Mükemmel SEO için URL Yapısı Nasıl Oluşturulur?

Ara 22, 2023 | SEO

URL yapısı SEO için bu kadar önemli mi? Sayfadaki elle tutulur içerikle karşılaştırıldığında oldukça önemsiz gözükür ve çoğu insan bununla uğraşmak yerine iyi içerikler oluşturmaya odaklanması gerektiğini düşünür.

Gerçekten düşündüğün buysa sana bir haberim var.

URL yapınız; kullanıcıların gördüğü ilk şeylerden biridir ve bu nedenle güncel tutmanız gereken sayfa SEO’nuzun çok önemli bir unsurudur. SEO URL yapınızı doğru bir şekilde tanımlamak, rakiplerinize karşı avantaj sağlar hatta sıralamalarınızı yükseltebilir.

SEO dostu bir URL oluşturmak için URL yapısını optimize etmeniz ve içinde alakalı kelimeler kullanmanız gerekir. SEO URL yapınız yapılandırılmışsa, indeksleme sürecini de kolaylaştırır.

Bunun nedeni; URL yapınızın, Google tarayıcıları gibi arama motorlarına web sayfanızın ne hakkında olduğu hakkında sağlam bir bağlam sunmasıdır. URL’nizde; $, @, * ve diğerleri gibi özel karakterler kullanırsanız, tarayıcıların gerçek anafikre odaklanması zorlaşır.

İdeal uzunluğu 4-5 kelimeyi geçmemesi salık verilen URL’lerde alt çizgi yerine tire kullanılmalı. Alt çizgi kullandığınızda tarayıcılar kelimeler arasındaki boşluğu atlar ve iki ifadeyi birleştirirler.

URL yapınızı SEO dostu yapmak için doğru anahtar kelimeleri yani yazıda içerikte odaklandığınız anahtar kelimeyi kullanmanız gerekir. Düşük rekabet ve yüksek arama hacmine sahip alakalı anahtar kelimeleri bulmak için SEMrush veya Moz Anahtar Kelime Gezgini gibi araçları kullanabilirsiniz.

Hedef kitlenizin arama olasılığı yüksek uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmanızı ve bunu URL’e doldurmadan tamamen doğal yollarla ilerlemenizi öneririm.

İçeriğinizi aramalar için optimize etme söz konusu olduğunda, güvenin en önemli faktörlerden biri olduğunu açıkça görebilirsiniz. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri de güvenilirlik yayan bir URL yapısı kullanmaktır. Bu nedenle henüz yapmadıysanız, web sitenizi HTTPS’ye taşımalısınız.

Bu kısım da netse kolay okunur URL yapıları ile devam edelim. Örneğin; https://dmmturkey.com/seo-dostu-url-yapisi/ gibi bir bağlantı, https://dmmturkey.com/1574-2/’den çok daha kolay okunur ve daha dikkat çekicidir. Ayrıca, daha iyi okunabilirlik için URL’lerinizi mümkün olduğunca kısa tutmanız gerektiğini de unutmayın.

Bu arada; İngilizce içeriklere yoğunlaşanların a, an, on, of, as, at ve the gibi arama motorlarının görmezden geleceği durdurucu sözcüklerden uzak kalması gerektiği söyleniyor. URL yapınızı gereksiz uzatacağını da eklemek gerek.

Çok fazla kategori ve alt kategori oluşturmanın URL yapınızın karmaşık görünmesine neden olabileceğini unutmayın.

URL yapınızda yüzde işareti, kare, ters eğik çizgi, yaklaşık işareti gibi özel karakterler kullanmaktan kaçınmalısınız çünkü bunlar siber saldırılar ile ilişkilendirildiğinden güvenlik riskleri oluşturabilir.

WordPress kullanıyorsanız YOAST ve RANK MATH gibi kullanıcı dostu SEO uygulamaları URL yapınızı belirlemenize yardımcı olacaktır.

URL yapınızı doğru belirlemek, SEO bulmacasının sadece bir parçasıdır anncak yine de önemli bir durum. Arama Motoru Optimizasyonu söz konusu olduğunda, bütünsel bir yaklaşım benimsemeniz gerekir. Bu da hem sayfa içi hem de sayfa dışı Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgilenmek anlamına gelir.

Oyunda yeniyseniz, neden URL’lerinizin yeterince iyi optimize edildiğinden emin olarak başlamıyorsunuz?

Yukarıda bahsedilenlerin hepsini yaptıktan sonra, XML’inizi yani site haritanızı Google’a göndermeyi unutmayın.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz