Erzak Yardımı için Başvurulması Gereken Yerlerin Listesi

May 20, 2024 | İnternetten Para Kazanma

Öncelikle İstanbul ve bağlı belediyeler üzerinden sorunuza cevap verelim; İBB’ye yardım başvurusu yapmak için ilgili web sitesi üzerinden bazı formları doldurmanız ve sizden istenen bilgileri vermeniz gerekiyor. Yapılan başvurular detaylıca değerlendiriliyor ve sosyal inceleme neticesinde ihtiyaç sahibi kimselere destek veriliyor. Yaşadığınız il ve ilçelerin resmi web sitelerini bilmeniz son derece faydalı olacaktır.

Bu arada bebek ve aile yardımı almak istiyorsanız evvela ailenin ilgili nüfus müdürlüğüne gidip çocuğu Kimlik Paylaşım Sistemi’ne (KPS) kaydettirmesi gerekir. Devamında ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın dilekçesi hatasız bir şekilde doldurulup imzalanmalıdır. Bu gibi yardımlar noktasında mutlaka e-devleti aktif bir şekilde kullanmalısınız.

Sosyal yardım kartı veya süt yardımı almak isteyen kimseler, Alo Beyaz Masa’nın 153 numarasını arayarak başvurularını yapabilir. 0212 444 00 93 numarası üzerinden de başvuru yapılabileceğini belirtmek gerekir. Kişilerin erzak yardımı için 112, 155 ve 156 numaraları resmi numaraları aramasını öneriyoruz. Bu numaralar üzerinden ulaşabileceğiniz kişiler en doğru ve en güncel kuruma sizleri yönlendirecektir dolayısıyla bu numaraları da kaydetmek son derece önemli.

Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

Erzak yardımı almanın ilk ve en önemli şartı, belirli bir gelirin altında kazanca sahip olmak ve bunu belgeleyebilmektir. Bunun için belediyelerden ya da bölge muhtarlıklarından alabileceğiniz fakirlik belgesine ihtiyacınız var. Bu belgeyi edinen aileleri, ilgili belediye ekipleri inceliyor ve onay verildiği taktirde aile erzak yardımı alabiliyor.

Kuru gıda talep eden vatandaşlar ‘Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Kuru Gıda Hizmeti Başvuru Formu’ adlı belgeyi doldurmaları gerekiyor. Bu belge eşliğinde bağlı olduğunuz ilinizde ya da ilçenizde yer alan Bölge Müdürlüklere şahsen başvuru yapabilirsiniz.

Açık Kapı Gıda Yardımı Nasıl Alınır?

Yardım başvurusu için ilgili web sitesine giriş yapın. Şifreniz var ise girişte bahsettiğimiz e-Devlet vatandaşlık portali üzerinden de başvurunuzu tamamlayabilirsiniz, yok ise sayfadaki başvuru butonunu üzerinden ilerleyebilirsiniz. Başvuru ekranında istenen bilgileri girin ve onay kodu gönderin.

Devletten Elektrik Yardımı Nasıl Alınır?

Elektrik giderlerinize destek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde yer alan Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvurmanız gerekli. Ayrıca kaymakamlıklar üzerinden bulunduğunuz bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına da başvuru yapabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Vakfından yardım alan kimseler resmi kimlik kartları ve bir adet elektrik faturası ile birlikte PTT şubelerine başvuru yaparak, kendilerine elektrik faturası yardımı yapılıp yapılmayacağına ilişkin bilgi alabilirler.

Kimler Fakirlik Maaşı Alabilir?

Annesi ya da babası hayatta olmayan muhtaç çocuklar ile yüzde 40 ve üzeri engelli olan ihtiyaç sahibi kimseler gerekli şartları taşımaları halinde maaş alabilir. Ayrıca 65 yaşını geçmesine rağmen emekli olamayanlar da bu maaşa başvurabilir. Söz konusu kimselerin sosyal güvencesinin veya herhangi bir gelir veya aylığının bulunmaması şarttır.

Muhtaçlık talebinde bulunan kimseler ilgili formu imzalı olarak doldurduktan sonra engellilik özrünü belirten sağlık kurulu raporunu da ekleyip, yaşadığı şehrin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne şahsen veya posta üzerinden başvuru yapabilirler.

İnternet üzerinden başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların e-devlet üzerinden başvurularını sürdürmesi gerekir. Onaylanması halinde her ayın başında belirlenen miktar hesaplara yatırılır.

Yardımlar genellikle erzak kartı olarak verilse de nakdi olarak yapılan para yardımlarında para miktarı değişebilmektedir. Yardımlar genellikle 1000 TL ila 1.850 TL arasında değişmektedir.

Erzak Kolisi için Nereye Başvurulur?

İhtiyaç sahiplerinin dini (Ramazan ve Kurban) ve milli bayramlardaki yardımlarından faydalanmak için derneklere taleplerini iletlmeleri ya da belediyelere başvurmaları gerekiyor. 2024 itibariyle muhtarlıklar ve yardım kuruluşlarınca ihtiyaç sahipleri başvuru yapmasalar dahi çoğu zaman belirlenebilmektedir. Ek olarak spor kulüpleri, özel dernekler, yardım kuruluşları ve bağımsız olarak başvurabileceğiniz kişi ve kurumlarca da destek alabilirsiniz.

Yazıda bahsettiğimiz resmi mercilerin yanı sıra sizlerle paylaştığımız özel ve resmi kurumlar üzerinden de başvuru yapabilirsiniz.

DMM Turkey profesyonel dijital pazarlama çözümleri ile yanınızda! Bizlere [email protected] e-posta adresimiz üzerinden ulaşabilir, 0532 591 57 71 numaralı telefonumuz üzerinden görüş ve önerilerinizi gönderebilirsiniz.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz