E-ticaret Sitenizin Organik Trafiğini Nasıl Artırabilirsiniz?

Şub 1, 2024 | E-Ticaret

E-ticaret Sitenizin Organik Trafiğini Nasıl Artırabilirsiniz

E-ticaret sitenizin de diğer tüm web siteleri gibi organik trafiğe ihtiyacı vardır.

Organik trafiğiniz olmadan sadece bütçeli reklamlara bağlı kalmanız sermayenizi dijital pazarlamaya ayırmanıza neden olabileceğinden karlılığınızın azalmasına sebep olabilir.

Sitelerinize belirlediğiniz ölçüde trafik çekmek için reklamlara bağımlı olduğunuzda bütçenizi de ister istemez bu işler için harcarsınız. Ancak organik olarak elde etmeye başladığınızda, sitenize ziyaretçi çekmek için ek bir ücret ödemek zorunda kalmazsınız.

Organik trafiği arama sonuçlarında üst sıralarda yer alma, buradan birilerini çekip kalıcı takipçilere dönüştürme olarak özetleyebiliriz.

Şunu da ifade edelim, bir kelimede arama sonuçlarında sıralama elde etmeniz ilelebet yerinizi koruyacağınız anlamına gelmez. Kaliteli içerikler üretmeye ve farklı olmaya çalışmaya devam etmeniz gerekmektedir.

E-ticaret sitenizin organik trafiğini artırmak için faydalanabileceğiniz bir takım yöntemler mevcut. Paylaşacağım bu yöntemleri ve taktikleri uygulamanın sitenize kaliteli trafik çekmede yardımcı olacağına inanıyorum.

Long Tail anahtar kelimelere yatırım yapın

Kuyruklu anahtar kelimeler da diyebileceğimiz bu uzun arkadaşlar, detaylı araştırmalar yapan sorgulara hitap etmektedir.

İçeriklerinizi hazırlarken Long Tail anahtar kelime öbekleri üzerine yoğunlaşmanız, açıklamalarınızda ve sayfa başlıklarınızda bunları geçirmeniz, belli bir konu odaklı arama yapan kullanıcıların soruglarına yanıt verecek sayfalar hazırlamanıza yardımcı olur.

Karar verme arifesindeki kullanıcılar; kuyruklu kelimeler ile hedefe yönelik aramalar yaptığından satışa dönebilecek sıcak kaynaklardır.

Ürün sayfalarınızı iyi optimize edin

META alanları ile rahatça güncellenebilecek ürün sayfalarınız organik trafik çekme açısından oldukça önemli kaynaklardır Bu nedenle bu sayfaların SEO kurgusunu ve tasarımını ilgi çekici şekilde hazırlamanız gerekir.

Aşağıdaki detayların üzerinde dikkatle durmanız ve bu içerikleri SEO kurallarına uygun olarak hazırlamanız, arama sorgularından elde edeceğiniz organik trafiğinizi artırmanıza yardımcı olur.

  • Sayfa başlıkları dikkatle belirlenmeli,
  • Meta açıklamaları için rakip analizi yapılabilir.
  • Ürün görselleri, görsel alt başlık ve URL yapıları gözden geçirilmeli,
  • Ürün açıklamaları baştan savma olmamalı,
  • Kullanıcı yorumları hızla cevaplanmalı,

Stok dışı ürünleri eğlenceli sayfalara yönlendirin

Zaman zaman 301 yönlendirmeleri yapmanız organik trafiğinizi ve geri dönüşümlerinizi artırmanıza yardımcıdır.

Özellikle stok dışı olan ve tekrar stoğu olmayacak ürünlerin ya da artık satışını durdurduğunuz materyallerin sayfalarını 301 yönlendirmeleriyle ilgili başka ürünlere yönlendirebilirsiniz.

Arama sorguları ile bu alanlara ulaştıktan sonra ürünün artık satılmadığını ya da stoğunun olmadığı gördüklerinde sitenizi terk edebilirler. Bunun yerine kullanıcıların geri dönüşüme girebilecekleri başka sayfalara yönlendirebilirsiniz.

Site içi kopya içeriklerden kaçının

Başka sitelerden veya yerlerden alınan yazı-makale-ürün açıklaması benzeri kopya içerikler, sayfa değerinizi düşüreceğinden arama sonuçlarında alt sıralarda görünmeye başlarsınız. Bu da haliyle organik trafiğinizin azalmasına neden olacaktır.

Site içindeki olası kopya içerikleri temizlemeniz oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra başka sitelerden alınan görselelr dahil içeriklerin kullanımı da sitenize kalıcı zararlar verebilir.

Özellikle ürün açıklama bölümlerinde tedarikçi sitelerdeki bilgiler birebir kopyalandığından e-ticaret firmalarının sayfa değerleri düşüşe geçebiliyor. Bunun yerine her sayfa ve ürününüz için orijinal metinler oluşturmanız oldukça faydalı olacaktır.

Site yüklenme hızınızı geliştirin

Sitenizin ne kadar sürede açıldığı da sayfa değerinizi etkileyen en önemli faktörler arasında.

Sayfalarınızın açılma hızını iyileştirmeye başladığınızda kullanıcı deneyimini geliştirirken sayfa değerinizi güçlendirmeye başlarsınız.

Google başta olmak üzere arama motorları, kullanıcı deneyimene önem verdiğinden özellikle mobilde yavaş açılan sayfaları arama sorgularında alt sıralarda göstermekte. Bu nedenle de site hız testlerinizi yaparak, gerekli düzenlemeleri yaparak sitenizin açılma hızını yükseltmeniz gerekir.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz