Web Sitesi Kurmak ve İnternet Sitesi Kurma Maliyeti

Web Sitesi Kurmak ve İnternet Sitesi Kurma Maliyeti

Web sitesi kurmak ve internet sitesi kurma maliyeti kişi ve kurumların sıkça merak ettiği ve dijital dünyada epeyce aradığı bir konu.

DMM Turkey olarak “web sitesi kurma fiyatları” ve “web sitesi açma ücreti” hakkındaki güncel deneyimlerimizi paylaşmak isteriz. Bu sayede bir web tasarım ajansı ile ilerlemeye başladığınız andan itibaren karşınıza çıkabilecek temel gider kalemlerini öğrenebilirsiniz.

İnternet Sitesi Kurma Maliyeti 2023

İster kişisel ister kurumsal hedefleriniz olsun; daha önce bir web sitesine sahip olmadıysanız web sitesi açmak için alan adı yani domain ve hosting (barındırma) gibi başlıklara ödemeniz gereken bedelleri bilmiyor olabilirsiniz.

Web sitesi kurmak istiyorsanız ve hazır içerik yönetim sistemi temaları kullanacaksanız bu CMS’lerin de ücretli olabileceğini ve temalara ekleyeceğiniz gerekli birçok eklentinin de ücret karşılığı tam performansıyla kullanılabileceğini bilmelisiniz. 2022 yılının web sitesi kurma maliyeti araştırmalarını sizinle paylaşacağız ancak evvela şu soruya cevap aramalıyız; web sitenizi hangi amaçla açıyorsunuz?

Alan adları tek yıl için alınabildiği gibi süreli de kaydedilebilmekte. Bir nevi kiralama olan bu ilk adımda SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri gereği süreli alınmasının avantajını vurgulamak isteriz.

5 yıllık COM uzantılı bir alan adı kaydının 2022’nin Kasım ayı itibariyle 52 dolarlık, ortalama 1.000 TL’lik ortalama bir ücreti bulunmakta. Bunu ilk kalem olarak yazabilmekle birlikte farklı alan adı uzantılarının farklı bedellerle gelebileceğinin de altını çizmek gerekir.

Dünya’da en çok tercih edilen CMS sistemlerinden biri olan WordPress ile ilerleyecekseniz ortalama bir tema için 50 ila 120 dolar arasında bir bedel ödemeyi göze almalısınız. Akıllı telefonlarımızdaki uygulamalara benzer, “indir ve kur” eklentiler ile sitenizi zenginleştirmeyi düşünüyorsanız bunun için de 100 ila 200 dolarlık tutar oluşacak.

bir site kurmak ne kadara mal olur

Bir pop-up eklentisi, farklı dil kırılımları düşünüyorsanız çeviri eklentileri ve önbellek eklentileri sık tercih edilen ücretli yapılardandır.

Girişte sorduğumuz soruyu tekrar soralım. Web siteniz, kurumsal hedeflerinizi destekleyen bir yapı mı olacak yoksa kişisel bir hobi ve sosyalleşme aracı mı?

Kurumsal bir web sitesini hayata geçirmeyi veya var olanı güncellemeyi düşünüyorsanız maliyetleri kısmak ve musluğu açmak olası.

Kişisel bir web sitesi için ise bir pop-up yani açılır pencere eklentisi, SSL sertifikaları ve pahalı çeviri eklentileri gerekmez. Çoğu zaman sadece bir alan adı (domain) ve hosting (barındırma) hizmeti ile ve elbette ücretsiz bir tema & SSL ve bolca heyecan ile ilk adım atılabilir.

Bir e-ticaret sitesi kuracaksanız elbette WordPress altyapısından ve tema seçeneklerinden yararlanabilirsiniz ancak işin içine ödeme adımları da gireceği için üzerine dikkatle eğilmek şart. Size güven vermeyen, yavaş bir web sitesine bilgilerinizi vermek ister misiniz?

Hosting yani orta yollu ve tek bir makinada onlarca web sitesinin yer aldığı barındırma hizmetleri yerine ben müstakil bir sunucuda tek başıma olmak istiyorum diyenler ise genellikle aylık bedellerle ilerlemekte. Aylık 10 ile 15 dolarlık bedellerle kaliteli bir sunucu hizmeti almak mümkündür. Detaylara daha sonra gireceğim.

Bir Alan Adının Maliyeti Nedir?

İlk akla gelen; COM, ORG, NET ve EDU olsa da farklı uzantılar hayatımıza girmiş durumda.

Elbette COM uzantılı alan adlarını öneriyoruz ancak hedeflemeleriniz gereği farklı uzantıları da tercih edebilirsiniz. GoDaddy gibi hizmet sağlayıcılar üzerinden seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Sadece ucuz olduğu için .net veya .club uzantılı bir alan adı seçmek yerine .com almanızı tavsiye ederiz.

Bir alan adı yani domain ücreti için yıllık ortalama 10-15 USD de ödenebilir 30 USD de verilebilir. 5 yıl ve üzeri almak üstte belirttiğimiz gibi optimizasyon açısından olduğu gibi mali açıdan da avantajlıdır.

internet sitesi kurmak kaç para

Web Sitesi Barındırma Nedir?

Web sitesi kurmak isteyenler için hosting ücreti ikinci mühim konu.

Hosting, dilimize “Barındırma” olarak geçmiştir ve web sitenizin doğru düzgün çalışmasını sağlayarak sitenizin dijital dünyada var olmasını sağlar. Bir ev kiraladıysak verilerimizle zenginleştirebileceğimiz bu boş evi “Hosting” olarak özetleyebiliriz.

Barındırma hizmeti seçmeden evvel web siteniz için doğru hosting paketini tercih etmelisiniz. Yetersiz ve zayıf hosting paketleri sitenizin performansını ciddi manada etkileyebilir. Daha güçlü ihtiyaçlarınız var ise makul fiyatlı hostingler yerine sunucu barındırma hizmeti almanızı ve sunucu yönetimi yaptırmanızı tavsiye etmekteyiz.

web sitesi kurmanın maliyeti

Şunu da atlamadan ifade edelim hosting paketleri için bir çok firma destek taleplerine yapıcı cevaplar verebilmekteyken sunucular devreye girdiğinde yönetimleri için sizin ortalama üstü bilgi sahibi olmanızı bekler. Web barındırma işlerine ilk kez giriyorsanız ortalama bir hosting paketinin ihtiyaçlarını giderip gidermediğini analiz etmenizi öneririm.

Kişisel Web Sitesi Fiyatları

Kişisel web sitesini ilk kez hayata geçirecekseniz hazır temalar ve basit eklentiler ile maliyet oldukça düşük olacaktır. CMS (WordPress veya Joomla) sistemleri ile web sitesi kurma maliyeti kurumsal web sitelerine göre son derece ekonomik olacağından dakikalar içinde bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Kişisel web sitenizi tasarlayarak içerikler yayımlayabilir, portfolyo yahut özgeçmiş sayfası olarak kullanabilirsiniz.

Bir çok hosting firması; tıkla, ilerle ve kur adımları ile ortalama bir WordPress web sitesini saniyeler içinde oluşturup teslim edebilmekte. Devamında bir ücretsiz tema seçebilir, giriş seviyesi SEO ayarları ile ilk adımı atabilir ve yazmaya başlayabilirsiniz. Bunun da yine 40 dolar civarı bir yıllık maliyeti olacağının yine altını çizelim.

Kurumsal Web Sitesi Fiyatları

İnternet sitesi kurma maliyeti kurumsal web sitelerde biraz daha farklı bedellerle karşımıza çıkabiliyor.

Custom dediğimiz kişiye yahut kuruma özel bir dikim daha doğrusu özelleştirilmiş tasarım; tasarlama ve koda dökme (Frontend ve Backend) olarak iki kaba adımda özetlenebilir. Tasarım kısmında ihtiyaçlarınıza yönelik bir çatı hazırlanır ve mizanpaj için onayınız alınır. Onayınız sonrasında koda dökülen bu sistem elbette son testleri, revizeleri, içerik desteği ve SEO uyarlamaları ile farklı bedelleri beraberinde getirecektir. WordPress ile karıştırmamak gerekir.

2.000 dolardan başlayabilen maliyetlerin detay ve ihtiyaçlara göre artabileceğini aklımızda tutmalıyız.

site kurma maliyeti, web sitesi kurma maliyeti

Web Sitesi Kurma Fiyatları Nelerden Etkilenir?

Her web sitesinin, web sitesi oluşturma maliyetine ek olarak farklı masrafları doğabilir. Bazı basit senaryolarda temel özellikler gayet iyi ilerlerken özel ve pahalı ihtiyaçlar da söz konusu olabilir.

Yazımızı baştan sonra okuduğunuz ve ihtiyaçlarınızı belirlediniz diyelim; bu hesaplamadan sonra web sitesi kurma ve hosting fiyatları yüksek geldiyse durum iki şekilde özetlenebilir: Ortalamadan daha fazla kaynağa ihtiyacınız olacak yahut gereğinden fazla ve gereksiz harcama yapmaktasınız.

Web sitesinin temel ihtiyaçları; domain dediğimiz alan adı, hosting planı ve bir SSL sertifikası gibi temel gereksinimleri kapsar. Alan adı, web sitenize özel adresidir (ör. dmmturkey.com) ve hosting planı, web sitenizi depolamak için kiraladığınız bir sunucu alanıdır. Öte yandan, karşımıza sık çıkan SSL sertifikası sitenizdeki verileri şifreleyerek çok daha güvenli hale getirir.

Web sitenizin mizanpajı, kullanıcı deneyimini ve sitede kalma süresini (Bounce Rate) önemli ölçüde etkileyen bir faktördür. Web sitesi tasarım maliyetinizi belirlerken bir şablonu, temayı yahut web tasarımcısını göz önüne almak gerekir. Bir web tasarımı ne kadar benzersiz ve hızlı olursa, web sitenizin maliyeti o denli yüksek olur.

Stok takibi, ödeme alternatifleri ve detaylı ürün sayfaları gibi özellikler genellikle ticari e-ticaret operasyonları için gereklidir. Bir sanal mağaza için web sitesi maliyeti, bu karmaşık özellikler nedeniyle genellikle daha yüksek olur. Bu kalemlere içerik ve sosyal medya desteğini de eklememiz gerekecek.

Premium eklentiler, ek ücret karşılığında gelişmiş özellikler sunan uygulamalardır. İhtiyacınız olan daha fazla özellik olduğunda ister özel tasarım ister WordPress CMS ile ilerleyin, geliştirme için daha fazla harcama gerekecektir.

trendyol gibi site kurma maliyeti

WordPress ile Web Sitesi Kurmak

Binlerce eklentiye sahip WordPress açık kaynaklı bir yapı olduğundan şablonlarını, eklentilerini ve çekirdek dosyalarını ortalama bir kodlama bilgisiyle rahatlıkla düzenleyebilirsiniz. WordPress’i indirip kullanması web sitesi kurmak isteyenler için ücretsiz olsa da internet sitenizi hayata geçirmek için bir hosting hizmetine ve bir alan adına ihtiyacınız olacak.

Pazarlama, SEO ve Bakım

Web sitenizin başarısından emin olmak için dijital dünyadaki varlığınızı yükselten stratejilere yatırım yapmanız şarttır.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) ve dijital pazarlama tekniklerini uygulayabilmek ve doğru araçları satın almak için para, enerji ve zaman ayırabilir, profesyonel pazarlamacılar ve SEO uzmanları tutabilirsiniz. Çok kanallı pazarlama tekniklerini ve profesyonel SEO adımlarını tercih edersiniz, web sitenizin nihai maliyeti daha yüksek olacaktır.

Web sitesi kurmak istiyorsanız ve ve internet sitesi kurma maliyeti konusunda profesyonel teklif almak istiyorsanız iletişim sayfamız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına geri bildirimleriniz bizim için çok önemli! Dijital pazarlama tutkunları için özel olarak hazırladığımız yazımızı ve DMM Turkey’i yorumlamanız bizleri motive edecek.

Yorum Yap