Yatırımcıyı Haber Sitesi Kurmaya İkna Etmek

Mar 22, 2024 | Gazetecilik

Zor iş arkadaşlar haber sitesi kurmak; asgari ücretin çok az üstü çalışacak birilerini bul, pat diye az biraz daha iyi bir paraya işi bırakınca yenilerini bul, hukuki sorunlarla mahkemelerle boğuş, karmaşa hır-gür siyasi dengeler vs… İşin mali boyutundaki inişleri çıkışları saymıyorum bile.

Elbette hevesli bir kaç kişi ile de bir haber sitesini daha doğrusu daha dar kapsamlı bir bilgi & haber idare etmek gayet mümkün. Bunu daha önce defalarca yazıp, makul bütçelerle de bu yapıların idare edilebileceğini vurgulamıştık. Ben bu yazıda, işin biraz daha farklı bir yönünden bahsetmek istiyorum.

Medikal dünyaya hakim; güzellik, estetik, Araplara saç ekimi ve benzeri konularda işler yapan büyük bir firma ile ilişkilerinizin olduğunu düşünelim veya hukuk alanında. Ya da gayrimenkul sektöründe var olup “Gel 250K dolar yatırım yap, TC vatandaşı ol..” kurgusuyla ilerleyen dostlarınızın olduğunu…

Bu arkadaşlar, sağlık ve emlak sektöründe son derece bilgili olabilir ancak hedef kitleye nasıl ulaşabileceklerini bilmiyor olabilirler, ya da bir yol belirlemişlerdir son derece yanlıştır. Öncelikle ne kadar reklam bütçesi ayırdıklarını, bunu içerik operasyonuna ayırırlarsa nasıl faydaları olacağını belirleyip vurgulamalısınız.

Emlak Kulisi benzeri haber ve tanıtım siteler elbette çok önceleri yola çıkmış ancak ortada kapatılamayacak bir ara yok! Benim görüşüm; hem sağlık hem de gayrimenkul sektörüne halen yatırım yapılabilir. Bakir alanlar mevcut, farklı sektörler de denenebilir.

Burada; “ne kadar bütçeye ihtiyacımız var..” sorusu ile muhatap olacağınız için dersinize iyi çalışıp karşılarına çıkmanızı öneririm. Hızlıca ilerleyelim; optimize edilmiş, cloudserver’da barınan ve günlük 5 içerikle güncellenen bir “haber sitesinin” yıl sonunda 2 bine yakın kaliteli (!) makalesi olacaktır ki üstüne düşüldüğü takdirde bu oran bence harika bir orandır.

Tek idarecinin kontrolünde 2 kaliteli metin yazarı (işi dışarı vermenizi önermem şişirme işler yapıyorlar) ilk etapta işinizi görecektir. Elbette Farsça ve Arapça dillerimiz de olsun diyebilecekleri ortamda işin ekstra çeviri maliyetleri de olabilir.

WP’te özellikle PRO Elementor’da uzman, ileri seviye CSS bilgisine sahip, sunucu işlerini bilen birilerini istihdam etmenizi öneririm arkadaşlar.

Böyle bir kişinin ve diğer iki çevirmenin sigorta, yemek vs aylık maliyeti 20 bin TL civarında olacaktır. Kişinin sadece WP kurabiliyor olması, beylik bir iki eklenti ile SEO yapıyor (!) olması yetersizdir. Daha ileri seviyede bir kişi bulmalısınız. Bu kişi size referanslarını sunmalı.

Tabi asıl soru şudur; “Ne zaman ‘asıl işimize’ trafik elde etmeye başlarız?” Bu konu da kişilerin daha doğrusu çalışanların yetkinliğine ve işi ne kadar benimsediklerine kalıyor. Ben şahsen; başta sağlık, gayrimenkul ve hukuk sektöründe işlerim olsa ve aylık 20 bin TL civarında bütçe ayırabilsem kesinlikle böyle bir haber ve içerik operasyona girerdim.

Çok soru ve verilecek çok cevap var, burada işi özetlemeye çalıştım! Eğer ilerlemek isterseniz bize iletişim sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu işi profesyonel olarak yapıyorum ve referanslar sunabileceğimi de son olarak belirtmek isterim.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz