Neden COM Uzantılı Alan Adlarını Tercih Ediyoruz?

Şub 5, 2024 | Dijital Dönüşüm

neden com uzantılı alan adları tercih edilmeli

Ticari “commercial” ifadesi ile tanıyıp kısalttığımız COM, en bilinen ve en sevilen domain uzantıları arasında yer alıyor. COM’u çok sevip kurumsal ve bireysel tüm işlerimizde kullansak da kuruluşlarla ilişkilendirebileceğimiz “org”, “gov” ve “edu” gibi farklı uzantı çeşitleri de tercih edilebiliyor.

Com uzantılı web siteleri, kişisel blog sitelerinden e-ticarete, haber sitelerinden oyun sitelerine kadar birbirinden farklı birçok bireysel ya da kurumsal yapı için kullanılabiliyor. Devlet kurumları GOV’u, eğitim kurumları ise EDU’yu terdih ediyor.

Akılda kalıcılık, bilinirlik ve yaygınlık gibi nedenlerle hiçbir zaman en popüler alan adı uzantısı olma niteliğini kaybetmeyen COM, herkese açık ilk uzantı olarak kabul ediliyor. Dünya üzerinde toplam 400 milyonu aşan alan adları arasında ülke fark etmeksizin en çok tercih edilen uzantıyı 145.6 milyonluk kayıt sayısıyla com uzantısı meydana getiriyor.

Herkesin ilk tercihi Com uzantısı alabilmek için alan adınızın daha önce alınmamış olması yeterlidir. Belirlediğiniz bir servis sağlayıcısından kolayca alabilirsiniz. Web sitenizin baştan Google olmak üzere tüm arama motorlarında ön sayfalarda listelenmesine doğrudan katkı sağlar.

Neden COM Uzantılı Alan Adlarını Tercih Ediyoruz?

İnsanlar dijital Dünya’da bir web sitesini ararken akıllara gelecek ilk uzantı COM’dur. Global çapta en fazla önceliğe ve talebe sahip domain uzantısı olduğu için web sitesinizi satabileceğiniz senaryolarda elbette daha çok tercih edilir.

Şahsen web projelerinde öncelikli olarak COM öneriyorum. Müsait olmadığı durumlarda tercihlerim NET ve ORG oluyor. Elbette INFO ve benzeri uzantılar da var ancak mutlaka COM’u tercih edelim. Aklınıza takılan sorular olursa bize iletişim sayfamız üzerinden ulaşabilir, profesyonel destek taleplerinizi yorum kısmı üzerinden iletebilirsiniz.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz