Dijital Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

Nis 23, 2023 | Dijital Dönüşüm

Daha önce de söylediğimiz gibi, dijital pazarlamanın harika yanı, müşterilerle birden çok noktadan etkileşim kurmanıza olanak sağlamasıdır.

Bu, potansiyel müşterilerle anlamlı ilişkiler kuracak şekilde bağlantı kurabileceğiniz anlamına gelir. Dijital pazarlamanın temel faydalarına ayrıntılı olarak bakalım.

Geleneksel pazarlamanın aksine, sosyal medya gönderiniz veya blog makaleniz dünyanın her yerindeki herhangi biri tarafından herhangi bir zamanda okunabileceğinden, katılım olanakları sınırsızdır.

Çevrimiçi ortamda saat farkları önemli değildir ve doğru planlama ve otomasyon sayesinde insanlara doğru günlerde ve doğru zamanlarda ulaşabilirsiniz.

Yeni kitlelere ulaşmak için ilgi çekici içerikler de oluşturabilirsiniz. Bu nedenle, belirli bir kitleyle etkileşim kurmakta zorlanıyorsanız, ilgili dijital kanallardan o gruba ulaşan hedefli bir kampanya oluşturun.

Dijital pazarlama, size segmentasyon yoluyla belirli kitleleri hedefleme yeteneği verir. Bunun anlamı, çevrimiçi pazarlama kampanyalarınızda bireyleri konumlarına, demografik özelliklerine (örn. cinsiyet, yaş, iş rolü) veya psikografik özelliklerine (hedefler, arzular, ilgi alanları) göre hedefleyebilirsiniz.

Ancak herhangi birini hedeflemeden önce kiminle bağlantı kurmak istediğinizi bilmelisiniz. Bunu yapmanın yolu, bir alıcı karakteri tanımlamaktır. Basitçe söylemek gerekirse, bir alıcı kişi sizin ideal müşterinizdir. Bu, yalnızca bir kişi olduğu anlamına gelmez ve kitlenizi yansıtmak için birkaç kişiliğe de sahip olabilirsiniz.

Bir dergiye veya gazeteye ilan verip kimin okuduğunu merak etmeyi ya da yoğun bir alışveriş merkezinde el ilanları dağıtmayı unutun. Dijital pazarlama kampanyalarının en büyük avantajı, izlenebilir ve uygun maliyetli olmalarıdır.

Ücretli arama, görüntülü reklamcılık veya sosyal medya olsun, kampanya maliyetlerinizi takip edebilmek için harcamalarınıza sınır koyabilirsiniz. Bu; günlük, haftalık ve hatta aylık bir bütçe belirleyebileceğiniz anlamına gelir, böylece asla fazla harcama yapmazsınız.

Dijital pazarlama, uygun maliyetli olmasının yanı sıra ölçülebilirdir. Temel Performans Göstergelerini (KPI) kolayca seçebilir ve dijital kanallardan takip edebilirsiniz.

Dijital dünya son derece hızlıdır. Şöyle özetleyelim; bu, içeriği veya kampanyaları hızla uyarlayıp dakikalar içinde değiştirebileceğiniz anlamına gelir. Sosyal medya kampanyalarınızdan birinin performans vermediğini fark ettiğinizde bu “bakmasını bilen için” çok büyük bir avantaj olabilir.

Böyle bir senaryoda hedef kitleyi daraltabilir, konumu değiştirebilir veya mesajlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Güçlü bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmanıza yardımcı olabilecek birkaç adım vardır:

  • Hedeflerinizi belirlemek, gerçekçi KPI’lar oluşturmak ve hedeflenen noktaya ulaşmak için plan oluşturmak çok önemlidir.
  • Hedef kitlenizin kim olduğunu bilin ve karakterler oluşturun. Herkesi hedeflemeye çalışmayın!
  • Analiz yapın, geçmişte hangi pazarlama faaliyetlerinin başarılı ve başarısız olduğunu anlayın.
  • Geçmişte hangi pazarlama faaliyetlerinin başarılı ve başarısız olduğunu kavrayın.
  • Yeni teknolojilerde ve trendlerde hamle avantajını elde edebilmek için nelerin yeni olduğunu bildiğinizden emin olun.
  • Sahip olduğunuz pazarlama bütçesini belirleyin ve faaliyetleri buna göre planlayın.
  • Giden pazarlama, etkinlikler, TV reklamları ve soğuk arama gibi pazarlama faaliyetleri yoluyla bir olası müşteriye bilgi iletmekle ilgilidir. Buna karşılık, gelen pazarlama, insanları sosyal medya paylaşımları, görüntülü reklamlar ve bloglar aracılığıyla web sitenize çekmekle ilgilidir.

B2B ve B2C arasındaki temel fark ise davranışlarıdır. B2B müşterileri, diğer işletmelerle çalışmak ister ve satın alma kararlarında mantıkla hareket eder. Oysa B2C müşterileri daha çok duygularla hareket eder ve kendileri için iyi bir şeyler satın almak isterler.

Dijital pazarlama kampanyalarınızın büyük bütçeli işler olması gerekmez. Kitlenizin neyle ilgilendiğini düşünün ve onlarla sosyal medyada etkileşime geçin veya e-posta yoluyla ulaşın. Nihayetinde önemli olan, markanızı doğru alanlarda doğru zamanda ortaya çıkarmaktır.

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına geri bildirimleriniz bizim için çok önemli! Dijital pazarlama tutkunları için özel olarak hazırladığımız yazımızı ve DMM Turkey’i yorumlamanız bizleri motive edecek.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz