YouTube Kanalınızın Abone Sayısını Nasıl Artırabilirsiniz?

Her sosyal mecrada olduğu gibi YouTube’da da ne kadar çok organik aboneniz olursa o kadar etkili görünürsünüz ve kanalınız potansiyel takipçilerinize o denli çekici görünür.

YouTube’da yapabileceklerinizi gösteren abone karşılaştırma ölçütleri vardır.

Örneğin ilk 100 aboneniz, kanalınız için özel bir URL oluşturmanıza olanak tanır. 1.000 aboneye ulaştıyanız tebrikler, YouTube İş Ortağı Programı’nın parçası olmak için gerekli koşullardan birine ulaştınız.

Yeni paylaşımcılar için yine de altını çizelim; içeriğinizle etkileşim ne kadar fazla olursa, YouTube bunu güvenilir bir video olarak o kadar çok kişiye sunar ve bu eğlenceli durum keşfedilmeniz için arama sonuçlarında sıralama bulma şansınızı yükseltir.

İş ortağı programına dahil olmanın bir başka avantajı da para kazanmadır. Kanalınızı takip eden 1.000 abone ve 4.000 saatlik izlenme süresi eşiğini aştığınızda; görüntülü, yer paylaşımlı ve video reklamlardan reklam geliri elde edebilirsiniz.

Artık abonelerin neden önemli olduğunu az çok kavradığımıza göre, kendi hayran kitlemizin nimetlerinden faydalanabilmeniz için abone tabanımızı organik olarak nasıl büyüteceğimize geçelim.

Tutarlı İçerik Oluşturun

Zamanlama, her hafta en sevdikleri programları izlemek isteyen bir zamanın TV tutkunları için dahi güvenilir ve eğlenceli bir kaçış yaratmıştı. Aynısı YouTube için de geçerli.

YouTube hayranlarının favori içerik oluşturucularına sadakatle bağlı oluşu artık bir gizem değil. Plan ve zaman şeması ile yüksek kaliteli içerikler yayınlarsanız, bu tutarlılık potansiyel ziyaretçilerinize abone olmaları için sağlam bir neden verir. Bu onlara değerli zamanlarını içeriğinize yatırmaları için bir neden de sunar zira ne zaman yeni bir şeyler yayınlayacağınızı tahmin edebilirler.

Bir sonraki video içeriğinizin hangi tarihte olacağını kanal banner’ınızda bildirmek bir başka eğlenceli seçenek!

youtube abone sayısını artırmak

Kanal Fragmanınızdan Yararlanın

Kanal fragmanı, YouTube kanalınızın ana sayfasında bulunan öne çıkan bir videodur ve sinemadakine benzer şekilde bu kısa video içeriği, ziyaretçilerle etkileşime girmek için harika bir fırsattır. Bir sonraki videonun tarihini veya neden abone olmaları gerektiğini söyleyebilir, ne tip içerikler beklediklerini sorabilirsiniz.

Doğrudan Abone Olmalarını İsteyin

Klişe gelebilir, ancak kitlenizden doğrudan beğenmelerini ve abone olmalarını istemek, daha fazla YouTube abonesi edinmenin basit ve etkili bir yoludur. Bir içerik oluşturucu olarak katılımlarının sizin için ne kadar önemli olduğunu samimi olarak paylaşmanız etkili olabilir. Bunu videonun ortasında veya sonunda yapabilirsiniz.

İnsanların Abone Olmasını Kolaylaştırın

Videolarınızı takip eden ziyaretçilerinizin abone olmasını mümkün olduğunca kolaylaştırın. Video akarken bir köşede karşmıza çıkan ve boyutu itibariyle rahatsızlık vermeyen sabit açıklamalar buna en güzel örnektir. Youtube’daki otomatik abone olma bağlantıları ile alakalı bilgileri kanalınızın detay sayfasında bulabilirsiniz.

Bu arada ilk sorduğunuzda hazır olamayabileceklerini düşünerek izleyicilerinize abone olmaları için birkaç fırsat sunduğunuzdan emin olun.

İlgi Çekici Görseller Oluşturun

Bu başlık diğerleri kadar sezgisel ve vurucu görünmese de bir düşünün: Diğer ipuçlarının işe yaraması için önce ziyaretçilerinizin içeriğinizin değerli olduğunu keşfetmesine ihtiyacı var!

Kanalınızın abone sayısını artıracak küçük resim, potansiyel bir izleyicinin arama çubuğuna yazdıktan, enter tuşuna bastıktan ve sonuçlar belirdikten sonra gördüğü ilk görsel. Şimdilerde CANVA benzeri online arayüzler ilgi çekici görseller oluşturmanıza hem de bunu dakikalar içinde yapabilmenize olanak veriyor.

Diğer İçerik Oluşturucularla İşbirliği Yapın

YouTube’da sizinle benzer bir kitleyi hedefleyen kişi veya markalar olabilir. Aslında, hayranları da içeriğinizden keyif alabilir. Bu içerik oluşturucularla yapılabilecek kazan kazan işbirliği, kendinizi yeni bir kitleye tanıtmanın ve yeni aboneler kazanmanın harika bir yoludur.

Şöyle bir örnek verelim. Bir endüstri uzmanının kanalına röportaj verdiyeniz, muhtemelen daha önce size aşina olmayan birçok insanın önüne çıkarsınız. Sizden haberdar olduktan sonra, kanalınıza göz atmaya ve hatta abone olmaya daha meyilli olabilirler.

Aranabilir Başlıklar Oluşturun

Tıpkı küçük resminiz gibi, videonun başlığı da son derece önemlidir. İyi ve vurucu bir başlık, yalnızca videonun ne hakkında olduğunu değil, aynı zamanda videonun amacı hakkında da veirler sağlar ve insanların gerçekten tıklayıp izlemesini teşvik edebilir.

Kitlenizle Etkileşim Kurun

Sosyal medya işletmelere; hayranları ve alıcılarıyla doğrudan iletişim ve bağlantı kurma konusunda benzersiz fırsatlar sunar. İçerik oluşturucu olarak, videolarınızda sorular sormak veya bunu yorum dizisinin başına sabitlemek, potansiyel abonelere onlarla ilgilendiğinizi göstermenin harika bir yoludur.

Özetle bir yorum paylaşmak ve onu sayfanın en üstüne sabitlemek sadece harika bir etkileşim olarak görülmekle kalmaz, diyalog kurmaya da davet eder.

youtube kanalı açmak

Kanalınızı Sosyal Medya Ağlarınızda Tanıtın

Yeni bir video yayınladığınızda mutlaka diğer sosyal medya kanallarınızda içeriklerinizi tanıtın ve insanları abone olmaya teşvik edin. Kalabalık ve organik takipçili bir Instagam hesabına sahipseniz video içeriğinizin kısa bir özeti yayılım adına faydalı olabilir.

Ne Üzerinde Çalıştığınızı Paylaşın

İnsanların abone olmasını istiyorsanız, bir sonraki çalışmanıza dair kısa detayları paylaşmak, insanlara takip ettiklerinde ne gibi faydalar elde edeceklerini göstermenin harika bir yoludur. Örneğin Game of Thrones seyirciyi büyülemek ve bir sonraki bölüm için heyecanlandırmak için uğursuz müzikler ve hızlı geçişler kullanarak heyecan yaratmakta çok başarılıydı.

Bir Hikaye Anlatın

Hikâye anlatıcılığının binlerce yıldır hayatta kalmasının bir nedeni var. Dünya gelişse de formül aynı. İzleyicileriniz eğitilmek aynı zamanda eğlenmek de isterler.

Sizinle ilişki kurabilmek istiyorlar. Hikayeler, içinde kendilerini gördüklerinde insanları içine çekerler.

İçerik oluşturucu Justin Rhodes, çiftlik evi hakkında gerçek hikayeler anlatmaya ve ailesiyle ilgili hikayeleri nakletmeye odaklanmış. Rhodes, kendisini yalnızca sektöründe bir uzman olarak değil, aynı zamanda insanların ilişki kurup bağlanabileceği gerçek bir insan olarak görülüyor.

Anlatmak istediğiniz hikayeyi düşünün. Hangi uzmanlığınızı paylaşabilirsiniz veya böyle bir birikiminiz var mı? Bunu bir hikayede anlatacak ve güven oluşturacak şekilde çerçeveleyebilir misiniz?

Aboneler Kanalınıza Değer Katar

Basitçe söylemek gerekirse YouTube aboneleriniz; yalnızca sizin çılgın hayranlarınız değil, aynı zamanda yeni bir videoyu düştüğünde ilk izleyen, içeriğinizle ilk etkileşime geçen ve içeriğinizi arkadaşlarına önerme olasılığı yüksek olan kişilerdir.

  • Uzun videolar yayınlayın.
  • Bitiş ekranınızda başka bir içeriğinizi tanıtın.
  • Marka fligranı kullanın.
  • Kayda değer her yorumu yanıtlayın.
  • SEO uyumlu etkileyici bir kanal açıklaması yazın.
  • Kaliteli bir kanal simgesi kullanın!
  • Konuları bölüp güçlü oynatma listeleri oluşturun.
  • Güçlü bir CTA yani harekete geçirici cümle ile bitirin.

Toparlamam gerekirse belirli bir hedef kitleye uygun eğitici ve eğlenceli içerikler oluşturmaya odaklanırsanız, emin olun çok kısa süre için abone sayınızın arttığına tanık olacaksınız ancak yeni içerik fikirlerini denemekten de korkmayın.

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına geri bildirimleriniz bizim için çok önemli! YouTube tutkunları için özel olarak hazırladığımız yazımızı ve DMM Turkey’i yorumlamanız bizleri motive edecek.

Yorum Yap