Yeni Kurulacak Bir Haber Sitesi için İhtiyaç Listesi

Mar 17, 2024 | Gazetecilik

Genç emekliler, teknolojiyle arası iyi ev hanımları, evden çalışanlar, özellikle iletişim fakültesi öğrencileri ve gençler için bulunmaz bir kariyer fırsatıdır habercilik. Kaleminizi geliştirir, çevre edinmeye gayret eder ve özgün içerikler de üretebilirsiniz kısa ve orta vadede başarılı olmamanız için hiç bir neden yoktur.

Eğer kısıtlı bir bütçeyle ilerleyecekseniz genele yayılmadan yani büyük büyük hedefler koymadan daha dar bir çerçeve belirleyebilirsiniz. Şehir efsaneleri, otomotiv dünyası, gayrimenkul sektörü, gizli ilimler, astroloji, futbol haberleri ve benzeri başlıklar – veya annelere kadınlara özel de bir haber sitesi olabilir – bir anda aklıma geldi ve paylaşmak istedim.

7/24 haberin peşinde koşacak ne vaktiniz, ne gece editörleriniz ne de ajans abonelikleri için ayıracak bütçeniz olmayabilir. Hal böyle olunca daha dar bir alanda başlamak isabetli olacaktır. Zamana ve bütçeye bağlı olarak kapsamınızı genişletebilirsiniz.

Hadi bir senaryoyla ilerleyelim ve 2021 itibariyle nelere, ne kadar bütçeye ihtiyacınız olacak belirleyelim.

Alan adı olarak haberinteksesi.com’u seçtim. Bu arada domain müsaittir, en azından şu satırları kaleme aldığım sırada öyleydi. İsterseniz bir servis sağlayıcıdan kolayca alabilirsiniz.

Bu alan adını 5 yıllık tescil ettirmenin 2021 Ocak ayı itibariyle maliyeti KDV dahil 379 TL. 5 yıllık satın almanızı öneririm zira ileriye yönelik bir çalışma yapacağınızı arama motorlarına göstermenin ilk ve en beylik adımıdır alan adlarını en uzun süreyle almak. Bu şekilde tasarruf da edersiniz.

Elbette alan adı almakla iş bitmiyor. Bir de barındırma yani hosting hizmetine ihtiyacınız olacak. teknik detaylarda boğulmayalım; 4 CPU kullanım izni ve 4 GB Ram’e sahip Premium bir hosting hizmetinin yine yıllık maliyeti 825 TL’dir.

Bahsettiğim bu hosting paketi, yeni bir haber sitesi (veya web sitesi) olacağınız düşünüldüğünde size ilk aylarda fazlasıyla yetecektir.

Sıra geldi bir tema yani sitemizin görünen arayüzünü oluşturmaya. Elbette mali olarak avantajlı olan WordPress altyapısını öneririm. Tema olarak da Template Monster’daki şu tema dikkatimi çekti. Fiyatı 552 TL.

Bu arada; tamamen minimumda ilerlediğim halde ve ajans aboneliğine bulaşmadığımız şimdiye kadar 1.800 TL para çıktı cebimizden ve daha ortada web sitesi bile yok. Esasen bir haber sitesi operasyonu için hiç diyebileceğimiz bir meblağ. Devam edelim,

Şimdi alan adını ve barındırma hizmetini aynı firmadan aldığımız için dakikalar içinde web sitesine sahip olabilir ve yayına alabiliriz ancak bunu yapmayın. Öncelikle temayı kurup optimize etmemiz, noindeks yani arama motorlarına “şimdilik” kapalı tutmamız, gerekli iletişim sayfalarını oluşturmamız, görsellerle logo, banner vs’lerle zenginleştirmemiz gerekiyor.

