Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi

Oca 2, 2024 | Sosyal Medya

kurumsal sosyal medya yönetimi

Kurumsal sosyal medya yönetimi başlıkları ve alt başlıklarıyla derin bir konu ancak bu yazımızda da giriş seviyesi bilgilere sahip arkadaşlarımızı hedefleyeceğiz.

Özellikle Covid-19’un da yakıcı etkisiyle e-ticaretin tadını alan; dijital pazarlamanın farkına varan kişi veya kurumlar, sosyal medya hesaplarına daha da özen göstermeye ve profesyonellerle ilerlemeye başladılar. Elbette mesaj yığınları arasında boğulan tüketiciye doğru zamanda doğru içeriklerle ulaşmamız gerekiyor.

Doğru Fotoğraf ve Etiket Kullanımı

Kaliteli ve özgün görseller her sektörde olmazsa olmaz. Merdivenaltı bir çok firma (!) stok fotoğraflarla ilerliyor ve siz de duruma yabancı olduğunuz için gidişata tam olarak hakim olamıyorsunuz.

Telif sorunlarıyla boğuşmasanız bile aşina onlarca piyasa görsel, olası müşterileri çekebilmeniz adına verimsiz daha doğrusu itici bir hamle olacaktır.

Ürünlerinizin fotoğraflarını profesyonel fotoğrafçılara çektirmeniz şarttır. Bu bir ürün de olabilir, çalışan grubu da olabilir veya sunduğunuz hizmetlerle de alakalı olabilir. İnfografik, hareketli animasyonlar GİF’ler ve videolar hatta drone kullanımları farklılaşmak adına önemli hamlelerdir.

Etiket kullanımı son derece kritik bir konu. Sektöre göre, hedeflediğiniz kitleye ve coğrafya göre derin bir analiz yapmalısınız. Her paylaşımda aynı 30 etiketi kopyala & yapıştır yapmak yerine içeriğe özel seçimler sağlıklı olacaktır.

Doğru Zamanda Doğru Paylaşımlar Yapabilmek

Öğrenciler, ev hanımları ve emekliler farklı saatlerde yine farklı sosyal ağlarda aktifler. Doğru zamanı yakalayabilmeniz adına A/B Testi yapabilirsiniz.

Eğer sosyal medya paylaşımlarınızı siz yapıyorsanız Hootsuite, Loomly, Buffer, Friends Me veya Sprout Social tarzı bir zamanlayıcı kullanmanızı öneririm. Böylece istediğiniz saatte içerikleriniz yayına alınacaktır.

Hootsuite demişken hatırlatmak isterim. Bu platformların bazılarında Instagram postlar paylaşılabiliyor ancak tek görsel halinde. Bir platforma yıllık yüklü ücretler ödemeden önce derinlemesine rakip analizi yapmanızı ya da yorum kısmı üzerinden bize ulaşmanızı öneririz.

Hızlı Cevap Verin

Ürün satıyorsanız ya da bir gayrimenkul firmasının sosyal medya hesaplarını yönetiyorsanız hız her şeyinizdir. Müşteriyi kaybetmek istemiyorsanız ve marka sadakati yaratmak istiyorsanız en geç 2 dakika içinde yanıt verebilmelisiniz.

Farklı dillerde yanıt vermenizin gerekebileceği durumlarda Instagram özelinde ilerlersek Facebook üzerinden “Editör” yetkisi tanımlayabilirsiniz, böylece ilgili kişi akıllı cihazına düşen bildirimleri yine kendisi yanıtlayabilecek, kullanıcı adı ve şifre gibi kritik bilgilerin çok sayıda kişide olmasının önüne geçilebilecektir.

Sosyal medya hesap yönetimi nasıl yapılır?, Sosyal medya hesap yönetiminde nelere dikkat edilmelidir? gibi sorularınıza cevap vermeye çalıştık. Profesyonel sosyal medya danışmanlığı almak isterseniz DMM Turkey’den teklif isteyebilirsiniz.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz