LinkedIn Reklamcılığının Faydaları ve Dezavantajları

May 31, 2023 | İçerik Pazarlaması

LinkedIn reklamcılığı son beş yılda yedi kattan fazla arttı ve platformda reklam vermek, özellikle B2B ilişkiler söz konusu olduğunda profesyonel bir kitleye dokunabilme adına inanılmaz etkili yollar sunuyor.

Şimdilerde dijital reklamcılığın kutup yıldızı LinkedIn’i pazarlama adımlarınızın merkezinde değerlendirebilir veya listenize daha alt sıralardan sokabilirsiniz elbette tercih sizin.

Yatırım yapmadan önce, LinkedIn reklamlarının önemli avantajlarını ve dezavantajlarını öğrenmek en iyisidir.

LinkedIn’in önemli avantajlarından biri; profesyonel odaklı (!) platformun, diğer ağlarda bulunamayan bir dizi avantajı sunmasıdır. Birincisi, iş koluna ve kariyere göre hedef kitleyi profilleme yeteneğine sahipsiniz. Bir diğeri, bu ağdaki dönüşümlerin başka yerlere kıyasla çok daha kaliteli olmasıdır.

LinkedIn Reklamları Nedir?

İşletmeler arası çözümleri teşvik etmeyi amaçlayan LinkedIn reklamları, Facebook ve Instagram’a kıyasla daha az kullanıcıya dokunabilseniz de profesyonellerden oluşan bir kullanıcı tabanını hedeflemenize olanak tanır ve diğer sosyal ağ sitelerinin aksine unvanlarına, pozisyonlara, şirketlere ve sektöre göre seçim yapabilirsiniz.

LinkedIn Reklamlarının Dezavantajları

Diğer tüm reklam platformlarında olduğu gibi, LinkedIn Reklamlarının da bazı dezavantajları vardır. Ancak bu dezavantajların farkında olmak, sizi onlardan uzak durmaya ikna yerine, buradan en iyi şekilde nasıl yararlanacağınız konusunda size önderlik etmelidir.

Platform Karmaşık Gözükebilir

Platform karmaşıktır ve yeni başlıyorsanız ve profesyonel destek almadıysanız kullanımı biraz zor olabilir. LinkedIn reklamlarının tüm özelliklerine hâkim olmak ve doğru bir şekilde kullanmayı öğrenmek zaman alır. Bu, platformdan hemen en iyi şekilde yararlanamayabileceğiniz bir senaryoda dezavantaj olabilir.

Hedefleme Ayrıntılı Değil

Hedefleme seçenekleri, Meta ve Google AdWords gibi diğer sosyal medya platformlarında bulunanlar kadar ayrıntılı değildir. Bu, reklamlarınızı ilgi alanları gibi bilgilere dayalı olarak hedefleme yeteneğinizi sınırlayacak bir faktör olabilir.

Hantal Kullanıcı Arayüzü

Kullanıcı arayüzü zaman zaman yavaş ve hantal olabilir ve bu durum karmaşık bir reklam kampanyası oluşturmaya çalışıyorsanız reklamlarınızı verimli bir şekilde kurgulamanızı ve yönetmenizi zorlaştırabilir.

Kullanıcıların Çoğu Aktif Değildir

Facebook veya diğer sosyal medya platformlarının yoğun trafiğinin aksine, LinkedIn kullanıcıları düzenli olarak aktif değildir.

Durum, aynı anda çok daha az kişinin çevrimiçi olabileceği anlamına gelir ve zaten küçük olan reklam kitleniz hakkında dikkatle düşünmenizi gerektirir. Bütçeyi en üst düzeye çıkartarak sorunu avantaja çevirmek olası ancak doğru hedeflemede dahi kitlenizin reklamlarınızı görmek için çevrimiçi olduğundan nasıl emin olabilirsiniz?

LinkedIn Reklamlarının Eksileri Nelerdir?

LinkedIn reklamları, B2B pazarlama için harika bir araç olsa da sınırlamaları da vardır. Pazarlama kampanyalarınızı oluştururken aşağıdakileri göz önünde bulundurmayı unutmayın:

Tıklama başına maliyet: LinkedIn genellikle en yüksek ortalama tıklama başına maliyete (5,26 $) sahiptir.

Özel raporlama yok: Ne yazık ki, kampanyanız sona erdiğinde bir özet alırsınız. Ancak bir izleme bağlantısı kurarsanız kampanyanızdan daha fazla veri çıkarabilirsiniz.

Coğrafi sınırlamalar. Ülkeleri veya ABD eyaletlerini hedefleyebilirsiniz ancak LinkedIn, son derece spesifik coğrafi bölgeleri (örneğin, belirli posta kodları) hedeflemenize izin vermez.

LinkedIn Reklamlarının Avantajları

Her kıdem ve profesyonellik düzeyinden milyonlarca kullanıcıya erişebileceğiniz LinkedIn Reklamlarının lehinize çalışabilecek sayısız avantajı vardır.

Hatta bu avantajlarla, diğer platformlarda bulamayacağınız değeri LinkedIn Reklamlarına yatırım yaparak elde edebilirsiniz.

Öncelikle sektör profesyonellerine odaklanan bir platform olduğundan, kullanıcılar bir özgeçmişlerinde yaptıkları gibi kimlik bilgilerini ve uzmanlıklarını ana hatlarıyla belirtmeyi tercih eder.

Bu, kullanıcının demografisine, iş unvanına, şirketine ve iş türüne odaklanan benzersiz bir hedefleme yöntemi sağlar. Görebileceğiniz üzere LinkedIn, belirli sektörlere veya spesifik bir kıdeme sahip kullanıcılara erişebilmek için idealdir.

LinkedIn Reklamları Fırsatlar Yaratır

LinkedIn, potansiyel müşteriler oluşturmak için mükemmel bir platform zira kullanıcıları işleriyle alakalı içerikle ve fırsatlarla ilgileniyor.

Esasen, LinkedIn üyelerinin yüzde 72’si tanıdıkları işletmelerden ticari mesajlar almaya açık olduklarını belirtmekte. Yine bu, profesyonellere odaklı platformunun olumlu etkilerinden.

AdWords ve Facebook’tan Çok Daha Yüksek Dönüşüm

LinkedIn’in kullanıcı tabanının nispeten küçük ve hedeflemeye açık oluşu, platformdaki dönüşüm oranlarına büyük katkıda bulunur.

LinkedIn Reklamları, Google AdWords ve Facebook Reklamları gibi geleneksel çevrimiçi reklamcılık kanallarından çok daha yüksek bir dönüşüm oranına sahiptir.

Çeşitli veriler gösteriyor ki LinkedIn Reklamlarını es geçmeyen işletmeler, ortalama yüzde 600’lük bir yatırım getirisi elde etmektedir.

LinkedIn Reklamları ve Ücretler

Dönüşüm oranları ve reklam maliyeti göz önüne alındığında, LinkedIn Reklamları çevrimiçi dünyadaki en uygun maliyetli reklamcılık seçeneği olarak listede üst sıralarda.

Platformda günlük 10$ gibi kimi coğrafyalara göre düşük (!) bir bütçe belirleyebilir ve yalnızca birisi reklamınıza tıkladığında ödeme yaparsınız.

Bunu optimizasyon teknikleriyle birleştirdiğinizde, küçücük yatırımınızdan ciddi geri dönüşler alacağınızdan emin olabilirsiniz.

LinkedIn Reklamlarını Optimize Etmek

LinkedIn Reklamlarının artılarına ve eksilerine dair keskin farkındalık, çok daha keskin optimizasyonlar yapmanıza yardımcı olacaktır.

Bu arada girişte saydığımız dezavantajlara da hâkim olmak, bütçenizin boşa gitmemesi adına alternatif çözümler ve optimizasyon planı hazırlamanıza yardımcıdır.

LinkedIn Reklam kampanyalarınızın sonuçlarını en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olmak için birkaç kısa başlık ve ipucu paylaşalım:

Alakalı anahtar kelimeler kullanın: Reklamınızı oluştururken işletmenizle alakalı anahtar kelimeler kullandığınızdan emin olun. Bu, doğru kitleyi hedeflemenize ve daha fazla müşteri adayı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Etkileyici reklamlar oluşturun: Reklamlarınız, insanları tıklamaya ikna edecek derecede dikkat çekici olmalıdır. Bir harekete geçirici – Call to Action – mesaj eklediğinizden emin olun ve teklifinizin potansiyel müşteriler için yeterince çekici olup olmadığını sorgulayın.

Doğru kitleyi hedefleyin: Reklamlarınızdan en iyi şekilde yararlanabilme adına doğru kitleyi hedeflemeniz her ağda olduğu gibi LinkedIn’de de önemlidir. Hedef demografik bilgilerinizi araştırdığınızdan ve kampanyanızı oluştururken bunları es geçmediğinizden emin olun.

Sonuçlarınızı test edin ve ölçün: Neyin en iyi sonucu verdiğini süzmek için her zaman kampanyanızın farklı yönlerini test edin. Farklı başlıklar, görseller ve harekete geçirici mesajlar deneyin ve daha iyi sonuçlar için kampanyanızda ince ayar yapabilmek için sonuçları ölçün.

Linkedin’de Tıklanma Oranı Yüksektir

Ortalama yüzde 3,75 ile tüm sosyal medya platformları arasında en yüksek dönüşüm oranına sahip LinkedIn Reklamları, yüzde 2,13 ile yüksek bir tıklama oranına sahiptir. Bu, reklamınızın aldığı her 100 gösterim için 2,13 kişinin tıklayacağı anlamına gelir.

Bu, Facebook (yüzde 0,9) ve Twitter (yüzde 0,5) gibi diğer sosyal medya platformlarının ortalama TO’sundan çok daha yüksektir.

LinkedIn Reklamları için ortalama tıklama başına maliyet (TBM) 2,62 ABD dolarıdır. Bu, reklamınızı tıklayan her kişi için yaklaşık 2,62 ABD doları ödemeniz gerekeceği anlamına gelir.

Bonus Bilgiler

İçerdiği görece yüksek maliyetler nedeniyle, ücretli reklamcılık- ister LinkedIn Reklamları ister diğer kanallar aracılığıyla olsun- hem değerli avantajlara hem de kritik dezavantajlara sahiptir.

Tüm senaryoların farkında olmak, stratejilerinizi buna göre oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Yukarıda bahsedilenlerin yanı sıra şunları da yapmanız gerektiğini unutmayın:

Farklı uygulamaları test edin ve deneyin. Bu, yalnızca mevcut dijital pazarlama kampanyalarınız için değil, gelecekteki kampanyalarınız için de reklam performansınızı optimize etmenin en iyi yoludur.

Herkesi hedeflemek, bütçe sorun değil deseniz bile hiç kimseye ulaşamayacağınız anlamına gelir. Kitlenin darlığına rağmen, LinkedIn, yüksek hedefleme gücüyle hala önemli bir potansiyele sahiptir. Onlara doğru bir şekilde dokunun ve benzersiz geri dönüşler elde etmeye hazırlanın.

Bütçenizi akıllıca yönetin. Bütçeyi yükseltirseniz daha iyi erişim elde edeceğinizi düşünmeyin. Çoğu zaman durum her zaman bütçe ile ilgili değildir. Bu tuzağa düşmek, göz açıp kapayıncaya kadar para kaybetmenize neden olabilir.

Sosyal medya pazarlaması çoğu ağda olduğu gibi LinkedIn’de de karmaşık süreçler sunabilir.

Kitlenizi çekmek için yalnızca doğru mesajı oluşturmakla kalmayıp, aynı zamanda bu mesajın işletmenizle etkileşim kurma olasılığı en yüksek olan kullanıcılara en doğru anda ulaştığından da emin olmalısınız.

Birçok işletme varsayılan sosyal pazarlama kanalı olarak Facebook’u tercih etse de bu her zaman en iyi seçim olmayabilir!

Her şeyden önce LinkedIn ve diğer sosyal ağlar arasındaki belki de en önemli fark sahip oldukları kitlelerdir. LinkedIn’deki kullanıcılar daha yaşlı (deneyimli diyelim), daha eğitimli ve neredeyse tüm diğer platformlardakilerden daha yüksek gelire sahip.

Sektörel Değişkenlerle Hedeflemenizi Daraltın

Girişte de sıköa bahsettiğim gibi, sosyal medyadaki reklam başarısı büyük ölçüde mesajınızın hedeflediğiniz kitleye ulaşmasını nasıl sağlayacağınıza bağlıdır.

Seçtiğiniz kanaldaki fırsatları hedeflemek kesinlikle çok önemlidir. Örneğin Facebook, sektöre özgü değişkenler söz konusu olduğunda profesyonel rakibine ayak uyduramıyor. Standart demografik bilgilere ek olarak LinkedIn, reklamlarınızı belli değişkenlere göre hedeflemenize olanak tanır:

  • İş unvanı
  • Görev tanımı
  • Kıdem
  • Firma Adı
  • Şirket büyüklüğü
  • Sanayi
  • Yetenek
  • Derece türü ve adı

Bu hedefleme fırsatları sayesinde LinkedIn, ticari müşterileri hedefleyen markalar için son derece uygundur. Bununla birlikte, belirli sektörlere, kıdem düzeyine ve iş unvanlarına odaklanan tüketici tabanlı ürün ve hizmetler bile LinkedIn’in dar hedeflemesinin sağladığı fırsatlardan kıyasıya yararlanabilir.

Sponsorlu InMail

Güvenilir ve prestijli olduğu düşünülen LinkedIn; dahili mesajlaşma platformuna entegre olarak çalışan Sponsorlu InMail hizmeti de sunar. Şu bir anda mesaj kutunuzda beliriveren, reklam olduğunu çoğu zaman açtıktan sonra fark ettiğiniz kısa mesajlardan bahsediyorum.

Bu e-posta benzeri mesajların, normal e-postalara nazaran oldukça başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Nispeten yeni bir başka fırsat da hedef kitlenizi web sitenize yönlendirmek zorunda kalmadan dönüşüm oluşturmanıza olanak tanıyan potansiyel müşteri reklamlarıdır.

E-posta Listesi Hedefleme

90 milyon üst düzey uzmana ve karar verme pozisyonunda bulunan 60 milyon kişiye erişebileceğiniz LinkedIn, e-posta adreslerinizin bir listesini yüklediğiniz bir senaryoda e-postalar üzerinden hedefleme sunan tek reklam platformu olmasa da e-posta adreslerini gerçek sahiplerle eşleştirme açısından kesinlikle en iyilerinden biri.

Kendi müşteri e-posta adres listenizi veya hedeflemek istediğiniz şirketlerin bir listesini yükleyebilirsiniz ve LinkedIn, verilerinizi platformunda yer alan kendi verileriyle eşleştirir. Diğer reklam platformlarındaki listesel hedeflemeyle karşılaştırıldığında, LinkedIn’in e-posta hedeflemesi, reklam verenler için önemli bir avantajdır.

Bilmeniz Gereken LinkedIn İstatistikleri

İlk versiyonunu oturma odasında inşa eden Reid Hoffman tarafından kurulan ve 26 dilde hizmet veren LinkedIn, Facebook’tan sadece dokuz ay önce, 5 Mayıs 2003’te resmen açıldı 2023 itibariyle 20 yaşına girdi. Şimdilerde 52 milyon kişi her hafta iş aramak için LinkedIn’i kullanıyor.

36 ofise ve 21.000 çalışana sahip LinkedIn, 10’u Amerika Birleşik Devletleri’nde olmak üzere dünya çapında 30’dan fazla şehirde faaliyet gösterir. Şirketin 21.000 çalışanından 19.000’den fazlası tam zamanlı.

Siyah ve Latin liderlerin sayısı 2022’de %35 ve %20,3 arttı. Kadınlar ise LinkedIn’de liderliğinin yaklaşık %42’sini temsil ediyor.

Instagram’ın 1,4 ve Facebook’un neredeyse 3 milyarlık kullanıcısı göz önüne alındığında LinkedIn 875 milyon üyesi ile sosyal ağların en büyüğü olmayabilir ancak kitlesi iş odaklı olduğundan bana göre çok daha değerli.

Hesaplarının %77’sinden fazlası ABD dışında olan LinkedIn kullanıcılarının %57,2’si kendini erkek, %42,8’i kadın olarak tanımlıyor.

LinkedIn kullanıcılarının neredeyse %60’ı 25 ila 34 yaşları arasındadır. Bu grubu 18-24 yaş aralığı takip etmektedir.

35 milyondan fazla kullanıcı tarafından takip edilen Bill Gates, LinkedIn’de en çok takip edilen kişidir.

Hindistan (#), 67,6 milyon takipçi ile LinkedIn’de en çok takip edilen etikettir.

LinkedIn’in uluslararası kullanıcı tabanı, 2023’ün ilk çeyreğinde ABD’deki kullanıcı tabanının 2 katı hızında büyüdü.

ABD, 194 milyondan fazla kullanıcıyla LinkedIn’in en büyük pazarı olsa da, ağ dünya çapında ilgi görmekte.

İkinci sırada 96 milyon kullanıcıyla Hindistan, 60 milyon kullanıcıyla Brezilya, 57 milyon kullanıcıyla Çin ve 21 milyon kullanıcıyla Endonezya geliyor. Bunu Avrupa’da 227 milyondan fazla, Orta Doğu ve Afrika’da 49, Asya Pasifik’te 244 milyon ve Latin Amerika’da 136 milyon kullanıcı olarak özetleyelim.

Her saniye 101 iş başvurusunun yapıldığı LinkedIn üzerinden her dakika 8 kişi işe alınıyor.

ABD’deki LinkedIn kullanıcılarının %16,2’si her gün platforma giriş yapıyor. Yine ABD’deki kullanıcıların %48,5’i LinkedIn’i ayda en az bir kez kullanıyor.

LinkedIn ziyaretçilerinin %40’ı her hafta bir sayfayla organik olarak etkileşim kuruyor ve LinkedIn’de 36.000’den fazla haber bülteni var.

Haftalık paylaşım yapan sayfaların, aylık paylaşım yapanlara göre 5,6 kat daha fazla takipçisi var. Yine eksiksiz, aktif bir LinkedIn Sayfasına sahip şirketler, 5 kat daha fazla sayfa görüntüleme görüyor.

Sosyal medyada ne sıklıkla gönderi paylaşılacağını belirlemek zor olabilir. LinkedIn istatistiklerine göre, haftalık paylaşım yapan sayfaların, aylık paylaşım yapan sayfalara göre 5,6 kat daha fazla takipçisi var. Bu nedenle, işletmenizin sosyal medya takipçi sayısını artırmak istiyorsanız, en azından haftalık gönderileri hedefleyin.

LinkedIn’deki bir reklam dünya nüfusunun %14,6’sına ulaşabilir ve markaların %50’si LinkedIn’de reklam verdikten sonra “daha kaliteli” olarak görülüyor.

LinkedIn’de 58 milyondan fazla şirket listeleniyor, her gün 2,7 milyon şirket gönderi paylaşıyor.

B2B pazarlamacılarının %80’i LinkedIn reklamlarını kullanıyor. Markalar, LinkedIn Canlı yayınlarında normal videolardan 7 kat daha fazla tepki ve 24 kat daha fazla yorum alıyor.

Dijital Pazarlama Uzmanlarımızla İletişime Geçin

DMM Turkey’de çevrimiçi pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için çalışıyoruz. LinkedIn reklamcılığı hakkında daha fazla bilgi almak veya çevrimiçi reklamcılık hizmetlerimiz hakkında bilgi edinmek için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz