Kozmetik Satış Teknikleri ve Evden Kozmetik Satışı

Nis 23, 2023 | İçerik Pazarlaması

Kozmetik satış teknikleri nasıl olmalı ve kozmetik markaları dijital dünyada nasıl var olabilir başlıklarını ele almaya çalışacağımız yazımıza hoş geldiniz.

Paylaşacağımız her yöntemin tecrübelerimize dayandığından, kişi ve kurumlara azami katkıyı sunacağından emin olabilirsiniz. Ayrıca bu teknikleri uygulayıp maksimum kazanç elde etmek istiyorsanız mutlaka başarılı bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmalısınız.

Kozmetik sektöründe pazarlama yalnızca bir ürünün ya da ürün grubunun tüketiciye ulaştırılması anlamına gelmemeli. Kozmetik satış teknikleri; markalaşma, ambalaj seçimi, dağıtım ağı ve hızı, fiyat tercihleri, iletişimle güçlendirilen satış sonrası hizmetlerin aktarımı gibi pek çok faaliyetin birleşiminden oluşmaktadır.

Online kozmetik, özellikle kadınların hedeflendiği hacimli bir kitleye dokunabilmek için oldukça etkili bir sektör.

Son yıllarda karşımıza çıkan verilere göre, çalışanların kadın olsun genç kız olsun neredeyse yüzde 70’i çevrimiçi dünya üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor.

Yazımızda Türkiye odaklı ilerlesek de kozmetik sektörü Dünya’da büyüyor ve internetten kozmetik alışverişi yapan kişi sayısında da ciddi oranda artış gözlemlenmekte. Bu nedenle irili ufaklı bir çok firma internette online kozmetik mağazası açmaya başladı. Haliyle kozmetik satış teknikleri sıkça analiz edilen bir başlık.

Markanızı Savunan bir Fan Grubu Oluşturabilirsiniz

Ne kadar heyecanlı olursanız olsun kozmetik ürün pazarlama teknikleri konusunda giriş seviyesi bilgilere sahibi olmalı, en azından sizleri yönlendirebilecek firmalarla çalışmalısınız.

Bana göre bir topluluk oluşturmak veya var olanı güçlendirebilmek son derece önemli bir adım. Bunun için markanızla ilgili olabilecek ve etkileşime girebilecek potansiyel bir kitle yaratmanız gerekir.

Ürünlerinizi gönül rahatlığıyla alabilen hatta tanıtabilen bir topluluk üzerinden pazarlama süreçlerinizi hareketlendirebilirsiniz. Sosyal medya kampanyaları ilk akla gelen dijital materyal olsa da güçlü bir rakip analizi ile rakiplerin neler yaptığını incelemenizi öneririm.

Böyle bir grup yaratabilme adına toplu yorumlar almak, hashtag köpürtmek, beğeni ve takipçi almak gibi manipülatif yollara sapılmaması gerektiğinin şiddetle altını çiziyorum.

Bir Web Sayfanız Varsa Referanslar ile Güçlendirin

Gerçekçi referans sunabilen kozmetik satış teknikleri ile işlemler hızlandırabilir. İster B2B ister B2C erişimde olsun tüketiciler, almayı düşündükleri ürünler hakkında yorum veya görsel görmekten her zaman memnun kalmıştır.

Bunun sebebi, kozmetik ürünleriniz için ödeyecekleri bedeli güvenli ve kalıcı bir alışveriş için harcamak istiyor olmaları. Güven, her çevrimiçi alışverişin olmazsa olmazı. Sitenizdeki veya e-ticaret ağınızdaki ürünlerle ilişkilendirebileceğiniz referanslar sayesinde bahsettiğim güveni sağlama konusunda güçlü bir ilk adım atmış olursunuz.

Motive edici bir yorum, ürün hakkında yazılmış bir özgün blog yazısı veya bir influencerın çektiği tanıtım videosu, ürün grubunuza güçlü bir referans sunabilir.

İçerik Pazarlaması ile Potansiyelinizi Ortaya Çıkarın

Kozmetik satış teknikleri başlığında bana göre en güçlü adımlardan biri güçlü ve kalıcı içerikler oluşturabilmek. Hacimli bir bilgi ağacı yaratabilmeli ve bunların seneler sonra dahi bayatlamayacağına emin olmalısınız.

Kullanıcıyı markanıza veya ürününüze bağlamak istiyorsanız hem sosyal medya ağınız, hem de web siteleriniz için mutlaka ilgi çekici, re-write olmayan içerikler üretebilmelisiniz. Paylaşılabilecek içeriklerinizle insanların ilgisini çekebilirseniz markanız emin olun her anlamda güçlenir.

Kaliteli içerikler üretebilme adına birbirinden farklı önerilerimiz mevcut. Dilerseniz bu içerik fikirlerine kısaca göz gezdirelim:

 • Ürün ve hizmetleriniz hakkında nasıl yapılır videoları oluşturun.
 • MEDIUM gibi blog ağları için farklı içerikler oluşturup merkezi güçlendirin.
 • Canlı yayınlar yapmayı ihmal etmeyin.
 • Anketler oluşturmayı ihmal etmeyin.
 • Sektördeki insanlarla iletişime geçin.
 • İçerik ekibinizin başında yönlendirici bir idareci bulunmasına dikkat edin.

Çapraz Satış Tekniklerini Kullanın

Bu satış prensibi piyasada en sık karşılaştığımız kozmetik satış teknikleri arasında yer alır. Çapraz satış tekniği, müşteri bir ürünü sepete attığında veya ödeme aşamasında karşısına öneri yahut farklı bir ürünün (hizmetin) çıkmasıdır. Bu bir indirim fırsatı veya kuponu da olabilir.

Yani almak istediği ürünü sepete eklediğimizde yanında farklı ancak ilişkili ürün gurubu görürüz. Bu oldukça etkili bir yöntemdir zira iyi kurgulandığında müşteri için oldukça faydalıdır. Çapraz satış tekniği üzerinden ürünlerinizin satışını hızlandırabilirsiniz. Ayrıca, müşterileriniz için paylaşmalarına değer bir deneyim oluşturmuş olursunuz.

Kişiselleştirilmiş E-posta Pazarlama Çalışmaları Önemli

Düzenli olarak ilettiğiniz e-postalar üzerinden markanız için kozmetik ürün pazarlama teknikleri geliştirilebilir. Özellikle sadık müşterileriniz varsa onları memnun etmek ve kaybetmemek için faydalar sunan özel e-postalar iletebilirsiniz. Verilere göre e-posta göndermek için en iyi zamanları merak ediyorsanız ilgili yazımıza göz atmanızı öneririm.

Bu gönderiler sıkıcılıktan uzak durmalı; özel fırsat, indirim veya kampanyaları mutlaka içermeli. Ayrıca yeni ürünlerinizin tanıtımını da yapabilirsiniz. Öte yandan zayıf kullanıcılara özel kampanyalar oluşturarak onları hedeflemeyi genişletebilirsiniz.

Görebileceğiniz üzere e-postalar dikkatle hazırlandığında markanızla müşteriniz arasındaki etkileşimi güçlendiren mühim bir mecra.

Mikro Influencerlar İhmal Edilmesin

Başarılı kozmetik satış teknikleri adına mikro influencerlar ile işbirliği bir başka önemli adım. Bu yöntem influencerlar üzerinden kalıcı kaynaklar yaratmanızı ve etkileşim almanızı sağlar.

Ayrıca kazandığınız bu ilk deneyimin ardından ileride daha büyük influencerlar ile çalışma şansını yakalayabilirsiniz.

Ölçümleme noktasında sıkıntılar olduğu iddia edilse de influencer ile takipçileri arasındaki güç malum. Bu nedenle yapacakları tanıtımlar markanız için müthiş bir adım olabilir. Böylece başarılı bir pazarlama tekniği yakalamış olursunuz. Markanızın itibarı için oldukça önemli mikro influencer’lar üzerinden bilinirlik kazanır ve kitlenizi güçlendirirsiniz. Toparlayacak olursak dikkatle seçilmiş mikro influencerlar üzerinden markanızın itibarı güçlenir ve satışlar artar.

Farklı Kurumlarla İşbirliği Yapmayı Düşünün

Ürünlerinizin en sık kullanıldığı yerler (ticari noktalar) konusunda verilere sahipseniz; bu noktalarla işbirliği yaparak, kozmetik satış teknikleri yakalama konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Özellikle Türkiye gibi medikal turizmin hareketlendiği ülkelerde tatil noktaları, oteller ve termal kaplıcalar kozmetik ürünlerin sık kullanıldığı yerler arasındadır. Kozmetik ürünlerinizin nerede kullanıldığını araştırmanızı öneririm.

Bu tür verileri doğru okumayı başarabilirseniz, markanızın kalitesini de bilinirliğinizi de artırırsınız. Ayrıca ürünlerinizle farklı noktalarda tanışan kitleler ürünlerinizi haliyle firmanızı olacaklar. Böylece doğrudan hedef kitlenize dokunacak doğrudan bir satış kanalı elde edersiniz. Devam edelim.

Çevrimiçi Pazar Yerlerinden Müşteri Çekebilirsiniz

Kozmetik firmalarının ürün tanıtımları için farklı kitlelere dokunmasının bir diğer yolu da pazar yerlerini ihmal etmemekten geçiyor. Hepsiburada, N11 gibi pazar yerleri içinden ürün ve hizmetlerinize en uygununu seçerek ürünlerinizi listeleyebilirsiniz. Ürünlerinizi bu gibi noktalarda inceleyen kitleyi kendi satış kanallarınıza çekmenizi öneririm.

Kozmetik Markanızın Pazarlamasını Zenginleştirecek İçerik Fikirleri

Sosyal medya, web veya blog siteniz üzerinden kozmetik ürün pazarlama teknikleri oluşturma, düzenli ve güncel tutabileceğinize inanıyorsanız zor değil ve son derece eğlenceli.

Müşterilerinize Instagram’da izlemelerine değer eğlenceli ve paylaşıma değer içerikler sunun.

 • Üçlü satılan ürünlere yoğunlaşın.
 • Kesinlikle video içeriklere yoğunlaşın. Rakip analizini ihmal etmeyin.
 • Makyaj hakkında yeni bilgiler öğrenmeyi hedefleyen gençlere odaklanın.
 • Popüler hashtagler kullansanız da sayıyı abartmayın.
 • Markanızın arkasındaki ekibi kamera arkası içeriklerle sunun.
 • Bu personelin beyaz giysili olmalarına dikkat edin! Güven verir.
 • Çekilişler veya kampanyalar ile memuniyet oluşturun.
 • Anketleri ihmal etmeyin.
 • Genç kitleye uygun bir YouTube kanalı oluşturun.
 • Beğeni ve takipçi satın almayın.
 • Sosyal sorumluluk projelerini ve özel günleri unutmayın.
 • İçeriklerinizi GIF’lerle zenginleştirin.
 • Arama motoru reklamcılığından yararlanın.
 • Arama motoru optimizasyonunu (SEO) kesinlikle ihmal etmeyin.
 • Hızlı ve referanslı bir e-ticaret firması seçin.
 • Dijital reklamlarla sürecinizi destekleyin.
 • Kampanyalar, çekilişler ve fırsatlar tanıtan reklamlar oluşturun.
 • Makyaj ve kişisel bakım videoları gibi içeriklerle zenginleşin.
 • Farklı noktalarda etkinlik masaları kurun.
 • Abonelik hizmetlerini düşünün.

En değerli müşterilerinizle, sizinle ve birbirleriyle sosyalleşebilecekleri ve özel promosyonlara ve etkinliklere erişebilecekleri bir VIP grubu veya forum kurun.

Tedarikçi ararken farklı firmalarla ilerlemenizi konuşmanızı öneririz zira tedarikçilerin verdikleri hizmetler farklılaşmakta ve bu da alacağınız ürünün fiyatını doğrudan etkilemekte. Tedarikçileri analiz ederken özellikle uygun fiyatlı ve güvenilir bir firma olmasına özen göstererek işe başlayabilirsiniz.

Sonuç

Kozmetik satış teknikleri başlığına odaklanarak hazırladığımız satış ve tanıtım rehberimiz üzerinden aradığınız tüm bilgilere ulaştığınızı ümit ediyoruz. Artık sıra ziyaretçilerinize ürünlerinizi tanıtıp dönüşüm alabileceğiniz mükemmel içerikleri ve dijital pazarlama kampanyalarını oluşturmaya geldi. Profesyonel içerik, tasarım ve sosyal medya desteğine ihtiyacınız olursa DMM TURKEY müşteri hizmetlerine başvurmaktan çekinmeyin!

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına geri bildirimleriniz bizim için çok önemli! Kozmetik tutkunları için özel olarak hazırladığımız yazımızı ve DMM Turkey’i yorumlamanız bizleri motive edecek.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz