Sosyal Medya Fenomenleri Ne Kadar Kazanıyor?

Oca 6, 2024 | Sosyal Medya

Sosyal Medya Fenomenleri Ne Kadar Kazanıyor

İyi ve sürekli gelişen takipçi kitlesine sahip, düzenli kaliteli paylaşımlar yapan fenomenler aylık 20 – 30 bin TL’nin altında düşmeyen gelirler elde edebiliyorlar.

Özellikle TikTok, YouTube ve Instagram kanallarında yoğun takipçiye ulaşan fenomenler, zengin yaşamları ile göz önünde olmaya başladılar. Hal böyle olunca internette para kazanma da sık aranan dijital başlıklardan biri haline geldi.

Influencer sektörü dünya genelinde milyar dolarları aşan bir konumdayken, ülkemizde 45 milyon TL’yi aşmış durumda. En önemli kazanç noktası markalar ile yapılan anlaşmalar.

Milyonlarca takipçiye seslenen Türk Instagrammer’lar 24 saatlik bir paylaşıma 50 bin TL ücret isteyebiliyor. Hikâye yerine normal gönderilerde fiyatlar 25 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

Para kazanma yollarından ilk akla geleni markaların veya firmaların reklamlarını kendi hesaplarında yapmak.

Örneğin, fenomen bir markanın kozmetik ürününü kullanarak veya ayakkabısını giyerek popüler olduğu platformda paylaşabiliyor. Platformdaki takipçi sayısı ve etkileşimler alınacak ücretleri belirleyen faktörler. Bir paylaşım için 1.000 TL’den 10.000 TL’ye kadar bedel istenebiliyor.

Şu kadar para kazanılıyor, şu kadar takipçiye sahip hesap bu kadar kazanır diye elimizde bir şablon yok ancak niş bir alandaysanız elinizde sadece 10.000 K takipçi olsa da ciddi gelirler elde edebilirsiniz. Burada mikro influencer kavramı devreye giriyor.

Bu arada Türkiye’de 1 milyon takipçisi olan bir fenomen kimse ile Avrupa’da veya ABD’de 1 milyon takipçisi olanın geliri aynı değil. Burada İngilizce yayılım faktörü de devreye giriyor. Para kazanma dinamiklerini belirleyen görebileceğiniz üzere birçok faktör söz konusu.

Tiktok’ta Para Kazanma Yolları

Tiktok ülkemizde kalitesi bakımından eleştirilse de dünyanın en hızlı büyüyen sosyal medya ağlarından biri ve rakipleri gibi tamamen ücretsiz. 100 bin takipçili bir Tiktok fenomeni aylık 300 ila 2.000 dolar arasında para kazanabiliyor.

Bu arada Tiktok kullanıcılara para ödemiyor ve şimdilik reklam geliri gibi bir paylaşma programı da yok.

Youtube’da kanal sahipleri videolardaki reklamlardan para kazanabilirken Tiktok’ta ise reklamlar video aralarında gösterilmekte yani kullanıcının videosunda reklam görünmüyor. Parayı genelde markalarla yaptıkları anlaşmalardan kazanıyorlar.

Youtube’da Para Kazanma Yolları

Youtube’da reklam gelirinin yarısından bir miktar fazlası yani %55’i kanal sahibine kalmakta.

Ayrıca Youtube, kanal sahiplerine BİN izlenme başına belli bir oranda ödeme yapıyor. 2022 itibariyle 1.000 takipçi ve 4.000 saat izlenme oranına ulaştıktan sonra para kazanmaya başlanabilir. Youtuberlar, İnstagram’daki arkadaşlardan daha fazla para kazanabilme şansına sahipler.

Video içi reklamlar ile, video başına 3.000 TL’ye kadar da kazanç elde edilebilir. 1 milyon takipçisi olan bir hesap yine aylık 5.000 ile 8.000 TL arasında kazanabilir.

Bu ödeme sadece Youtube’un ödediği paradır belirtelim. Herhangi bir marka ile pazarlama anlaşması yaparak çok daha fazlasını kazanabilirsiniz.

Çağrı Taner Ne Kadar Para Kazanıyor?

Çağrı Taner; Instagram ve Twitter üzerinden mizahi paylaşımlar yapan bir arkadaş ve 16 milyondan fazla takipçisi var.

Takipçilerini genellikle ergen ve genç kategorisi oluşturmakta ve paylaşımları saniyeler içerisinde yüzbinlere ulaşıyor. Ortalama her sayfaya günde 1 reklam aldığı senaryoda aylık en düşük 250.000 TL kazanıyor.

Bu yazımızda; Instagram fenomenleri ne kadar para alıyor?, Instagramda en çok takipçisi olan ne kadar kazanır? ve Türk fenomenler ne kadar kazanıyor sorularına cevaplar bulmaya çalıştık.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz