İş Kurmak İsteyen Kadın Girişimcilere Devlet Desteği

Nis 29, 2024 | İnternetten Para Kazanma

KOSGEB belirlenen sektörlere yatırım yapmak isteyen kadın girişimcilere 10 bin dolara karşılık gelen TL miktarı kadar “geri ödemesiz” hibe desteği veriyor. Destek, işgücünü ve istihdamı arttırmak için özellikle kadınlar için son derece avantajlı ödeme şartlarına sahip; engelli, şehit ve gazi yakınlarına da avantajlı kredi imkanları sağlanıyor.

Destekten faydalanmak isteyen firmaların resmi web sitesindeki KOSGEB Veri Tabanına kayıt olması ve KOSGEB Müdürlüğü’ne düşündüğü iş planı ve ilgili belgeler ile birlikte şahsen başvuru yapması gerekiyor. İleri girişimci desteği kapsamında ise kadınların yüksek miktarda kredi alması yine mümkün.

KOSGEB hibe desteği nasıl alınır?

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne kaydolup 70 saatlik dersleri tamamlayan 18 yaşını aşmış bir girişimci, bir yandan firmasının kurulum işlemlerini tamamlarken, diğer yandan da KOSGEB jürisine sunacağı iş planı hazırlıyor. Herhangi bir işletmeye ortak olmamanız ve sahibi olmamanız, son bir yılda şirket açılışı kapanışı yapmamanız şart.

Jüri projenizi beğendi ve 3 yıl faaliyette bulunacağınıza ikna oldu diyelim tebrikler! 200 bin TL’lik hibe ve 300 bin TL’lik kredi almaya hak kazandınız. Bu paranın belli bir miktarı firmanızın kuruluş giderleri için, yine bir kısmı 2 yıllık süresince alacağınız makine, teçhizat vs. donanım için; kalan da kira ve eleman giderleri için veriliyor. Öyle, gariban karımın üzerinden kredi aldırayım üstüne yatayım çakallıklar engellenmek isteniyor özetle.

Kosgeb destekleri epey sektöre yapılıyor ancak özellikle kadınlar için kuaförlük, güzellik salonu faaliyetleri, danışmanlık, fuar organizasyonları ve yeme içme alanları öne çıkıyor. Gerekli bilgileri resmi siteden alabilirsiniz. Çok fazla doküman olduğu için bir bakıma özetlemek istedik.

KOSGEB Resmi Web Sitesi
Kadın Destek Uygulaması (KADES)
Türkiye İş Bankası Kadın Girişimci Desteği
Garanti Bankası Kadın Girişimci Desteği
Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı
Türkiye Kadın Girişimciler Derneği

Gerekli başvuru bağlantı başlıklarını da paylaştığımız yazımızda; kadın girişimcilere devlet desteği ve KOSGEB kadın girişimci desteği konularında özet bilgiler paylaştık! Umarım faydalı olabilmişizdir.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz