Bu Hatalarla Instagram’da Satış Yapmanız İmkansız

May 18, 2024 | Sosyal Medya

Instagram’da ürün satarak ya da satışlara aracı olarak mikro gelir elde etmek isteyenlerin en sık yaptığı yanlışların başında butik hesap olarak açtıkları sayfalar için takipçi satın ve beğeni almak geliyor. Peki, diğer yanlışlar hangileri bilmek ister misiniz?

Takipçi Satın Almak Başlı Başına Bir Hatadır

Satın almayı düşündüğünüz takipçiler, ürün ve hizmetlerinizle ilgilenen satın alma eğilimindeki kişiler değillerdir bunu sakın unutmayın, üstelik neredeyse tamamı gerçek kişiler bile değillerdir. Bu tip takipçiler; bot tabir edilen süratli işlemlerle oluşturulan kurmaca hesaplardır.

Takipçi ve beğeni satan yerli ve yabancı firmalar (!) bazı paketlerinin “gerçek kişilerden” olduğunun ısrarla altını çizen eden farklı alternatifleri yüksek fiyatlarla sunar aman dikkat! Şunu da belirtelim, firmanın yabancı veya yerli olması söz konusu olumsuz senaryoda bir değişiklik yapmaz, tamamen düzmece ve kurmaca oyunlardır.

Israrla altını çizeceğimiz üzere bu tip sanal takipçiler ürün ve hizmetlerinizle ilgilenen gerçek kişiler olmadığından gönderileriniz ve içerikleriniz ile etkileşime geçmeyecektir. Bundan dolayı beğeni, profil ziyareti, hikaye ve Reels görüntülenmelerine istatiksel olarak katkı sağlamazlar. Kuru kalabalıklardır özetle.

25-30 bin takipçi satın aldığınız butik sayfa sahibi olduğunuzu varsayalım. Gönderilerinizin beğenme ve takipçi sayısıyla orantılı değilse bunun potansiyel müşteriler tarafından fark edilmesi çok kolaydır.

Daha net bir ifadeyle 38 bin takipçiye sahip olup 50 beğeni dahi alamayan çer çöp tonlarca hesap mevcuttur. Haliyle bu tip hesaplar satış yapmaktan ve güven kazanmaktan oldukça uzaktır.

Instagram’da esasen dijital medyadaki motivasyonunuzu kaybetmek istemiyorsanız; takipçi ve beğeni alma, keşfete düşme, hikaye izlenmesi gibi yöntemlerden uzak durun, paranızı profesyonel reklamcılığa harcayın.

Profesyonel Bir Satış Sayfasına Sahip Olun

Dijital dünyadaki potansiyel müşteriler karşılarında profesyonel kimseler görmek, kişi ve kurumlara güven duymak ister; kargo ve olası iade durumlarında yapılacak işlemleri, ödeme adımlarını, değişim olup olmayacağını net bir şekilde göstermeli ve bununla alakalı bağlayıcı açıklamalar yapabilmelisiniz.

Sipariş vermek istiyorsanız mesaj atın yani DM’ye gelin, fiyat bilgisi ve detaylar için DM diyerek güven kazanmanız çok zor.

Cüzi bütçelerle de olsa bir WordPress sitesi oluşturarak BIO’nuza ekleyin, WooCommerce ya da Shopier eklentileri ilk etapta işinizi görse de büyümeyi hedefliyorsanız kesinlikle profesyonel bir e-ticaret sistemi ile ilerlemelisiniz zira WooCommerce WordPress’i oldukça yoran ve iş bilenler tarafından idare edilmesi gereken zorlayıcı bir arayüz. Bu da ayrı bir makalenin anafikri ancak atlamadan burada belirtelim dedik.

Biyografi Alanını Eksik Bırakmayın

Instagram sayfanızın biyografi kısmı satış sayfanızın görünen yüzüdür. Ne tip hizmetler ve ürünler sunduğunuzu burada belirtilmelisiniz. Burada pazarladığınız ürünleri, kargonun ücretsiz olup olmadığını, değişim ve iade işlemlerini, hangi illerden sipariş verilebileceğini, fiziki bir mağazanız varsa konumu gibi detayları ve kesinlikle telefon numaranızı eklemelisiniz. Elbette bir ürün yerine hizmet veriyorsanız bunun için BIO farklı olacaktır.

Profesyonel eller tarafından hazırlanmış biyografi alanı, olası müşterilerin ticari kararlarında oldukça etkilidir. Ne sattığınızı kiminle muhatap olacaklarını bilirler.

Siparişin nereden geleceğini, kargo detaylarını, memnuniyetsizlik durumunda iade ve değişim olup olmadığını da bilirler. Böylece satın alma süreci tetiklenmiş olur.

Etiket Seçimi Son Derece Önemlidir

Instagram’da nokta atışı hashtag yani etiketler kullanmak hevesli müşterilerin dikkatini çekebilmek noktasında ilk önemli adımdır.

Bu noktada milyonlarca gönderiyi bünyesinde barındıran beylik etiketlerden uzak durmak şart. Takdir edersiniz ki yüzbinlerce arasında sizin paylaşımınızın dikkat çekip satış getirmesi çok imkansıza yakın.

100 binin altı etiketleri kullanmanın etkili olacağını söyleyebiliriz. İş ve hizmetlerinize özel etiketler kullanırsanız daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Takip aktiviteleri için kullanılan bot etiketlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Sizin gerçek müşteri ve etkileşime girebilecek kitlelere ihtiyacınız var. Bunun için her paylaşıma özel kurgularla ilerlemeliyiz.

Gelin Reklam Verelim

Dijital medyada var olmak isteyen bir çok butik sayfası, hedef kitlesini analiz etmeden reklam vermeye çalışıyor ve yanlış kurgularla ilerliyor. Kimi, hangi yaş kitlesini ve hangi coğrafyayı hedefliyorsunuz gibi basit bir iki soruya cevap vererek bütçeyi doğru kullanmak mümkün.

Facebook’daki derin reklamcılık detaylarına hakim değilseniz, Instagram’daki tanıtım yap butonundan da reklam vermek mümkündür, temel ilgi alanları seçilebiliyor malumunuz. Devam edelim,

Tasarım ve Paylaşımlarınız Kaliteli Olsun

Sosyal medya hizmeti verdiğini iddia eden merdivenaltı bir çok kişi ya da kurum (!) basit CANVA şablonlarını ve bilindik PSD’leri edit’leyerek müşterilerini kandırma ve alelacele başlarından savma yoluna gidiyor. İlk etapta göz hoş geren bu tasarımlara (!) bir çok yerde rastlamak, takdir edersiniz ki hoş ve özgün bir durum değil.

Özetle; referans gösterebilecek kişi ve kurumlarla ajanslarla çalışın, web sayfalarını ve sosyal medya sayfalarını derinlemesine inceleyin, “şu sayfayı şuradan aldık şu şu hizmetlerimizle şuraya getirdik..” diyebilecekleri bir hikayelerinin var olup olmadığını sorun. Profesyonel fotoğrafçılarla çalışın.

Sosyal medya fotoğrafçılığı akıllı telefon kameralarıyla yapılabilecek basit bir iş değildir.

Bu hatalarla Instagram’da satış yapmanız imkansız başlıklı bu yazımızda sizlere; Instagram’da nasıl satış yaparım, Instagram’da satış tatikleri ve Instagram’da satış yapmak için firma açmak gerekir mi ana başlıklarına karşılık gelen giriş seviyesi bilgiler sunduk! Umarım beğenirsiniz.

Profesyonel dijital pazarla, sosyal medya, içerik ve web tasarım hizmetleri hakkında bilgi almak için e-posta adresimiz [email protected] üzerinden bizlere ulaşabilir, 0532 591 57 71 üzerinden görüş ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz