Yeni İşe Başlamadan Önce Haklarınızı Bilmek Önemlidir

Şub 14, 2024 | Kariyer

iş ve işçi hakları

İşe girişlerde zaman zaman belirli bonuslar ve haklar için pazarlık yapabilirsiniz ancak diğerleri bir plana tabidir ve kişiye özel olarak değiştirilemez. İşte iş tekliflerini karşılaştırırken bakmanız gereken faydalar.

Emeklilik

Emeklilik planınızı destekleyici katkı paylarının firmaya ait olup olmayacağını sorgulayabilirsiniz. Bir teklif, para yatırsanız da yatırmasanız da emeklilik planınıza %3 katkı sunabilir. Farklı bir iş teklifi, %4’lük bir değer için maaşınızın yüzde 6’sını ayırmanızı (kesinti) gerektirebilir.

Ücretli İzin

Ne zaman iş yeri değiştirsem, her zaman daha fazla tatil zamanı için pazarlık etmeye çalışırım. Bu gibi konuları ilk günden konuşmak her zaman avantajlıdır. Yerleşik politikalara aykırı olmasına rağmen bir kaç gün de olsa fazladan izin koparmak mümkün olabilir.

Artışlar, İkramiyeler veya Fazla Mesai

Maaşınızın veya saatlik ücretinizin ötesinde ne kadar prim ve ikramiye alacağınızı bilmeniz önemlidir. Fazla mesai için uygun olup olmayacağınızı sorun. Ayrıca işe alım müdürüne olağan ikramiye ve ücret artışı uygulamaları hakkında soru sormalısınız. Yüksek bir başlangıç ​​maaşı sunan ancak yalnızca büyük terfiler için zam yapan bir firma en iyi seçim olmayabilir.

Sigorta

İşverenler; sağlık, görme, diş, yaşam, kısa vadeli veya uzun vadeli işgöremezlik sigortası sunabilir. Nadir durumlarda evcil hayvan sigortası gibi diğer sigorta türleri de sunulabilir. Sigorta ciddi pazarlık konusu olmasa da, size ne teklif edildiğini anlamak gerekecektir.

Evden Çalışma veya Hibrid Çalışma Fırsatı

Bazı çalışanlar dikkat dağıtıcıların olmadığı rahat ortamlarda daha iyi performans gösterirler. Ofisin işe gidip gelme süresinden ve maliyetlerinden tasarruf edebileceğini vurgulayabilirsiniz. İnsan kaynakları uzmanları bile uzaktan çalışmanın faydalarının farkındadır. Hibrid çalışma modelinde ise belli günlerde ofiste bulunmanız gerekecektir.

Elevate Community’nin kurucusu ve Kıdemli Sertifikalı Uzman Sandy Smith, “Bir işvereni evden çalışmama izin vermesi için ikna edecek olsaydım, kesinlikle artan üretkenlik potansiyeli hakkında konuşurdum” demekte.

Ücretli Eğitimler

Sürekli eğitim ve yenileme gerektiren profesyonel bir lisansa sahipseniz, ücretli eğitim desteği büyük tasarruf sağlayabilir. Becerilerini kaybetmemenize veya kariyerinizle ilgili sertifikaları korumanıza yardımcı olmak için kurum desteği isteyebilirsiniz.

Teknik Faydalar

Bir şirket size cep telefonu, dizüstü bilgisayar veya tablet gibi bir cihaz verirse, muhtemelen kullanımlarınız takip altındadır. “Bu ekipmanı kesinlikle şirket işleri için kullanın. Firmanızın size sağlayacağı teknik olanaklar konusunda istekli olmalısınız.

Evcil Hayvan Dostu Politikalar

Çocuklarınız yerine kürklü bebekleriniz varsa evcil hayvanlar dünyanızın büyük bir parçasıdır. İşverenler bunu anlamaya başlıyor ve evcil hayvan sigortası veya evcil hayvanınızı işe getirme imkanları sunabilir.

Teklif mektubunuzu imzalamadan önce, en önemli önceliğiniz olan çalışanlara sağlanan fayda politikalarının ayrıntılarını öğrenin. İmzalamadan önce aklınıza takılan soruları sorun. Kritik bir çalışan yardımı veya fayda mevcut değilse veya istediğiniz kadar güçlü değilse, işverenle müzakere etmeye çalışın.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz