20 Dakikada Bir Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?

Nis 8, 2024 | Blog Yazarlığı

Bir web sitesi oluşturup güncellemek, para kazanmanın ve pasif gelir elde etmenin en iyi ve en sağlam yollarından biridir.

Bir Web Sitesi Oluşturmak için En Sağlam 5 Neden:

  • Profesyonel bir e-posta adresi için bile buna değer.
  • Uyurken dahi para kazanabilir, pasif gelir elde edebilirsiniz.
  • Size her yerden çalışma özgürlüğü verir.
  • Gülünç derecede kolay ve uygun fiyatlı, ayrıca çok eğlenceli.
  • Sosyalleştirir, yeni arkadaşlıklar kazandırır.

Bir web sitesi oluşturmanın dört mühim bölümü vardır: havalı bir alan adı bulma, barındırma yani hosting, içerik yönetimi ve tasarım yani tema.

Blogger’ı tercih etmeyecekseniz; her web sitesinin bir yerde barındırılması şarttır. Bir web barındırma, siteniz ve içeriği için yalnızca bir evdir (uzak bir bilgisayar gibi).

WordPress, ücretsiz bir İçerik Yönetim Sistemidir (CMS). Biraz bilgisayarınızın işletim sistemine benzer ve herkesin herhangi bir kod bilmeden kendi web sitesini yapmasına, tasarlamasına, yazmasına ve yönetmesine olanak tanır.

Dünya üzerindeki tüm web sitelerinin (CNN, NASA ve Beyaz Saray’ın resmi sitesi dahil) %35’ine güç sağlar ve yeni başlayanlar için uygundur.

Sağlam ve referanslı bir hosting firması ile ilerliyorsanız WordPress’i alan adınızla (domain) ilişkilendirmesini isteyebilir veya basit birkaç “ileri-ileri” adımıyla dakikalar içinde bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

Kafanız mı karıştı? Merak etmeyin; Güzel Hosting’in kolay arayüzü ile önce bir alan adı belirleyebilir ve sonrasında uygun maliyetli bir hosting hizmeti alabilirsiniz. Tüm bu basit kurulum işlemlerini sizler için seve seve yapacaklardır.

Alan Adı Nedir?

Alan adı, insanların web sitenizi görüntülemek için tarayıcılarına yazdıkları şeydir. Misal medyabudur.com yazarak web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Bir alan adı; [email protected] gibi bir profesyonel e-posta için de kullanılır.

Alan adları; .com, .org, .net, .info, .biz dahil olmak üzere çok alternatife sahiptir. Yine de yeni bir alan adı belirleyecekseniz COM’u tercih etmenizi öneririz. Yıllık ücreti 7 ila 10 dolar arasında değişir. Bir alan adını minimum 3 yıllık almanın SEO açısından da avantajı vardır.

Hosting Nedir?

Hosting veya Barındırma, bir web sitesinde yayınlanmak istenen içeriklerin, sayfaların, görsellerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda yani sunucularda tutulmasıdır. Yine Güzel Hosting’den alacağınız bir başlangıç paketi işinizi fazlasıyla görecektir ki alan adı ve hosting ücreti yıllık 12 dolar civarındadır.

Sonuç

Alan adınıza karar verdiyseniz bunu bir hosting’le ilişkilendirmek ve WordPress arayüzü ile üretmeye başlamak dakikalarınızı bile almaz. Elbette güçlü ve özgün bir içerik ve görsel havuzuna sahip olmanız olmazsa olmaz.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz