Sosyal Medya Stratejisi Oluşturma Rehberi

Ara 30, 2023 | Sosyal Medya

Sosyal Medya Stratejisi Oluşturma Rehberi

Bu yazımda; sosyal medya pazarlama, sosyal medya yönetimi ve sosyal medya pazarlama stratejileri üzerinde duracağım.

Günümüzde, basılı reklamlar ve TV reklamları bir işletmenin başarısı ve kalıcılığı için tek başına ne yazık ki yeterli değil, üstelik çok da maliyetli; sosyal medya pazarlaması artık kişi veya kurumların kullandığı önde gelen pazarlama stratejilerinden biridir.

Henüz bir sosyal medya pazarlama stratejiniz yoksa, şimdi ilk adımı atmanın tam zamanı. Bu makalede, bir sosyal medya pazarlama stratejisi geliştirmenin temellerini ve bu süreçte size yardımcı olacak bazı kaynakları ele alacağız.

Hedeflerinizi Belirleyin

Öncelikle her işte olduğu üzere hedefleri belirlemek gerekecektir. Sosyal medya pazarlamasından almak istediğiniz nihai sonucu düşünün.

Büyük bir takip yoluyla marka bilinirliği oluşturmak mı yoksa daha fazla web sitesi trafiği elde etmek mi? Stratejinizin geri kalanına odaklanmadan önce hedeflerinizi net bir şekilde tanımlamanız gerekecek.

Spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili ve zamana dayalı bir plan oluşturun veya bunu sizler için oluşturacak birinden yardım alın. Bu HAP stratejiyi takip ederek, hedeflerinizi net bir şekilde ortaya koyabilir ve sosyal medya pazarlama stratejinizle ne elde etmek istediğinize dair daha iyi bir projeksiyon elde edebilirsiniz.

Sosyal Medya Kanallarınızı Seçin

Tüm sosyal medya kanalları aynı değildir ve aynı dramatik etkiyi vermez. Sosyal medya pazarlama stratejiniz için çeşitli sosyal kanalları değerlendirmek ve işinize en uygun olanları seçmek isteyeceksiniz ki bu aşamada piyasadaki tüm sosyal ağlarda bulunmanız gerekmez. Aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurun.

Zaman

Sosyal medyada ne kadar zaman geçirmek istiyorsunuz? Ne kadar çok ağ ile etkileşim kurmayı seçerseniz, bu kanalları yönetmek ve ölçümlemek için o kadar fazla zaman ve efor gerekir. İşletmeniz için en iyisini seçmek için çeşitli sosyal medya kanallarında araştırmalar yapın.

Kaynaklar

Mesajlarını ve tetikleyicilerini ne tip araçlarla oluşturacaksın? Misal; ilgi çekici görseller ve takip edilesi videolar oluşturma konusunda yetkin misiniz, yoksa metin tabanlı gönderiler oluşturmakla mı sınırlısınız?

Facebook, LinkedIn ve Twitter metin tabanlı sosyal medya kanalları iken, Instagram, SnapChat ve Pinterest gibi platformlar görüntü tabanlı ve TikTok ve YouTube ise video tabanlıdır.

Uzman olduğunuz gönderi türlerini oluşturabilme adına bu kanalları seçerken kabiliyetlerinizi ve ayırabileceğiniz zamanı göz önünde bulundurun.

Kitleniz

Hedef kitlenizi belirleyin ve buna göre sosyal medya kanallarınızı seçin. Kitlenizin nerede takılmayı sevdiğini görmek için biraz araştırma yapın ve hedeflediğiniz kalabalıklar arasındaki en popüler olan kanallara katılın.

Marka İmajınızı Oluşturun

Gönderdiğiniz içerik, marka imajınızı fiziksel olarak temsil etmektedir ve etmelidir. Markanıza uygun ve kaliteli içerik oluşturmada kullanılabilecek bir renk ve yazı tipi düzeni daha doğrusu mizanpaj seçin. Bir dizi marka yönergesi oluşturmak, içerik oluşturucuların içeriğinizi bütünlüklü tutmasına yardımcı olması açısından yararlıdır.

Ayrıca bir marketing yani pazarlama sesi oluşturmanız gerekecektir. Dinleyicilerinize nasıl seslenirsiniz?

  • Markanız bir insan olsaydı, nasıl bir kişiliği olurdu?
  • Marka bir insansa, tüketiciyle ilişkisi nedir? (koç, arkadaş, öğretmen, baba vb.)
  • Şirket kişiliğinizin ne olmadığını sıfatlarla tanımlayın.
  • Sizinkine benzer kişiliğe sahip şirketler var mı?
  • Müşterilerinizin şirketiniz hakkında nasıl düşünmesini istiyorsunuz?

Sosyal medya pazarlama planınız için bir marka imajı oluşturarak, kullanıcılarınıza şirketinizi tanımlamaları ve bağlantı kurmaları için bir araç sunacak ve karşılığında müşteri ilişkilerinizi tamamlayıp güçlendireceksiniz.

Kitlenizi ve Rekabetinizi Araştırın

İçeriklerinizi kimin görüntüleyeceğini ve kiminle karşı karşıya olduğunuzu bilmek, doğru sosyal medya pazarlama stratejisini oluşturmak en önemli adımlarından biridir.

Öncelikle hedef kitlenizi tanımlamanız gerekir. Bunu yapmak için şu veri noktalarına odaklanın:

Yaş

Burada çok spesifik olmanıza gerek yok. Sürekli bahsettiğimiz sosyal medya hedef kitlenizin yaş grubuna odaklanın.

Konum (ve saat dilimi)

Sosyal medya kitleniz dünyanın neresinde yaşıyor? Bu, hangi coğrafi bölgeleri hedefleyeceğinizi anlamanıza yardımcı olur.

Ayrıca müşteri hizmetleri ve satış temsilcilerinizin çevrimiçi olması için hangi saatlerin önemli olduğunu öğreneceksiniz ve en iyi görünürlüğü sağlamak için sosyal reklamlarınızı ve gönderilerinizi ne zaman akışında planlamanız gerektiğini.

Dil

Hedef kitleniz hangi dili konuşuyor? Bunun kendi diliniz olduğunu varsaymayın veya mevcut fiziksel konumlarının baskın dilini konuştuklarını.

Harcama gücü ve kalıpları

Sosyal medya siteleri için hedef kitleniz ne kadar para harcamak zorunda? Fiyat kategorinizdeki satın almalara nasıl yaklaşıyorlar? Ele almanız gereken belirli finansal endişeleri veya tercihleri ​​var mı?

İlgi Alanları

Hedef kitleniz ne yapmaktan hoşlanır? Hangi TV programlarını izliyorlar? Başka hangi işletmelerle etkileşime giriyorlar?

Zorluklar

Sosyal medya kitleniz hangi acı ve stres noktalarıyla uğraşıyor?

Yaşam Evresi

Sosyal medya hedef kitleniz üniversite öğrencilerini içeriyor mu? Ebeveynler mi? Emekliler mi?

İçerik Göndermeye Başlayın

Artık sosyal medya pazarlama stratejileri konusunda temel bilgilere sahip olduğunuza göre, içerik yayınlamaya başlamanın zamanı geldi.

Gönderilerinizi tutarlı ve düzenli tutmaya yardımcı olması için takip edebileceğiniz bir sosyal medya içerik takvimi oluşturmak isteyebilirsiniz. Tutarlı bir gönderi planı olmadan, markanız özensiz ve baştan savma görünecektir.

Kullanıcılar, yeni içeriğinizin ne zaman çıkacağını yakalayabilme adına biraz öngörülebilirlik ister.

İçeriği tutarlı bir şekilde yayınlamaya yardımcı olması için kullanabileceğiniz araçlar, etkileşimli bir takvim arayüzünde yayınlamanıza ve içeriğinizi planladığınız zamanlarda otomatik olarak göndermenize olanak tanıyan bir sosyal medya paylaşım araçlarıdır.

Gönderilerinizin kaliteli içerik olması da önemlidir. Etkileyici grafikler ve videolar oluşturmak için kullanabileceğiniz bazı harika araçlar:

Canva: Sosyal medya ve daha fazlası için grafikler oluşturmanıza olanak tanıyan kesinlikle harika bir tasarım platformu. Ücretli olanı kullanmanızı tavsiye ederim.

Adobe Spark: Hareketsiz ve hareketli grafikler oluşturmak için CANVA benzeri bir tasarım uygulaması.

Adobe Photoshop: Grafik oluşturmak için birinci sınıf bir uygulama olsa da yeni başlayanlar için kullanımı zor olabilir.

Apple iMovie: Piyasadaki en iyi ücretsiz ve kolay video oluşturma araçlarından biri.

Boomerang: Instagram’ın kısa stop motion videolar çekmenizi ve bunları doğrudan Instagram’da paylaşmanızı sağlayan video uygulaması.

Bizimle iletişime geçin

Etkili sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturma teknikleri konusunda başlangıç seviyesi bilgiler paylaştık; sosyal medya pazarlama faaliyetleri nelerdir sorusuna cevaplar aradık!

Bu makalenin kendi sosyal medya pazarlama stratejinize başlamanız adına fazlasıyla yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca sosyal medya ve dijital pazarlama hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek ve ücretli profesyonel yardım almak isterseniz form üzerinden bizimle kolayca iletişime geçebilirsiniz .

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz