WordPress Neden Eleştiriliyor?

Çeşitli CMS yani içerik yönetim sistemleri mevcuttur ve WordPress açık ara öne çıkar.

Yazılım yönünden WordPress’i eleştiren kötü niyetli kişiler çok çeşitli başlıklarla ve teknik verilerle (!) olası müşterilerini etkilemeye, kararlarından vazgeçirmeye çalışırlar. Bunlardan ilki WordPress’te güvenlik açıkları bulunduğu yönündedir.

WordPress’i güvenlik adına eleştirecek elle tutulur verilere ulaşmakta güçlük çekenler ise; “eklentiler güvensiz..” alt başlığını zorlar. Doğrudur da. Farklı kişiler tarafından geliştirilip sisteme yüklenen eklentiler için yüzde 100 güvenlidirler demek mümkün değildir ve kontrolü tamamen kaybetmenize dahi yol açabilecek açıklara sahip olabilirler. “WordPress’le ilerleyeceğim kararım kesin…” diyen kişi veya kurumların hedeflerine uygun; etkili ve stabil bir arayüze ek olarak “gerekli ve yine sorunsuz eklentilerle” start alması gerekir.

Herhangi bir hosting (barındırma) firması ile iletişime geçerek dakikalar içinde WP tabanlı bir web sitesine sahip olabilir, sevdiğiniz temayı yükleyerek özgünleştirebilir, gerekli eklentileri kurarak paylaşımlara başlayabilirsiniz çok da kolaydır ancak farklı optimizasyon ayarlarıyla güçlenmek, sorgu sayısını düşürerek hızı artırmak, görselleri KB cinsinden dönüştürmek, güvenliği desteklemek vb bir çok etkili adımı konunun uzmanları ile iletişime geçerek çözmeniz avantajınıza olacaktır. Paragrafı Han Duvarları haline çevirip uzatabiliriz ancak sıkıcılıktan da uzaklaşmak adına en verimli en özet hali budur.

Bir diğer eleştiri konusu WordPress’in hantal ve yavaş olduğu yönündedir. Bu bilgiyi hemen ABD’li yetkililerle paylaşmamız gerekir zira dikkat ediniz, kendileri Beyaz Saray’ın resmi web sitesini WP altyapısı ile kurmuşlar. Belki de mali olarak WP hesaplı geldi. Proje akıllarına ilk geldiğinde alelacele bir firmas anlaşıp yüzlerce site ile bir yerde aynı IP’de paylaşımlı hosting üzerinden ilerliyorlardır kim bilir. Söz konusu CMS sistemini kullanan; başta haber siteleri olmak üzere binlerce kurumsal web sitesi mevcuttur ve çoğu ciddi trafikler almaktadır. Bana mantıklı gelmeyen bir başka durum ve yine toparlamak istedim.

Çok dilli bir web sitesine sahip olmak isteyenlerin WP ile zorlanacağı yine öne çıkarılan bir başka görüş. Bir çok eklenti ücretsiz olsa da “dil konusunda” ücretli ve stabil eklentilerle ilerlemenin “özellikle ilk kurulum aşamasında” faydalı olacağını düşünüyor ve öneriyoruz. Buraya kısa bir bilgi notu eklemek isteriz: “Sunduğumuz bir çok WordPress hizmetlerinde kullandığımız eklenti sayısı 9’u 10’u geçmez. Temalar ve eklentiler ise otomatik olarak güncellenir.”

WordPress sadece; “Bir websitem olsun yeterli” diyenleri hedeflemez. Girişte de belirttiğimiz gibi; bir çok haber sitesi, e-ticaret platformu, kurumsallar dahil kalburüstü bir çok kurum hatta devlet siteleri bu yapıyı kullanır.” Peki ya yazılım firmaları neden WordPress’i eleştiriyor ve özel yazılımlarını savunuyor?

Bundan yaklaşık iki yıl kadar önce kurumsal iletişim alanında destek verdiğimiz firmalardan birinin “özel yazılım” web sitesi için küçük bir “ikon ekleme” gereksinimi oluşmuştu. Alacağım cevabı az çok tahmin etsem de kodlara bulaşmadan firma ile irtibata geçtim. Özetle; Instagram logosunu kaldırıp mikronluk bir Linkedin imajı koyacaktık o kadar. Dakikalar almayacak ufacık bir iş için siteyi yapan söz konusu firma, yardımcı olup işimize çözmek yerine “size fiyat teklifi geçelim..” önerisinde bulundu. Şahsi olarak yorumum tek kelimeyle “terbiyesizlik..” ancak tarafsız baktığımda eleştiremem “herkes gibi kendilerine bağımlı olmamızı” istiyorlar” hayatın gerçekleri.

WordPress altyapıları tasarımcıya ve yazılımcı firmalara ne yazık ki ciddi karlar bırakmaz, özel yazılımlarda ise dilediğiniz şekilde müşterinizi faturalandırabilirsiniz. Müşteriniz bir süre sonra iletişim modülünü güncellemek isteyebilir, görselleri logo’ları değiştirmek isteyebilir, çıtır değişiklikler isteyebilir aklınıza ne gelirse. En kaba ifadeyle müşterinin her aşamada kendilerine muhtaç olmasını isterler. Elbette tüm bu saydığımız talepleri kişiye özel tasarımlarla sizler de yapabilirsiniz yeter ki işlerin en başına neye ihtiyacınızın olabileceğini belirleyin. 

Toparlayalım. Bütçe sorun değil diyorsanız hedefe özel yazılımlar ile ilerleyebilirsiniz… 

Neredeyse tüm web tasarım çözümleri için WP üzerinden sür’atle ilerlemek varken neden daha fazla ödeyip zaman kaybedesiniz ki?

Yorumlarınız Değerlidir