 • Bir logo hazırlayalım.
 • Hakkımızda, iletişim, künye, gizlilik sözleşmesi vb. sayfaları oluşturalım.
 • İçeriklerimizi oluştururken özgün olalım.
 • Hangi alt başlıklarda haber içeriği sunacağımızı netleştirelim.
 • Çalışma saatlerini belirleyelim.
 • Köşe yazarlarımızı ve idari kadroyu belirleyelim.
 • Olası teknik sorunları çözebilecek kişiyi tanımlayalım.

Elbette bu saydığım başlıkları tamamlamakla iş bitmiyor. Ajans abonelikleri en son aylık 1.000 küsur TL civarındaydı. Tabi tüm haber havuzunu kullanmayacak sadece bir ya da iki haber kategorisi için erişiminiz olacak. Esasen haber sitelerinin en büyük gider kalemlerinden birini de ajans abonelikleri oluşturmaktadır.

Sıkı çalışan 3-4 samimi arkadaş veya kalem sahibi bir kaç akraba ile “kısıtlı” internet haberciliği yapabilirsiniz lakin şunu ifade edeyim, bu kişileri; iş disiplinine sahip ve bir kaç ay sonra sizi yarı yolda bırakmayacak olanlar arasından seçmelisiniz.

İlk aylarda günlük minimum 20 kaliteli haber içeriği ile başlayıp zamanla bu sayıyı artırabilirsiniz. 4 kişi olacağınız düşünüldüğünde yıl sonunda arama motorlarında 7 binin üzerinde içeriğiniz olacak. Yine günlük ziyaretçi sayınızın 400’ün altına düşmeyeceğini, sayfa görüntülenme sayınızın ise 2 binlerde olacağını düşünüyorum.

 • Kaliteli bir haber sitesi Google News’de mutlaka yer almalı.
 • Kullandığınız görsel ve haber içeriklerinin özgün olmasına dikkat edin.
 • Değiştir & paylaş habercilik telif sorunları yaşamanıza neden olacaktır.
 • İçeriklerinizi sosyal ağlarda paylaşın.
 • Olası hukuki konuları çözebilecek bir danışmanınız olsun.
 • Sayfa tasarımlarınız düzensiz ve karmaşık olmasın.
 • Trafiğin neredeyse tamamı mobilden geliyor. Buraya dikkat!

Elbette yıllık teknik maliyetinizin 2 bin TL olacağını düşünürsek ilk yıl muhtemelen kazandığınızla harcadığınız kafa kafaya olacak. Yine de moralinizi bozmayın; kaliteli tanıtım yazısı alabilir, Google News’de yer alarak ziyaretçi sayınızı artırabilir, reklam alanları satabilir ve olası kazançları iki ya da üç katına çıkarabilirsiniz.

Haber yazımı başlı başına bir makale konusu. Clickbait denen ve adına “tık yemi” dediğimiz paravan başlıklarla ilerlemenizi tavsiye etmem. Trafik çekeceğini düşünülen anahtar kelimelerle doldurulmuş, reklamlardan pop-up’lardan okunmayan sayfalar sizlere ne kadar itici geliyorsa emin olun diğer tüm okuyuculara da aynı şekilde geliyor.

Dil bilen arkadaşların tüm bu senaryoyu İngilizce olarak kurgulaması ziyaret ve gelirleri 2-3 katına çıkmasını sağlayabilir zira Türkçe’nin Dünya üzerindeki yayılımı ile İngilizce bir tutulamaz.

Bizler Medyabudur olarak haber sitenizi oluşturup anahtar teslim sunmaya ve habercilik konusundaki öngörü ve deneyimlerimizi paylaşmaya hazırız. Eğer sizler de internet haberciliği konusunda istekliyseniz ve bu yönde bir kariyer yapmayı planlıyorsanız iletişim sayfamız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Yeni kurulacak bir haber sitesi için ihtiyaç listesi başlıklı bu yazımızda; haber sitesi kurmak, haber sitesi yazılımı ve haber sitesi kurarak para kazanmak başlıklarını ana hatlarıyla özetlemeye çalıştık. Umarım beğenir ve değerli yorumlarınızı bizlerle paylaşırsınız.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz