Araplarla Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

Nis 5, 2024 | Kariyer

Türkiye’de yaşayan, çalışma izni olan Arap nüfusun iş bulabilmesi hiç zor değil. Başta gayrimenkul sektörü olmak üzere sağlık sektöründe de ciddi potansiyeller söz konusu.

Burada satış uzmanı, çağrı merkezi elemanı olarak iş bulan yeni mezun genç arkadaşlar için konforlu bir çalışma ortamı olduğundan söz edebiliriz. Özellikle gayrimenkulde prim de söz konusu olduğundan gayet motive edici şartlar mevcut.

İşin çalışan kısmı bu şekilde. Bir de iş veren ve idareci gözünden incelemek isterim.

Yaklaşık iki yıldır Arap çalışanlarla birlikteyim. Yönetici pozisyonundayım. Görüşüp iş yaptığım ülkelerin içinde Libya da var, Tunus da Filistin de. Hayata bakış açılarıyla mı ya da bana mı böyleleri denk geldi bilemiyorum ileri seviyede rahatlar. Elbette işe girerken kendilerini gayet iyi pazarlıyor, her işi yaparım bana güvenin noktasında başlıyorlar ancak devamı inanın bana bu şekilde olmuyor.

Araplarla Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

Ağırkanlı ve unutkanlar. Multi-tasking yani en azından bir iki işi birlikte sürdürme noktasında zayıflar.

Raporlama, e-posta araçlarını kullanma gibi giriş seviyesi ofis uygulamalarında yoklar diyebilirim. Güvenip bir iş teslim edemediğim çok zaman oldu. Üstelik ne denli başarılı olup olamadıkları konusunda bir kez de benim üzerinden geçip kontrol etmem gerekiyor.

Bahsettiğim arkadaşların lisans diplomaları var ve illaki teknolojiyle araları iyidir, hızlı cevap verirler, hızlı geri dönüş yaparlar diye düşünüyorsunuz. Gayrimenkul gibi zamanla yarıştığınız bir sektörde müşteriye dokunamadığınız, geç aradığınız noktalarda ciddi kayıplar yaşanıyor.

Karşına alıp seninle devam edemeceğiz teşekkürler noktasında ise “sanki masadaki tuzluğu uzatır mısın” demişim gibi yüzümüze bakıyorlar. Yani işsiz kalmışsın, İstanbul gibi pahalı bir memlekette bir daha nasıl iş bulacağın da meçhul adamlar zerre düşünmüyor. Düşünmediğini hissettiriyor. Bunların çeyreği kadar rahat ve geniş olmayı çok isterdim.

Eğer Araplarla çalışacaksanız bir iki notum olacak naçizane;

  • Başlarında güvenebileceğiniz bir ekip lideri olsun,
  • İzin, tatil vb. IK konularını netleştirin,
  • Ben bugün hastayım deyip gelmeyebiliyorlar dikkat,
  • Kesinlikle referanslarını arayın,
  • Office uygulamaları konusunda teste sokun,
  • Dress code yani kıyafet bütünlüğüne saygılı olsunlar,

Son olarak adamlara net bir iş tanımı verin, görevlerini yapacaklarını tam belirleyin. Küçük bir iş verecek oluyorsunuz yokuş yapıyorlar yapsalar bile gönülsüz yapıyorlar.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz