Ev Kiralarken Tasarruf Etmenin Yolları

May 8, 2024 | İnternetten Para Kazanma

Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşıyorsanız yeni bir ev kiralamak veya taşınmak gerçekten masraflı olabiliyor. Özellikle bir öğrencinin aylık harcamasının %50’sinden fazlasını oluşturan kiralardaki artışlar da can sıkıcı bir hal aldı. Kiradan tasarruf etmek adına değerlendirebileceğiniz ipuçları listemize bir göz atmanızı öneririm:

Birden fazla ev arkadaşıyla yaşayın

Kaç kişiyle rahat yaşayabileceğinizi bir düşünün. Dört, beş hatta altı kişilik bir evle başa çıkabileceğinizi düşünüyorsanız, bu size ciddi oranda para tasarrufu sağlayabilir. Üstelik faturaları ne kadar fazla kişiye bölersek o kadar az ödersiniz.

Kusurları görmezden gelin

Bazı evler şehirden bir miktar uzak veya ufak tefek kusurlarla gelebiliyor. Görmezden gelebileceğiniz bazı kusurlar cebinizde para kalmasını sağlayacaktır. Elektrik kusurlarını veya yapısal hasarları kastetmiyorum; ufak tefek rutubetler, lekeler veya kapılardaki göçükler pazarlık şansınızı artırır.

AirBnb’den gelen misafirlerle şansınızı deneyin

Ara sıra yabancıların gelmesi sorun olmaz diyorsanız AirBNB’yi deneyebilirsiniz. Sosyalleşme bir yana cebinize de ciddi oranda para kalacaktır.

Küçük hataları düzeltme teklifi

Tamir ve tadilat elinizden geliyorsa, ev sahibiyle de aranız iyise kiranızda cüzi indirimler elde edebilirsiniz. Boyasız bir evi boyamak, elektrik arızalarını gidermek, kombi bakımını yapmak, bina küçükse temizliğe yardım etmek yine cebinizde fazladan para kalmasını sağlayacak öneriler.

Ev kiralamak yerine bir odada yaşayın

Zaman zaman yaşlılar ve emekliler evlerinin bir odasını öğrencilere kiralayabiliyor. Yaşlılar fazlaca konuşur biraz da soru sorar ama kim cebinde fazladan para kalmasını istemez ki. Zaman zaman ev işlerine veya temizliğe yardım ederek daha da karlı olmak mümkün.

Saçma gelecek ama karavanda yaşayın

Her ne kadar beraberinde ciddi sorunlar getirebilecek olsa da karavanda yaşamak çoğumuzun hayali. Üstelik mülk sahibi de sizsiniz. Belki karavan yerine uygun fiyatlı bir araç alıp modifiye etmeyi deneyebilirsiniz.

Ev sahibinizle takas yapın

Yukarda da belirtmiştim; bazı bakım, temizlik (kar küremek soba yakmak vb) veya onarım işlerini yapmaya istekliyseniz ev sahibiniz ile pazarlık yapabilirsiniz. Belki yaşlıdır ve aracını muayene istasyonuna veya tamirciye götürecek birini arıyordur veya alışverişlerini yapacak.

Kışın taşının

Tipik olarak, kışın yeni bir yere taşınmak mali olarak en iyisidir çünkü daha az insan taşınmaktadır ve bu nedenle ev sahipleri indirim yapmaya istekli olabilir. Havaların ısınması taşınmayı kolaylaştırdığından fiyatlar bu dönemlerde biraz yüksek olabilir.

Dijital pazarlama, seo, sosyal medya ve içerik hizmetlerimiz için e-posta adresimiz [email protected] üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz