Haber Teması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mar 13, 2024 | Gazetecilik

Haber scripti yani haber teması seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Haber sitesi kurmaya karar verdiyseniz bu hususları dikkate almanız şarttır.

WordPress altyapısı ile ilerleyecekseniz, illegal yollara sapmamalı yani kaynağı belli olmayan web sitelerinden tema vb eklentileri indirmemelisiniz. Güvenlik açıkları bulunabilir ve web sitenize erişim engellenebilir. Arama motorları tarafından ceza almanız da olasıdır.

Web sitenizin görünen arayüzü için yatırım yapmanız menfaatinizedir. Kurumsal kimliğinize özel bir tasarım ve logo elbette pahalı olabilir ve bu noktada bir çok kişinin yaptığı üzere WordPress ile ilerlenebilir ve ücretli temalardan da şaşmamak gerekir.

Themeforest araştırmasıyla 35 ile 55 dolar arasında değişebilen bedellerle ücretli temalara erişebilirsiniz. Elbette bütün iş bununla bitmiyor. Bir haber sitesi kurmayı düşünüyorsanız optimizasyon yapmanız şarttır. Bunun için de yatırım gücünüze göre bir IT’ci ve editör kadrosu kurmanız gerekir.

Temayı seçtikten sonra mobil cihazlarda nasıl göründüğüne bakın; hız testi yapın ve mümkünse bu temayı kullanan diğer kullanıcılarla iletişime geçip yorumlarını öğrenin. Tasarımını beğendiğiniz haber siteleri varsa footer yani sitenin en alt kısmında tema üreticisinin linki bulunabilir. Bu da değerlendirebileceğiniz bir seçenektir.

Bir haber sitesinin hızlı olması kullanıcı dostu olması adına en önemli etken. Clickbait yani tık yemi başlık dediğimiz, “okuyucuları tıklamaya teşvik (!) edici” tetikleyicilerle ilerlememelisiniz. Dürüstlük ve samimiyet önemlidir.

Haber sitenizin zamanla trafiği yani ziyaretçi sayısı artacak. Güzel Hosting’de sunucu fiyatları aylık 50 dolar ila 400 dolar arasında değişmekte!

Hosting yani barındırma hizmetinin paylaşımlı olması bazı dezavantajları beraberinde getirebiliyor. Örneğin; bant genişliği, depolama kapasitesi, disk alanı ve benzeri imkanlar farklı kullanıcılarla paylaşıldığından performans değerleri olmak üzere genel olarak hizmetin kalitesini etkileyebiliyor. Bir haber sitesi için ise kabul edilemeyecek bir durum.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz