İnternet Haberciliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mar 2, 2024 | Gazetecilik

Internet gazeteciliği hakkında bilgiler nelerdir? Internet gazeteciliğinin özellikleri nelerdir? Internet haber sitesi nedir?

İnternet haberciliği nedir sorusuna cevaplayarak yazımıza başlayalım.

İnternet haberciliği, dijital Dünya üzerinden habercilik yapılması anlamına gelen yeni bir medya terimidir. İnternet haberleri, basılı yayımların yani alışkın olduğumuz gazetelerin aksine matbu şekilde bizlere ulaşmaz. Televizyon haberlerinden farklı olarak belli saatlerde anlık haber bültenleri de yayımlamazlar.

Malumunuz; basılı yayınların sabaha karşı 04:00 civarında kamyonlara yüklenip dağıtıldığı andan elimize geçtiği ana kadar olan süreçte yaşananlar haliyle sayfalara yansımıyor. Hal böyle olunca anlık haber bekleyen özellikle genç kitleleri gazete vs’lerle tatmin etmek de zorlaşıyor.

Bu şekilde kaba bir izahla internet haberciliğinin neden popüler hale geldiğini özetleyebiliriz. Elbette; yaza çize bulmaca çözmek isteyenler, teknoloji ile arası olmayan yaşlılarımız, internetin henüz ulaşamadığı alanların fazlalığı basılı yayınların tamamen ölmemesini sağlayan günümüzün gerçekleri.

İnternet Haberciliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yeni medyanın kendine göre avantajları da yok değil! Öncelikle kağıt israfı ortadan kalkıyor haliyle de çevreci denilebilir. Biliyorsunuz kağıtları döviz üzerinden alıyoruz…

Etkileşime de açık bir ortamdır; kişiler yorum yazabilir, anketlere katılabilir, cihazlarına gelen anlık bildirimlerle gündemden uzak kalmaz ve anlık tepkileri ölçülebilir. Radikal ve Habertürk gazetelerinin tamamen dijitale geçtiği şimdilerde benim tahminim 10 yıl içinde yani 2030’lardan itibaren tamamen internet haberciliğine geçmiş olacağız.

Tabi reklamlardan elde edilecek gelirler de dijital yayınlar için son derece önemli. Gerçi şimdilerde reklamlardan haberleri okuyamaz hale gelsek de bu işi hakkıyla yapan haber siteleri mevcut. Hakkıyla yapılmasını da öneriyoruz.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz