WordPress.org ile WordPress.com Arasındaki Farklar Nelerdir?

Mar 10, 2024 | Blog Yazarlığı

WordPress.org ile WordPress.com Arasındaki Farklar Nelerdir

Her ne WordPress’i müstakil ve tek bir yapı olarak düşünsek de WordPress kendi içinde WordPress.com ve WordPress.org olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu kısa yazımda COM uzantılı web sitesinden ziyade ORG üzerinden durmak isterim.

Eğer hosting ve barındırma gibi kavramlara aşina değilseniz ancak az çok da teknik bilginiz varsa WordPress.com üzerinden ücretsiz olarak blog açabilir, dijital bir günlük yaratarak paylaşımlarınıza başlayabilirsiniz. Elbette özellikleri kısıtlıdır.

Mesela kodlara erişim imkanınız yoktur ve reklamları kaldırmak isterseniz son rakamlara göre 30 dolar civarında bir ödeme yapmanız gerekecektir. Bu sayede kısıtlı da olsa değişiklik yapma imkanına kavuşacaksınız. Burada unutmadan ilave edelim; COM ile başlayan bir çok kişinin bir süre sonra “bu bana yetmiyor..” dediğini duymuşuzdur.

Bana göre tercihiz ORG üzerinden ilerlemek olmalıdır. Bu arada Ben hosting ve benzeri detaylardan anlamıyorum, blogismim.wordpress.com bana yeter diyenlerdenseniz dediğimiz gibi WordPress.com üzerinden kolayca kişisel web sitenizi oluşturabilirsiniz.

Aylık 30.000 görüntülenme elde edebilirseniz ki inşallah diyelim “reklam yayınlama” hakkı kazanabilirsiniz ve bu gayet güzel mikro gelirler elde etmeniz anlamına gelir. Ücretsiz COM uzantısında blog yazarının herhangi bir ekstra iş yapmaya ihtiyacınız yoktur; yedekleme, güvenlik ve benzeri tüm adımlar hallolur.

WordPress.org ise, indirilebilir WordPress dosyalarının kişisel ve kurumsal kullanımlar için ücretsiz olduğu yerdir ve biraz orta halli bilgi sahibi olmayı gerektirir. Şimdilerde nerdeyse tüm barındırma firmaları CPANEL üzerinden dakikalar içinde WP site sahibi olmanıza olanak vermektedir. Dilerseniz ORG sitesinden indireceğiniz dosyalarla manuel kurulum da yapabilirsiniz.

Hosting firması arıyorsanız Güzel.Net’i öneririm. Kaynak kodlara dilediğiniz gibi erişmek, sınırsız temalar ile ilerlemek isterseniz ORG size fazlasıyla yetecektir. Hatta bir çok kere söylediğim gibi ABD’de Beyaz Sarayın GOV uzantılı resmi web sitesi dahi WP altyapısını kullanmaktadır.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz