Tiktok’u Markanız için Daha Etkili Kullanabilirsiniz

Oca 7, 2024 | Sosyal Medya

Tiktok'u Markanız için Nasıl Kullanabilirsiniz?

1,5 milyardan fazla insanın TikTok bağımlısı olduğunu biliyor muydunuz?

Bu kadar yüksek bir popülariteyle, işletmelerin ve yaratıcıların platformda var olabilmek için sıraya girmelerine şaşmamalı. Onlardan biriyseniz, TikTok hesabınızın büyümesi için bazı pratik ipuçlarımız var. Bu başlıklar ve listelemeler, içeriğinizi ön plana çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

TikTok Hesabınızın Büyümesi İçin Denemeniz Gereken 9 İşlem

TikTok’a yeni başlamış olsanız bile, bu en güncel TikTok ipuçları, genel büyüme stratejisini anlamanıza yardımcı olacaktır. Kim bilir, belki gelecek yıl bu zamanlar tavsiyelerimiz sayesinde TikTok’tan geçerli bir not alırsınız. Şimdiden not almaya başlayın!

Kaliteye Odaklanma

Ne kadar çok TikToker’ın bu konuyu ciddiye almadığına şaşıracaksınız! Videolarınızın kalitesinden, gerekirse kurgu eğitimleri için para ödemekten asla kaçınmayın.

Farklılaşabilme adına bu cümle tüm meseleyi kapsar: yüksek kaliteli kamera, hoş aydınlatma/arka plan ve sağlam video düzenleme yazılımı. TikTok videoları çekmeye başlamadan önce, hepsini yerine getirdiğinizden emin olun.

TikTok Yaratıcılarıyla Ortak Olun

Tıpkı Instagram’da olduğu gibi TikTok’ta da başarı oturduğunuz yerden gelmez. Bu nedenle, TikTok büyümeniz için etkili bir ipucumuz var: Ünlü TikToker’larla iş birliği yapın. Tek yapmanız gereken, hesabınızı benzersiz yaklaşımıyla tanıtacak nişinizde lider bir etkileyici bulmaktır.

Çapraz Promosyondan Yararlanın

İşte platformla sınırlı olmayan TikTok büyümesi için bir ipucu. Çapraz tanıtım, TikTok hesabınızı tanıtmak için nispeten kolay ve zahmetsiz bir stratejidir.

Daha fazla müşteri, alıcı ve abone oluşturmak için diğer platformlardaki varlığınızı kullanır. Bir TikTok videosu oluşturduğunuzda, daha fazla görünürlük için diğer platformlarda yayınladığınızdan emin olun.

Hashtag’lerden (Etiketlerden) En İyi Şekilde Yararlanın

Yeni bir TikTok videosu oluşturmanın ne kadar zahmetli olduğunu biliyoruz. Zaten bu kadar enerji ve zaman harcadıysanız, etkileyici maruz kalma oranlarına ulaşmasına yardımcı olmak için neden birkaç saniye daha almıyorsunuz?

Alakalı trend hashtag’ler (etiketler) bulup eklemek, videolarınızın yalnızca bir anahtar kelime aramasıyla görülmesinden daha fazla katkıda bulunur.

Daha fazla görüntüleme almanıza ve hatta etkileşimi artırmanıza yardımcı olabilir. Videonuzu viral hale getirme potansiyeline sahip etiketleri bulmak için gerekirse tüm bir gününüzü harcayın!

“Sizin İçin” Sayfasında Yeni Videolar için İlham Alın

Bir TikTok sayfasını yönetmek çocuk oyuncağı değildir; kararlılık, azim ve sabır gerektirir. Çoğu insan bir gecede viral hale gelmediğinden, sağlam bir TikTok varlığı oluşturmak için düzenli olarak yeni videolar yüklemelisiniz.

Yaratıcılık sizi başarısızlığa uğrattığında, en iyilerin neler yaptığını görmek için trendler bölümünü kontrol edebilirsiniz. Bu trend videolar, kitleleri çekebilecek video klipler kaydetmeniz için ilham verebilir.

Pazarlama Videolarından Kaçının

Pazarlamanın temel ilkelerinden birini hatırlayalım: Fazla “satıcı mesaj” içeren hiçbir video işe yaramaz. Eğer hayatın sırrını vermiyorsanız köpürtme işlerden kesinlikle uzak durmalısınız!

Tam tersi sonuçlar verirler, potansiyel müşterileri çekmek yerine onların tepkisini çekerler ki bu istediğimiz en son şeydir. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi agresif bir şekilde satmayı hedefleyen videolar paylaşmayın Bunun yerine daha farklı bir yaklaşıma gidin.

Takipçi Almak Gibi Bir Hataya Düşmeyin

Üçüncü taraf kaynaklardan sahte etkileşim & takipçi & beğeni satın almayın; paranıza mal olacağı gibi hiçbir şey de ifade etmezler. Sahte takipçi satın alan kişiler, yakalanmaları durumunda hesaplarının bloke edilme riskini alır.

Böyle bir davranış, uygulamanın algoritmasıyla çelişeceğinden sizleri zor durumda bırakabilir ve markanızın güvenilirliğine zarar verebilir. Birçok web sitesi gerçek takipçi satın almanın mümkün olduğunu iddia etse de bu kesinlikle doğru değildir.

TikTok sayfanızın güvenli tarafta olduğunu garanti etmek için aşağıdaki kısa notlarımızı aklınızda bulundurun:

Botlar çoğu zaman “harika video”, “harika!” gibi mümkün olan en genel ve saçma yorumları bırakır. Bu tür yorumlar oldukça esnektir; neredeyse her tür içeriğe uyuyorlar. Bu tip “şüpheli” hesaplara daha yakından bakarsanız, büyük olasılıkla bir profil resmi bile eklemediklerini göreceksiniz.

Bot destekli herhangi bir sayfanın takipçi listesi keskin artışlarla yükselecek, ancak daha sonra oldukça durgun kalacak ve düşecektir. Öte yandan, organik trafik, istikrarlı ancak kademeli bir büyüme ile ilgilidir.

Kitlenize Yeni Bir Şey Öğreti

İnsanların neden TikTok’ta olduğunu unutmayın: Eğlenmek ve yeni bir şeyler öğrenmek (görebilmek) için. Yeni bir video oluştururken bunu aklınızdan çıkarmayın. Onlara her zaman istediklerini verin.

Hedef kitlenizin ilgisini çeken ve onlara bilgi veren içerik yayınlamalısınız. Bu sayede takipçi sayınızı da artıracaksınız.

Ayrıca, kitlenize biraz çeşitlilik kazandırmak için farklı video türlerini denemeniz önerilir.

Videolarınıza Farklı Müzikler ve Sesler Ekleyin

Videolarınızda arka planda çalacak doğru müziği seçmek belki de en kritik nokta ancak, sadece seçmiş olmak için herhangi bir şarkıyı ya da sesi seçmeyin.

Bunun yerine trend melodileri bulmak için araştırmaya zaman ayırın. Videolarınızın daha eğlenceli görünmesini sağlayacak birini seçin!

Video çekerken bazı yaratıcı efektlerle birlikte orijinal bir ses efekti veya parça da kullanabilirsiniz. Daha iyi etkileşim için harika bir başlık da eklemelisiniz.

Bu yazıda bahsedilen ipuçları ve püf noktaları hakkında herhangi bir sorunuz var mı? Lütfen yorumlar bölümünde bunlardan bahsetmekten çekinmeyin. Devam edelim,

Bu Bir Sayı Oyunu

Sık sık yayınlayın ve düzenli olarak yayınlayın. Ne kadar çok paylaşım yaparsanız, videonuzun viral olma şansı o kadar artar. Günde bir ila üç kez arası yayınlıyorum. Kulağa çok gibi geldiğini biliyorum – ki aslında öyle, ancak TikTok’ta büyüme konusunda ciddi adımlar atmak istiyorsanız kesinlikle sürekli ve değerli içerikler sunmalısınız.

Tutarlılık anahtardır. Bu yüzden sadece bir video, ardından dört gün boyunca hiçbir şey ve ardından başka bir video yayınlamayın.

Bu kalıcılık adına yeterli olmayacak. Viral olma olasılığını artırmak için kesinlikle çok sayıda videoya kaliteli ihtiyacınız var. Bu yüzden günde en az bir video göndermenizi öneririm. Açıkçası bu, herhangi bir rastgele video değil, iyi düşünülmüş içerik olmalıdır.

Sadece TikTok için Üretilmiş Olmalılar

Sadece Instagram veya farklı bir platform için kullandığınız video içerikleri bul değiştir ile TikTok’ta yeniden yayınlamayın. Bu takla attırma kesinlikle işe yaramayacak.

TikTok; cilalı, yeniden düzenlenmiş içeriği sevmez. Instagram hikayelerinin genellikle sahip olduğu selfie görünümünden de hoşlanmıyor. Yani gerçekten TikTok için özel olarak içerikler üretmeniz gerekiyor. Bu gerçekten önemli.

Ayrıca TikTok’un neleri istediğini de anlamalısınız. TikTok; Instagram veya YouTube’dan çok farklı çalışır. Bu nedenle TikTok’ta gerçek ve spontane içerik olması önemlidir. Ayrıca hızlı veya eğlenceli olmalıdır. Özetle başka bir platform için oluşturduğunuz bir şeyi kullanmayın ve viral hale geleceğini umarak TikTok’a yüklemeyin.

Değer Sağlamak

İyi içerik her mecrada kraldır. Bence bu durum, herhangi bir sosyal medya kanalındaki herhangi bir içerik için de geçerli. İzleyici için bir şekilde faydalı olabilmelisiniz.

Ya bilgi ya eğlence ya da eğitici şeyler sunmanız veya bir tür başka değerler katabilmeniz gerekir. Bu nedenle bir video oluşturmadan önce iletmek istediğiniz ana mesajı ve bunun izleyicide neyi kışkırtması gerektiğini düşünün.

Trendleri Kullanın Ancak Kopyalamayın

TikTok’ta nasıl büyüyeceğinizi bilmek istiyorsanız kesinlikle trendleri gözden kaçırmamalısınız.

Trendler, videolarınızın TikTok’ta ivmelenmesi ve bulunabilmesi için harika bir yoldur. Öncelikle sadece bir trend alıp doğrudan kopyalamayın. Başka birinin daha önce yapmış olduğu bir şeyi kopyalayıp yapıştırmayın.

Bu nadiren işe yarar. Video trendlerini veya modaya uygun müziği kullanmak iyidir, ancak her zaman kendi yorumunuzla ilerlemelisiniz.

Yaratıcı olun, trendi özümseyin ancak uyarlayın, biraz bükün ve ondan daha da harika bir şey yapın. Herhangi bir türde video çekerken kısa ve tatlı yapın. TikTok’taki insanların dikkat süreleri uzun değildir.

Videonuzun ilk birkaç saniyesi yakalanmıyorsa o izleyiciyi kaybedersiniz. Bu nedenle, özellikle videonuzun başlangıcında büyüleyici bir şey gösterdiğinizden kesinlikle emin olun. Birisi videonuzu ne kadar uzun süre izlerse, viral olma şansı o kadar yüksek olur.

Eylem Çağrısı Çok Mühim

Ayrıca, harekete geçirici mesaj eklediğinizden de emin olun, çünkü bir video yayınladığınızda başlangıçta ne kadar yüksek etkileşim alırsanız o kadar çok kişiye ve daha fazla kişiye ulaşır. Algoritma böyle işliyor aslında.

Bir video yayınladığınızda, küçük bir kitleye, daha doğrusu küçük bir insan grubuna gösterilir ve videonuzla etkileşime girip etkileşime girerlerse TikTok bunu daha fazla kişiye gösterir. Ve eğer etkileşim devam ederse bunu daha fazla insana göstermeye devam ederler. Hesabınız bu şekilde büyümeye devam edecektir.

Kamera Arkası İçeriği

İnsanlar sahne arkası içeriklerini sever. Yani bir video çekiyorsanız, ikinci bir kamera daha koyun ve ne yaptığınızı filme alın ve onu da paylaşın. Gerçekten iyi ilerleyeceğini garanti edebilirim, bazen gerçek videodan bile daha iyidir.

Daha önce çok kez başımıza geldi. İnsanlar sadece videonun nasıl yapıldığını ve kamera arkası durumunun nasıl göründüğünü görmek istiyor.

Farklı Stilleri Denemekten Çekinmeyin

Son olarak; hesabınız için işe yarayan tek bir şey (NİŞ) bulana kadar birçok farklı şey denemeniz gerekebilir. İlk birkaç videonun düşmesiyle cesaretiniz kırılmasın. Örneğin bir milyon takipçisi olan hesapların dahi 10.000 izlenmeyi zar zor alan videoları olabiliyor.

Her video kendisi için savaşır. Belli bir sayıda takipçiniz varsa bu her videonun viral olacağı anlamına gelmez. Çünkü yine de yayınladığınız her bir videonun, viral hale gelmesi için insanların etkileşime girmesi için şaşırtıcı ve iyi olması gerekiyor.

Yani her seferinde mücadele devam eder. Bu yüzden videolarınıza planlamanın yanı sıra emek ve çaba harcamanız gerçekten gerekli ve o zaman eminim harika şeyler ortaya çıkacaktır.

Yemek yapmaktan seyahat içeriğine, seslendirmeden vlog stiline kadar farklı şeyler denemekten çekinmeyin. TikTok’ta istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Mutlaka dudak senkronizasyonu ve dans olması gerekmez. Oynayın ve eğlenin!

TikTok’ta nasıl büyüyeceğinize dair bu blog yazısının gerçekten yardımcı olduğunu umuyorum ve size iyi şanslar diliyorum. Profesyonel destek almak isterseniz form ve iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz