Neden WhatsApp’ı Bırakıp Telegram’a Geçtik?

Mar 29, 2024 | Dijital Dönüşüm

Rus asıllı yazılımcı Pavel Durov tarafından geliştirilen ve 14 Ağustos 2013 tarihinde hayatımıza giren anlık mesajlaşma uygulaması Telegram ile boyut kısıtlamasına takılmaksızın her türlü dosyanızı paylaşmanız mümkündür. Whatsapp ve alternatif mecraların asla izin vermediği 1,5 GB’lık dosyaları dahi rahatça gönderebilirsiniz.

Telegram yönetimi; uygulamanın sonsuza kadar reklamsız ve ücretsiz kalacağını; abonelik ücreti olmayacağını resmi olarak açıklamıştır! İstediğiniz kadar cihazdan aynı anda giriş yapabileceğiniz uygulamayı akıllı cihazlar ve tabletlerde, hatta bilgisayarlarda kullanabilirsiniz.

Peki Rus WhatsApp’ı Telegram nedir? Telegram ücretli mi? Telegram’ın özellikleri nelerdir? Telegram masaüstü nasıl kullanılır?

400 milyonu geçen kullanıcıların platformda en beğendiği özellik ise gizli sohbet” imkanı tanıyor oluşu ve güvenliğe haddinden fazla önem vermesi. İki Adımlı Doğrulama Güvenlik Kilidini etkinleştirerek güvenliğinizi arttırmanız mümkün!

Gizli sohbet özelliği ile kullanıcılar konuşma esnasında imha zamanlayıcısı kurarak paylaşımlarını belli bir süre sonra sonsuzluğa uğurlayabiliyor. Yine gizli sohbet olmasa dahi olsa mesajları iki taraftan da silebilme imkanına sahip. Gönderilen mesajları ilk 48 saat içinde düzenleme imkanı sunması; yazım hatalarını düzeltme ve yanlışlıkla gönderilen mesajları geri çekme olanağı veriyor.

Video düzenleme özelliği sayesinde fotoğraf veya videolara animasyonlu etiketler ekleyebilmek; yine videoları uygulama içinden GIF’e çevirmek mümkün. Video demişken popüler telegram kanallarından da bahsedelim, özellikle İran’da oldukça popüler olan Telegram üzerinden vizyon filmlerini indirmek mümkün.

Rus dostlarımızın kullanıcılara sunduğu bana göre en güzel özelliklerden biri de dosyalamaların bulut teknolojisi üzerinden gerçekleşmesi. Bu sayede konuşmalarla ilişkili fotoğraflar, dosyalar ve materyaller akıllı cihazlara indirilmediği sürece bulut teknolojisi ile birlikte telefonunuzda yer kaplamıyor.

Ayrıca Telegram uygulaması lider WhatsApp’e göre yarı yarıya daha az şarj harcıyor. Bu durum da en çok şikayet ettiğimiz şarj sorununa karşı Telegram’ın açık ara avantajlarından bir diğeri.

Telegram Nedir?

Tüm cihazlarınızda aynı anda kullanabileceğiniz; uçtan uca şifreli sesli aramaları destekleyen Telegram, güvenliğe ve hıza önem veren tamamen ücretsiz bir mesajlaşma uygulamasıdır. Telegram ile ZIP ve MP3 dahil her türlü dosyayı göndermek mümkündür. 200 bin kişiye kadar gruplar oluşturabilirsiniz.

Telegram Kimler İçindir?

Hızlı ve güvenilir mesajlaşma ve aramalar yapmak isteyen herkes güçlü dosya paylaşım seçenekleri sunan Telegram kullanabilir. Hareketli GIF bulma, sanatsal foto editörü ve son derece eğlenceli çıkartma platformuna sahiptir. Önbellek yönetimi ve bulut desteği ile telefonunuzda neredeyse 0 KB yer kaplar.

Gruplar ve Kanallar Arasındaki Fark Nedir?

Arkadaş ve ailenizle bir şeyler paylaşmak için 200 bin üyeye kadar ulaşabilecek grupları, büyük kitlelere ulaşmak için ise sınırsız sayıda abonesi olabilecek kanalları kullanabilirsiniz. Telegram’da silinen mesajlar WhatsApp’a benzer şekilde sohbette bir iz bırakmaz.

Sonuç

Daha fazla gizlilik isteyenler; kendi kendini yok eden mesajları, video ve fotoğrafları deneyebilir, ek bir şifre tanımlayarak uygulamasını kolayca kilitleyebilir. Seve seve kullanıyor ve kesinlikle tavsiye ediyoruz arkadaşlar. Farklı kanallar var mı bakalım diyenleri de linke yönlendiriyoruz.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz