Haber Siteleri için Yapılması Gereken SEO Çalışmaları

Ara 28, 2023 | SEO

Bir haber sitesi kurmaya karar verdiniz, uygun alan adını seçtiniz ve yayıncılığa başladınız şimdiden hayırlı olsun! Ancak yoğunluk yeni başlıyor. Arama motoru optimizasyonunu sürdürmeniz, rakipleriniz arasından sıyrılabilmek adına önemlidir.

SEO; iç ve dış olarak kabaca ikiye ayrılabilir ve hiç bitmeyecek uzunca bir süreci ifade eder. Sizler için haber siteleri için SEO önerileri kavramını özetlemek isterim. Sıralamada yükselebilmeniz adına umarım faydalı oluruz.

Haber Siteleri Google Haberlerde Bulunmalı

Haber sitenizin Google haberlere kaydedilmesi şarttır! Saygın haber sitelerini gösteren Google NEWS’da yer alabilmek için; içerik ve kalite anlamında özgün olmalı, yönergeleri takip etmeli ve sık güncellenen bir web sitesine sahip olmalısınız.

Mobil Uyumlu Bir Web Sitesine Sahip Olun!

Mobil kullanılabilirlik günümüzde herhangi bir web sitesi için önemlidir, ancak haber siteleri için daha da önemlidir. En azından haber siteniz, ziyaretçilerinizin kullandığı ekran boyutuna göre biçimlendirilecek duyarlı tasarım altyapısıyla oluşturulmalıdır.

Trafiğin neredeyse yüzde 75’nin mobilden geldiğini ve oranın günden güne arttığı düşünüldüğünde mutlaka üzerine düşülmesi gereken bir konudur.

Ayrıca sayfaların mobil kullanıcılar için çok hızlı yüklenmesini sağlayan Hızlandırılmış Mobil Sayfaları (AMP) kullanmayı da düşünebilirsiniz. WordPress altyapısı ile ilerliyorsanız 1-0 önde olacağınıza emin olabilirsiniz zira ücretsiz bir çok eklenti ile tüm bu güncelleştirmeleri yapabileceksiniz.

Tarama Hızı için Optimize Edin

Haber sitesi sahibiyseniz, sayfalarınızın başta Google olmak üzere tüm arama motorları tarafından hızlı bir şekilde taranmasını ve dizinlere eklenmesini istersiniz. Haber sitelerinin site haritaları diğer sitelerden farklıdır. Google onlar için bazı önemli kurallar belirlemiştir.

İlk olarak, site haritanıza 1000 veya daha az URL eklemelisiniz. Elbette, URL’leri birden çok site haritasına bölerek daha fazlasını da ekleyebilirsiniz ancak dizin dosyanızda 50.000 URL’i aşmadığından emin olun.

Haber sitenize uymayan URL’leri site haritasında göstermemek önemlidir. Bunun için başta robots.txt olmak üzere diğer ilgili alanları güncellemeniz gerekir.

Aşırı paylaşım yaparsanız yahut gereksiz içerikler yayınlarsanız, Googlebot değerli tarama zamanını değersiz sayfalarınızda harcayacaktır, bu da kaliteli içeriklerinizin görünmeyebileceği anlamına gelebilir.

Makalelerinizi Birbirine Bağlayın

Kullanıcılara gezinme imkanı sunacak İç linkleme önemlidir. Bunu otomatik olarak yaptığını iddia eden ücretli veya ücretsiz bir çok program olsa da otomatik olarak yapılmasını tavsiye etmiyorum.

Eğer yeni bir haber sitesine sahipseniz tüm bu işleri zamana yayabilirsiniz. Kullanıcılara dikkatlerini çeken bir bağlantı gösterirseniz, bu bağlantıyı tıklar ve sitenizde daha fazla zaman harcarlar; bu da hemen çıkma oranını olumlu etkileyecektir.

Önemli SEO Notları

Dikkat çekici başlıklar hazırlayın ve içeriğin meta bilgisini güçlendirin. META arama motorlarında ziyaretçileri karşılayan kısa metinlerdir.

H1-H4 etiketleri hem Google’ın hem de okuyucuların haber makalelerinizin içeriğini anlamalarına yardımcı olur. Yazı başlığı H1 ise alt başlıkları H2 ve H3 olarak devam eder. Altbaşlıklar kullanmak ve iç linkleme yapmak önemlidir.

Kullanacağınız imajların dosya adları haber içeriğinizle alakalı olmalı ve ALT öznitelikleri dikkatle yazılmalı. Bunları doldurmak, sitenizin resim aramalarında bulunmasına yardımcı olur. Haber sitenizin sosyal medya hesapları mutlaka olsun! Kullanacağınız imajların KB cinsinden makul seviyede olmasına dikkat edin.

Kategoriler ve alt kategoriler önemlidir. Yerel bir haber sitesi sahibiyseniz kategoriler makul seviyede olabilir ancak ulusal br haber sitesi düşünüyorsanız onlarca kategoriye ve bunları hakkıyla idare edebilecek editör kadrosuna ihtiyacınız olacak demektir.

Sonuç:

Yinelenen içeriklerden kaçının, rakip analizi yapın, gündemi takip edin ve eski içerikleri ya güncelleyin ya da tamamen kaldırın. Sitenizin yüklenme hızını arttırıp 7/24 çalışır durumda olmasına dikkat etmelisiniz. Paylaşımlı hosting yerine profesyonel sunucu çözümleri tercih etmelisiniz.

Haber sitenizi içerik ve SEO bakımından analiz etmemizi isterseniz iletişim formumuz üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz