Uygun Fiyatlı Profesyonel Haber Sitesi Kuruyoruz

Mar 16, 2024 | Gazetecilik

En az iki kişi tarafından idare edilebilecek, uygun maliyetli bir haber sitesi kurmak zor değil. Kurguladığımız senaryoyu sizler için detaylandırmak isteriz. Son adımda maliyetleri toparlayarak kabaca bir tahmin yapacağız. Umarım değerli görüşlerinizi paylaşır, eksik kaldığımız noktaları tamamlamamıza yardımcı olursunuz. Hazırsanız başlayalım o halde:

Daha NİŞ bir alan olduğu için kısmen bakir EYT konusunu seçtik. Emeklilikte yaşa takılanlara hitap edebilecek eythaberleri.com alan adı altında toparlayabiliriz. Bu arada örnek alan adı müsaittir, dilerseniz belirlediğiniz bir hizmet sağlayıcı üzerinden kolayca alabilirsiniz. Tabi eğer başkaları almadıysa…

İlgili domaini en az üç yıl için almanın 2020 itibariyle maliyeti 178 TL. Proje çalışmalarda alan adlarını 5 yıl almanızı tavsiye etsek de şimdilik 3 yıl makul olacaktır. Dilerseniz süreyi arttırabilirsiniz. Google; uzun süreli alan adı alımlarını olumlu ve ileriye yönelik bir davranış olarak kabul eder. Özetle SEO açısından faydalıdır.

Tema olarak Templatemonster’dan 528 TL bedelli, çok satan bir tema seçtik! Warez yani illegal yollardan indirmenizi tavsiye etmem. İlgili web sitesini inceleyip daha makul fiyatlara sahip farklı temaları da değerlendirebilirsiniz. Yorum ve satış adedi olarak sıraladığımızda bu tema ilk sıralarda olduğu için tanıtıyoruz.

Uygun Fiyatlı Profesyonel Haber Sitesi Kuruyoruz

Alan adı seçip aldık, temayı da iyi kötü belirledik şimdi hosting yani barındırma hizmetini satın alabiliriz. İlk etapta yoğun trafik almayacağız için paylaşımlı bir plan işinize yarayacaktır. Yıllık 180 TL bedelli “limitsiz” bir plan seçip ilerliyoruz. Yoğunluk arttıkça müstakil bir sunucuya da geçebilirsiniz. Uygun fiyatlı bir senaryo ile ilerlediğimizi tekrar hatırlatmak isterim.

Eğer CMS sistemleri hakkında yeterli bilginiz yoksa; WordPress kurulumu, e-posta adreslerini belirleyip açmak, ilgili eklentileri kurmak, SEO ve optimizasyon ayarları için birini atamanız gerekebilir. Bunun için de müsaadenizle kendimi yazmak isterim. 300 TL gayet makul bir bedel olacaktır. WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz!

Haber sitesi için künye sayfası ve hakkımızda ve benzeri sabit sayfalar hazırlamanız, profesyonel bir duruş ve Google NEWS kaydı için olmazsa olmaz. Habercilik yapacağınız için kaleminiz olduğunu düşünüyorum ancak bu konuda da bir bilginiz yoksa Bionluk benzeri platformlar üzerinden freelance çalışanlar bulabilirsiniz.

O halde toparlayalım! Rakip analizi olmazsa olmaz! Habercilik işine girmeden önce güçlü bir rakip analizi yaparak zayıf noktaları belirleyin. EYT’yi örnek olarak verdim, daha farklı ve daha bakir bir alan bulabilirsiniz.

İçerik desteğine ihtiyacınız varsa AA ve İhlas Haber Ajansı üzerinden teklifler alın. Tek bir başlık olduğu için makul fiyatlar vereceklerdir. Kıyasıya pazarlık yapın.

Toplamda 1.186 TL gibi bir bedele ulaştık görebileceğiniz üzere. Dolar bazında $ 161 gibi bir tutara tekabül ediyor ki düşük ölçekli bir haber sitesi için neredeyse bedava denilebilir. Aylık 500 TL ajans ücreti eklerseniz içerik konusunu düşünmenize gerek kalmaz.

Girişte de belirttiğim gibi sadece iki kişi ile başlayıp günde bir kaç saatinizi ayırarak başarılı bir haber sitesine sahip olabilirsiniz. Google NEWS kaydı yapmayı, güncel olmayı ve bol bol kaliteli içerikler eklemeyi ihmal etmeyin!

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz