Hosting mi Bulut Sunucu mu? Hangisi Haber Sitesi için Uygun?

Mar 23, 2024 | Gazetecilik

Hosting firmaları ve sundukları hizmetler ile alakalı araştırmalar yaparken sıkça karşılaşabileceğiniz tabirlerin başında paylaşımlı hosting ve bulut sunucu geliyor. Peki bu kavramların aralarındaki farklar, avantajları ve dezavantajları nelerdir? İşte cevaplar;

Daha çok hosting olarak bildiğimiz kavram; web sitelerimizin 7/24 ulaşılabilir olmalarını sağlayan, barındırma olarak da bildiğimiz hizmetler bütünü. Veritabanları, FTP hesapları, disk alanları vb ifadelerle ilişkilidir.

Birçok hosting hizmeti bulunsa da yaygın kullandığımız hosting hizmetlerinin başında paylaşımlı hosting geliyor. Paylaşımlı hosting, adından de tahmin edebileceğimiz gibi birden fazla kullanıcının çoğu zaman tek bir sunucudan faydalandığı hizmet biçimi.

Bu cazip fiyatlı hizmette temel olarak yüksek kapasiteli barındırma imkanları, mevcut müşteriler arasında pay ediliyor. Böylece ilgili sunucu bir kullanıcı yerine birçok kullanıcının faydasına sunuluyor.

Hosting hizmetinin paylaşımlı olması bazı dezavantajları beraberinde getirebilir. Örneğin; bant genişliği, disk alanı, depolama kapasitesi ve benzer araçlar, yüzlerce farklı kullanıcıyla paylaşıldığından performans değerleri başta olmak üzere genel olarak hizmetin kalitesi etkilenebilir. Bir haber sitesinin paylaşımlı sunucuda olması felaket demek.

Paylaşımlı hosting, güvenlik tehditlerine karşı bulut sunucuya oranla daha düşük bir performans gösteriyor. Özetle basit blog siteleri ve az trafikli kurumsal siteler için uygun. Bir IP’deki sitelerden birinin ceza alması diğer web sitelerini de etkiliyor. C Class yani siteye özel IP elbette mutlaka olmalı.

Yüksek kaynak kullanımı ve benzer sorunlarda öncelikle haber arayüzlerini kontrol etmenizde fayda var. Aşırı kaynak tüketimi, veritabanı sorunları gibi problemler aşırı kaynak kullanımı gibi sorunlara neden olabilir. İyileştirme çalışmalarına rağmen, sorununuz devam ediyorsa bu durumda sunucu kiralama hizmetine geçiş yapmayı düşünebilirsiniz.

Bulut sunucuda kaynaklar projeye özel ve gelişmiş olduğundan yüksek kapasite ve performans ihtiyaçlarına sorunsuz bir şekilde cevap verir. Bu da özellikle haber sitesi sahibi kurumsal müşteriler için bulunmaz bir fırsat.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz