İzleyicilerinize anlaşmanın ne olduğunu bildirdiğinizden emin olun.

Doğal olarak yine de nicelikten çok kaliteye öncelik vermeniz gerekiyor.

Doğrudan abone olmalarını isteyin

Kulağa en klasik yol olarak geliyor ancak insanlardan doğrudan abone olmalarını istemek faydalıdır. Tarzınız bu değilse pazarlamacı olmanıza gerek yok – insanlara kaydolabileceklerini ve bu arada göz atabilecekleri harika içeriklerden oluşan bir kataloğunuz olduğunu söyleyin.

Bazı içerik oluşturucular, abone tetikleyicisini videolarının sonuna yerleştirir ancak bunu yapmak zorunda da değilsiniz. Bazıları ortayı, başlangıcı veya bunun bir kombinasyonu seçer – deneyin ve sizin için neyin işe yaradığını görün!

Erişilebilir ve kapsayıcı olmak için altyazı kullanın

Aboneleri çekmenin önemli bir kısmı, kullanıcı deneyimine oturur. Kanalınızı “hoş” göstermenin ötesinde, kanalınıza daha erişilebilir ve kapsayıcı bir hava katabilir, izleyicilere abone olarak içeriğinizi düzenli olarak izleme konusunda güven verebilirsiniz.

Örneğin, videolarınıza altyazı eklemek, içeriğinizin YouTube algoritmasında daha üst sıralarda yer alabileceği anlamına gelir. Bunun yanı sıra işitme güçlüğü çeken kişiler veya başka bir fayda için olsun, insanlara yardım etmek ve kanalınızı daha kapsayıcı hale getirmek için yapabileceğiniz basit ve düşünceli bir şeydir.

Digital Discovery tarafından yapılan bir araştırmaya göre YouTube videonuza altyazı eklediğinizde ilk iki haftada izlenme oranınız %13.48 artıyor. Aynı zamanda, insanlar videoları daha uzun süre izleme eğilimindedir ve katılım da haliyle artar. Bu da yeni aboneler demek.

Bencil içerik yayınlamaktan kaçının

Oyun akışları, şakalar ve röportajlar paylaşmak, seyahat yazarı olmak veya çok daha farklı şeyler sunmak isteyebilirsiniz. Sorun değil ancak fayda sunabildiğinizden emin olmalısınız. YouTuber ve girişimci Gary Vaynerchuk, “bencil” içeriğin altını çiziyor YouTuber’ların işlevlerinden bahsediyor: eğlendirmek veya eğitmek.

YouTube, dünyadaki en büyük ikinci arama motorudur ve insanların %65’i onu bir sorunu çözmek için kullanır. Bu nedenle onları eğitmiyorsanız, yaptığınız şeyin insanların abone olması için yeterince değerli olduğundan emin olmanız gerekir.

Kanalınız için görsel bir kimlik oluşturun

En başarılı yayıncılar, genellikle tüm kanallarında net bir görsel tema sunar. Başlık yazı tipinden küçük resimlerin renk skalasına kadar her şey, kanalın ruh halinin nasıl olduğuna etki edecek ve bu da bir YouTuber olarak tanınabilirlik algınızı güçlendirecek.

Bir giriş videosu basit ancak etkilidir. Örneğin kanalınızın üslubunu belirlemenize yardımcı olur ve abone olmayı seçerlerse insanların nelerle karşılaşacaklarını bilmelerini sağlar.

Telif hakkı sorunlarından kaçının

İster imajlar, ister video veya müzikler üzerinden olsun, YouTuber’lar eğer içerikleri telif haklarını ihlal ediyorsa paylaşımlarının yayından kaldırma riski ile karşı karşıya kalabilir – bu, YouTube’da abone kazanmak isteyenler için motive edici bir senaryo olmasa gerek.

İlgi çekici ve bilgilendirici içerikler oluşturun

Dikkat çekici ve başlıklar ve metinler çoğu zaman görmezden gelinir. Başlıklar oluşturma konusunda zayıfsanız rakip analizi yapabilirsiniz.

Social Media Examiner’a göre haftada birden fazla yayın yapan YouTube kanalları, yapmayanlara göre daha iyi performans gösteriyor.

Videolarınızın doğru kitleye ulaşmasını sağlamak için başlık, açıklama ve meta etiketler gibi bir dizi video öğesini optimize edebilirsiniz. Videonuzun açıklamasını yazarken, anahtar kelimeler, zaman damgaları ve bağlantılar gibi gerekli tüm bilgileri sağladığınızdan emin olun.

Piyasada telif sorunları yaşamayacağınız içerik kaynaklarının hangileri olduğunu araştırmanızı öneririm.

Videolarınızı diğer platformlarda tanıtın

Videonuzun YouTube dışındaki kişilere ulaşmasını istiyorsanız, videolarınızı diğer platformlarda özellikle sosyal ağlarda tanıtmak akıllıca bir fikirdir. Yapabileceğiniz ilk şey, zaten kullanmakta olduğunuz platformlara bakmak. Facebook ve Instagram başlamak için iyi yerler ancak farklı platformdlaran da yararlanabilirsiniz.

YouTube’da daha fazla abone için:

Youtube’da daha fazla abone olgusuna odaklanarak hazırladığımız yazımız üzerinden değerli verilere ulaşabildiğiniz ümit ediyoruz. Profesyonel bir sosyal medya ajansına veya içerik desteğine ihtiyacınız varsa DMM TURKEY müşteri hizmetlerine başvurabilirsiniz.

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına geri bildirimleriniz bizim için çok önemli! YouTube tutkunları için özel olarak hazırladığımız yazımızı ve DMM Turkey’i yorumlamanız bizleri motive edecek.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz