Verilere Göre E-posta Göndermek İçin En İyi Zaman

e-posta pazarlama hizmetleri (1)

Ortalama ROI’nin %4 civarında olduğu e-posta pazarlamasında en doğru gönderim zamanını yakalayabilmek önemli.

Çoğu araştırmaya göre Salı, e-posta göndermek için en iyi gün. E-posta göndermek için en iyi saatler sabah 8-11 arası ve akşam 16:00 civarı. Cumartesi ise e-posta göndermek için en kötü gün.

E-posta Göndermek İçin En İyi Gün Hangisi?

Öncelikle, bir e-posta göndermek için en iyi gün hangisidir sorusuna cevap arayarak ve analizlere şöyle bir göz atarak başlayalım. Veriler değişkenlik gösterse de, birçoğu salı günü gönderilen e-postaların en iyi sonuçları verdiğini buldu.

Birçok kişi, haftanın başlangıcı olan Pazartesi’nin e-posta göndermek için en iyi gün olduğunu düşünse de verilerin çoğu Salı’ya işaret ediyor. Bunun nedeni, Pazartesi sabahından itibaren birçok kişinin e-posta yağmuruna tutulması ve haftanın ikinci gününe kadar daha temiz bir gelen kutusuna sahip olmaları.

2015 yılında 20 milyondan fazla e- postayı analiz eden HubSpot, e-postaların açılması veya gönderilmesi için en iyi günün gerçekten Salı olduğunu, ardından Pazartesi ve Çarşambanın geldiğini gösterdi.

10 milyar e-postanın incelendiği daha yakın tarihli bir Moosend analizi, Perşembe gününün e-posta göndermek için en iyi gün olduğunu buldu. Salı ise en iyi ikinci gün oldu.

2021’de 100 milyar e-postayı analiz eden Campaign Monitor, Salı gününün en yüksek tıklama oranlarına ve tıkla-aç oranlarına sahip olduğu sonucuna vardı.

Sendinblue’nun çalışması, Salı ve Perşembe’nin en yüksek açılma oranlara sahip olduğunu, Salı ve Çarşamba’nın ise en yüksek tıklama oranlarına sahip olduğunu gösterdi.

e-posta göndermek

Bu çalışmalara ve çeşitli bulgulara dayanarak, bir e-posta göndermek için en iyi ve en kötü günleri şu şekilde sıralayabiliriz: Salı, Perşembe, Çarşamba, Pazartesi, Cuma, Pazar, Cumartesi. Basitçe söylemek gerekirse:

 • Hafta ortası (Salıdan Perşembeye) e-posta göndermek için en iyi zamandır.
 • Pazartesi ve Cuma, e-posta göndermek için uygun zamanlardır.
 • Hafta sonu, özellikle cumartesi günleri e-posta göndermek için en kötü zamandır.

Bu arada gönderilen e-postaların erişim, ulaşım, tıklama – görme verilerini de paylaşmak isteriz:

 • Açık oran: Pazartesi ve Salı,
 • Tıklama oranı: Salı ve Çarşamba
 • Tıkla-aç oranı: Salı

Hedeflediğiniz kitle için kesinlikle en iyi günü yakalamak etmek isteyeceksiniz. Avrupa ve ABD odaklı çalışmaların çoğuna göre, en iyi gönderim zamanlarınız muhtemelen haftanın ortasında, Salı ile Perşembe arasında olacaktır.

E-posta Göndermek İçin En İyi Zaman Nedir?

Yoğun verilerle sizi sıkmayalım; çalışmalara göre, e-posta göndermek için günün en iyi saatleri sabah 8-11 arası ve akşam 16:00 civarı.

Sonuçlar farklı olsa da, sabahın erken saatlerinde, yani sabah 6’dan 11’e kadar, öğleden sonra da 16:00’dan akşam 18:00’e kadar güvenli alanda olacağınızı söylebiliriz.

Bu verilere göre, sabahları gelen kutularını “benim gibi” ilk kontrol eden veya iş gününün sonunda işleri yavaşlayan kişilere ulaşma olasılığınız daha yüksek.

ABD nüfusunun yarısının Doğu saatinde bulunduğu düşünüldüğünde geniş bir profilleme için farklı kriterlerin devreye gireceği unutulmamalı!

Kitleniz İçin En İyi Gün ve Saati Nasıl Test Edebilirsiniz?

E-postalarınızı ne zaman göndereceğinize karar vermek için notlarımızı bir başlangıç ​​noktası olarak kullanabilirsiniz ancak oyundaki en önemli faktör kitleniz ve sektörünüz. Körü körüne bir “optimal” gönderme zamanı seçmek, eğer belirli müşteri tabanınızı da hesaba katmazsanız, mükemmel sonuçlar vermeyecektir.

Kitlenizin rutinini ve demografisini bilin. Örneğin, hafta sonu boyunca e-postalara erişmesi muhtemel, günün her saatinde çalışan girişimciler mi? Yoksa iş gününün boş zamanlarında e-postalarını kontrol etmesi muhtemel olan benim gibi dokuz ila beş çalışanları mı?

Farklı gönderim sürelerini okuyabilmek ve veri odaklı bir yaklaşım benimsemek için mevcut e-posta raporlarınızı kullanın. En iyi sonuçların alındığı günleri ve saatleri bulmak için bu verileri mutlaka değerlendirin. Ardından, aynı e-postayı farklı zamanlarda A/B testi ile inceleyin.

A/B testi için aynı e-postayı farklı zamanlarda göndermeniz ve açık oranlarınızı takip etmeniz gerekir. Testi basit tutun ve bir seferde yalnızca küçük bir faktörü değiştirin – örneğin, haftanın günü veya günün saati.

Sendinblue’nun analizi, pazarlama e-postaları göndermek için Çarşamba günü saat 16:00’nın en iyi zaman olduğunu gösteriyor.

E-posta açma oranları sektöre göre değişiklik gösterecekmekte:

GetResponse’nin en son verilerine göre, en yüksek açılma oranlarına sahip sektörler şunlar:

 • Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar: %30,85
 • Restoranlar ve yiyecekler: %30.09
 • Gayrimenkul: %28,37

En düşük açılma oranlarına sahip sektörler ise şu şekilde:

 • Teknoloji: %19,87
 • İletişim: %19,56
 • İnternet Pazarlaması: %14,97

Konu Satırlarınızı Optimize Edin

E-posta açma oranları söz konusu olduğunda konu satırları önemsiz değil! E-postaların %47’si yalnızca konu satırına göre açılır veya atılır. Konu satırlarınızı optimize etmek için bazı ipuçları:

 • Kişiselleştirin. Konu satırlarını kişiselleştirmek, açılma oranlarını %50 oranında artırabilir. Dikkatlerini hemen çekmek için potansiyel müşterinin adını veya şirket adını kullanın.
 • Kısa tut. Daha kısa konu satırları daha iyidir — 5 kelimeden uzun bir konu satırı için ortalama açılma oranı %50’den azdır.
 • Aciliyeti iletin. Aciliyeti ifade eden dil (“bugünkü toplantı” veya “zamana duyarlı” gibi) konu satırları için etkilidir.

Önemli Bir E-posta Göndermek İçin Günün En İyi Zamanı Nedir?

Çeşitli araştırmalara göre, önemli bir e-posta göndermek için en iyi iki zaman sabah 08:00 ile 11:00 arası ve akşam 16:00 ile 18:00 arasıdır.

Sonuç

E-posta Göndermek İçin En İyi Gün ve Saat Nedir? sorusuna odaklanarak hazırladığımız rehberimiz üzerinden aradığınız tüm bilgilere ulaştığınızı ümit ediyoruz. Artık sıra ziyaretçilerinize hizmetlerinizi ya da ürünlerinizi tanıtıp dönüşüm alabileceğiniz mükemmel e-posta gönderileri yaratmaya geldi. Profesyonel içerik ve tasarım desteğine ihtiyacınız olursa DMM TURKEY müşteri hizmetlerine başvurmaktan çekinmeyin!

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına geri bildirimleriniz bizim için çok önemli! Dijital pazarlama tutkunları için özel olarak hazırladığımız yazımızı ve DMM Turkey’i yorumlamanız bizleri motive edecek.

Yorum Yap