İÇERİK HİZMETLERİ

Rekabet Analizi Hizmetleri

Hızlı rekabet analizi, gelişmiş veri keşfi ile hayatınızı kolaylaştırın ve pazarlama stratejinizi güçlendirin.

Teklif almak için formu doldurabilirsin:

13 + 11 =

Rekabette Üstün Olun

Rakiplerinizle rekabet edebilmek için detaylı rakip analizleri yapmak, dijital dünyadaki ilerleyiş stratejilerimizin önemli parçalarındandır. Bu analizi gerçekleştirdiğimizde mevcut durumunuzu ve daha iyi sıralara ulaşmak için neler yapmanız gerektiğini belirler, adımlarımız bu değerli verilere göre atarız.

Rakip analizi ile sektörü tanır, anahtar kelimelerin önemini kavrar, yeni fırsatlardan haberdar olur ve boşluklardan yararlanırız.

Rakip analizi; rakiplerinizi tespit ederek incelemeyi kapsarken rekabet analizi sizin bu rakiplerinizle rekabetinizdeki gücünüzü test etmeyi amaçlar.

Rakipleri analiz etmenin temel sebebi; ürün ya da servisin geliştirilme yolunun saptanabilmesi, pazara girdikten sonra ise yeni durumlar için eylem planları hazırlayarak uygulamaya geçilmesi için hazır olmaktır.

 • Rakipleriniz kim ve hedef kitleleri kimler?
 • Sundukları ürün veya hizmetleri neler?
 • Ürün veya hizmetlerinize verdikleri fiyatlar ne?
 • Sektörde ne kadar süredir varlar?
 • Genel merkezleri veya varsa satış ofisleri nerede?
 • Ekipleri kaç kişiden oluşuyor?
 • Rakipleriniz % kaçlık bir pazar payı sahip?
 • Mevcut ve geçmiş stratejileri neler?
 • Ürün veya hizmetlerini hangi kanallardan tanıtıyorlar?
 • Geleneksel ve dijital pazarlama faaliyetleri neler?
 • Satış ve pazarlama çalışmalarını hangi konularda yürütüyorlar?
 • Güçlü ve zayıf yanları neler?
 • Rakipleriniz size nasıl bir tehdit oluşturuyor?
 • Size sağladıkları fırsatlar var mı?
 • Sundukları imkanlar neler?
 • İş ve hacimlerini büyütüyor mu yoksa küçültüyor mu?
 • Müşterilere geri dönüş hızları ne?
 • Aldıkları şikayetler neler?

DMM olarak rakiplerinizin mevcut durumunu anlık olarak analiz eder, yeni oluşabilecek durumlara karşı hamlelerini tahmin etmeye çalışırız. Bu analizleri sunmak sistemdeki elinizi güçlendirir, farklı senaryolara karşı hazır olmanızı sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Ölçülebilir veriler ile markanız için dijital pazarlama ve rekabet analizi stratejileri geliştiriyoruz.

Rakip Analizi Nedir?

Rekabet analizi, sektörünüzdeki rakipleri belirlediğiniz; hizmetlerini, ürünlerini, satışlarını ve pazarlama stratejilerini araştırdığınız çevrimiçi yol haritanız.

Rakip Analizinde Kullandığınız Araçlar Neler?

Anahtar kelime araştırması, rakip ve site analizi, bağlantı analizleri gibi konularda destek veren, anlaşılır ve okunması kolay olan istatistikler sunan Semrush; içerik ve yayılım stratejileri anlamında en sık kullandığımız araçlardandır. Elde ettiğiniz veriler sayesinde rakibinize üstünlük kurabilecek ve potansiyel ziyaretçilerinizin ilgisini çekebilecek içerikler oluşturabilirsiniz.

Dijital Medya Takibi Nedir?

Profesyonel tarama teknikleriyle sosyal ve çevrimiçi medya takibi yapılmakta ve gelişmiş raporlamalar ile işlevsel bir dijital medya çözümü sunulmaktadır.

Rakip Analizi ile Neler Yapılabilir?

Rakip analizi ile; pazardaki boşlukları belirleyebilir, yeni ürün ve hizmetler geliştirebilir, trendleri ortaya çıkarabilir ve daha etkili pazarlama ve satış yapabilirsiniz.

PEST Analizi Yöntemi Nedir?

Politik, ekonomik, sosyal ve teknolojik kelimelerinin baş harflerinden oluşan PEST ile politik, ekonomik, sosyal ve teknolojik alanlardaki gelişmeleri ölçümleyebilirsiniz.

Sektördeki Rakipleri Belirleme

Doğrudan rakipler, ürün veya hizmetinize alternatif ürün veya hizmet sunan işletmelerdir. Dolaylı rakipler ise ürün veya hizmetinizle aynı olmasa da hedef kitlenizin ihtiyacını karşılayabilecek ve veya aynı sorunu çözebilecek ürünler sağlayan işletmelerdir.

Rakip Satış Taktiklerini Analiz Edebilmek

Satış süreçleri nasıl ve hangi kanallarda satıyorlar? Birden fazla satış kanalı varsa bu onlara nasıl bir avantaj sağlıyor? İş ortağı satış programları var mı? Yıllık ciroları ve toplam satış hacmi bilgisine sahip miyiz? Düzenli olarak indirim yapıyorlar mı? Çalışanlarına nasıl eğitim veriyorlar? Büyüyorlar mı, küçülüyorlar mı?

Rakip Analizi Nasıl Gerçekleşir?

Rakipleriniz kaliteli içerikler ürettiği halde onların gerisinde kalıyorsanız bu durum, içerik stratejisi odaklı rakip analizine ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Attıkları adımları analiz etmek; onlarla eşdeğer stratejileri uygulayabilmenizi, aradaki rekabet farkının açılmamasını sağlar.

Rakip Analizi ile Hangi Sorulara Cevap Bulabiliriz?

DMM olarak detaylı bir liste ile ilerlesek de; “aktif oldukları dijital mecralarda iletişimlerinin sıklığı ve tonu nedir?”, “işlerini büyütüyorlar mı yoksa küçülmeye mi gidiyorlar?”, “sektördeki firmaların içinde hangileri rakibinizdir?” gibi soruları önceliklendiririz.

Instagram'da Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Doğrudan, dolaylı ve potansiyel rakipler değerlendirilir. Hedef kitle, kitlenin nerede olduğu ve yeni fırsatların analizi önemlidir.

SWOT Analizi Yöntemi Nedir?

Kelime olarak SWOT; strengths (güçlü yönler), weaknesses (zayıf yönler), oppurtunities (fırsatlar) ve threats (tehditler) kelimelerinin baş harflerinden meydana gelir. Muhatabınızın güçlü ve zayıf yönlerini analiz ederek sektördeki fırsat ve tehditlerin analiz edilmesine SWOT analizi denilmektedir.

Rakip Dizisi (Competitor Array) Yöntemi Nedir?

Sektörünüzü tanımlayarak rakiplerinizi tanıtın. Devamında hedef kitlelerinizi ve kilit başarı faktörlerini belirleyin. Son adımda da rakiplerinizi segmente ederek puan verin.

Rakip Analizinde Sorulacak Sorular Nelerdir?

Ürün veya hizmetleri yüksek maliyetli mi? Hacimli satın alma mı yapıyorlar? Pazar payları ne kadar? İdeal müşterilerinin özellik ve ihtiyaçları neler? Çevrimiçi mağazalarında farklı fiyatlandırma stratejileri var mı? Rakiplerinden nasıl ayrılıyorlar? Ürün ve hizmetlerini nasıl dağıtıyorlar?

DMM Turkey ile Nasıl İletişime Geçebilirim?

İletişim sayfamızdaki çevrimiçi formu kullanabilir, hello@dmmturkey.com üzerinden bir e-posta gönderebilir veya +90 532 591 57 71 numaralı telefonumuz üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Cevaplamadığımız bir sorunuz mu var?

Rakip Analizi için Bizimle İletişime Geçin

İşinizi dijitalle büyütmek için yapmanız gereken şey; bizimle iletişime geçmek. Sizi daha sağlıklı anlayabilmemiz için tüm bilgileri eksiksiz girdiğinizden emin olunuz.

8 + 2 =