Uluslararası SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

uluslararası seo nedir, uluslararası seo hizmeti

Uluslararası SEO, özellikle farklı coğrafları hedefleyen işletmeler için son derece önemlidir. Uluslararası SEO çalışmaları teknik açıdan normal SEO çalışmalarından farklı değildir. Sadece süreç bazında birden fazla konuma ve haliyle farklı dillere göre yapılandırılması gerekir.

Bu da normal SEO süreçlerinden bir miktar daha fazla iş yükü olabileceğini anlamına gelir. E-ticaret dünyasında uluslararası SEO da elbette COVID’in de etkisiyle gitgide daha önemli hale geliyor. Eğer siz de web siteniz için kusursuz bir uluslararası SEO optimizasyonu yapmayı düşünüyorsanız, profesyonel bir içerik ajansı ile ilerlemenizi tavsiye ederiz.

Küresel tüketicilerin %40’ının ana dillerinden başka bir dilde listelenen bir ürünü satın almayacağını biliyor muydunuz? Bana göre son derece önemli bir veri. Devam edelim…

Birçok ülkededeki farklı müşterilere hizmet veren kişi veya kurumların genellikle her uluslararası hedef grubu için belirli siteleri vardır. Organik sıralama yoluyla daha fazla trafik elde etmek için her bir yerel siteyi optimize etmek, önemli derecede teknik SEO uzmanlığı gerektirir. Arama motoru optimizasyonunun temel ilkeleri değişmezken, uluslararası web siteleri için süreç önemli ölçüde daha fazla planlama, strateji ve uygulama içerir.

Uluslararası SEO Nedir?

Uluslararası arama motoru optimizasyonu (SEO), adından da fark edebileceğimiz üzere, başta Google olmak üzere arama motorlarında hangi ülkeleri hedeflemek istediğiniz üzerinden duran gelişmiş SEO çalışmalarıdır.

Bu tip teknik ve derinlikli çalışmalar, iş özelinde hangi dilleri hedefleyeceğinizin net belirlenebilmesi adına web sitenizi veya landing sayfanızı optimize etme süreçlerinin tamamını kapsayacaktır. Uluslararası SEO; özünde yabancı ve öğrenilmesi zor bir süreç gibi görünebilir ancak SEO ile ilgilenenler için durum gerçekte hiç bu denli karmaşık değildir.

Neden mi? Uluslararası SEO’yu coğrafi hedefleme olarak düşünmek ilk isabetli adım olacaktır. Uluslararası SEO ile kişisel yahut kurumsal web sitenizi şehrinizden veya ülkenizden trafik çekmerek optimize etmek yerine, farklı ülkeler ve diller için optimize etme yolunu seçersiniz.

En Sade Tanım: Uluslararası SEO

Uluslararası SEO, bir web sitesinin organik arama varlığını birden fazla ülkede veya dilde iyileştirmeyi amaçlayan tüm faaliyetlerin toplamıdır. Bu, dil ve ülke hedefleme tercihlerini, içerik yerelleştirmesini ve çok dilli bağlantı oluşturmayı belirten teknik SEO değişikliklerini içerir, ancak elbette bunlarla sınırlı değildir.

Uluslararası Web Sitesi Optimizasyonu

Çok dilli web siteleri, ülkere özgü ayrı etki alanlarında veya tek bir uluslararası etki alanındaki, tipik olarak bir .com, .net veya .org içindeki alt etki alanlarında veya dizinlerde kurulabilir.

Strateji ve Planlama Üzerine

Uluslararası bir varlığı büyütmek bir gecede oluşabilecek bir süreç değildir. Her tip işletmenin, uzun vadeli etkileri olacak bir dizi önemli faktörü göz önünde bulundurması gerekir. Google, tüm standart uygulamalar için çözümler sunarken, benimsenen çok dilli / çok uluslu yapının gelecekteki SEO stratejisi üzerinde sonuçları vardır. Sadece teknik uygulamaların ötesinde planlama, uluslararası SEO başarısı için çok önemlidir.

Çevrimiçi işiniz ülkenizde iyi gidiyorsa, uluslararası pazarlara açılmayı düşünebilirsiniz. Yine de yeni pazarlarda başarılı olmak için SEO’ya bazı ekstra yatırımlar gerekiyor. Web sitenizin diğer ülkelerde de iyi bir şekilde bulunmasını ve kullanılmasını sağlamak istiyorsanız, uluslararası SEO veya çok dilli SEO hakkında planlar yapmaya başlasanız iyi olur!

Uluslararası SEO, birden çok dil veya birden çok konum için optimize edilmiş içerik sunmak üzerine odaklanır. Bunu bir örnekle açalım. Bir e-ticaret mağazanız olduğunu düşünün: Birçok ülkede tekstil ürünleri satıyorsunuz. Rusya’daki satışlarınızı artırmak adına içeriğinizi Rusça’ya çevirmeye ve bir Rusça site oluşturmaya karar verdiniz. Artık aynı sayfanın iki varyasyonu var: Türkçe ve Rusça versiyonlar. Oldukça sade diyebilir misin? Daha fazlası var.

Açıkçası, Almanca arama yapması muhtemel heveslilerin Almanca sitenize yönlendirilmesini istiyorsunuz. Belki de İsviçre’de Almanca konuşanlar için özel bir siteye sahip olmak isteyeceksiniz. İsviçre’de de Fransızca konuşanlar için Fransızca bir alternatifin olması elbette iyi olurdu. Şimdilik bunun için gerekli enerjiye sahip olmadığınızı varsayalım.

Bu durumda, İsviçre’deki Fransızca konuşan ziyaretçileri İngilizce siteye göndermek muhtemelen en iyi çözüm olacak. Bunun da ötesinde, diğer tüm kullanıcıları İngilizce sitenize gönderdiğinizden emin olmanız gerekir, çünkü onlar Almancadan çok İngilizceye yatkındırlar. Bunun gibi gizemli bir senaryoda, çok dilli, uluslararası bir SEO stratejisi oluşturmanız ve uygulamanız şarttır.

Her şey oldukça net ve açık seçik görünüyor, ancak çok dilli SEO zaman zaman zor olabilir. Özellikle içerik ve çeviri kalitesi bakımından pek çok şey ters gidebilir ve kötü bir çok dilli uygulama sıralamanıza kalıcı zararlar verebilir. Bu, ne yaptığınızı bilmeniz gerektiği anlamına gelir.

Hangi Sektörlerde Uluslararası SEO Çalışması Yapılır?

Uluslararası SEO çalışması birçok sektör için olmazsa olmazdır. Türkiye’de faaliyet göstermesine rağmen yurt dışına açılmış veya hedeflemiş; başka ülkelere ürün ve hizmet götüren tüm kişi veya kurumlar, yayılım adına uluslararası SEO çalışmalarına mutlaka ağırlık vermelidir.

Gayrimenkul, sağlık, medikal turizm, pazarlama, lojistik, nakliye, endüstri, e-ticaret ve daha birçok başlıkta çalışan kişi veya kurumlar dış dünyaya adım atmalarını sağlayacak ve hedefledikleri bölgede marka imajlarını kuvvetlendirecek iç ve dış optimizasyon desteğine ihtiyaç duyar.

Uluslararası SEO çalışmalarını bir veya bir kaç sektörde toparlamak çok hatalı bir davranış olacaktır. Yurt dışını hedefleyen ve başka ülkelere pazarlama çalışmaları yürütmek isteyen her firma için uluslararası seo gerekli bir hizmettir.

Uluslararası SEO En İyi Uygulamaları

Uluslararası SEO, özellikle, web sitenize veya kişisel blog’larınıza farklı coğrafyalardan ziyaretler geliyorsa daha da önem kazanır. Çünkü bu hevesli takipçiler doğal olarak farklı dilleri konuşmaktadır.

Bu senaryoda, uluslararası SEO ile web sitenizde bazı orta ölçekli değişiklikler yaparak herkes için daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaratabilirsiniz. Tamamen uluslararası ziyaretlere hazırlanmış yani farklı bir kitleyi yahut coğrafyayı hedefleyen bir web sitesi hayata geçirmek istiyorsanız üç kısa başlığa dikkat etmeniz gerekecektir:

  • Evvela ülke hedefleme yapmamız gerekir. Bunun için, uluslararası uyumlu bir URL yapısı meydana getirerek hedef ülkenizi veya bölgenizi işaretleyin.
  • İkinci adımda ise dil hedeflemesini gerçekleştirmeniz gerekir. Bunun için de dil etiketlerinden faydalanarak sayfalarınızın hangi dili hedeflediğini arama motorlarına gösterin.
  • Son aşamada ise hedef kullanıcılarınızın dillerinde kaliteli ve hatasız içerikler oluşturmaya devam etmelisiniz.

Zaman zaman sadece İngilizce veya İspanyolca gibi belirli bir dili yahut ülkeyi hedeflemek isteyebilirsiniz. Buna benzer senaryolarda, bu iki hedeften yalnızca bir veya ikisi üzerinde ilerlemek isteyebilirsiniz.

Misal; Portekizce malzemeler satma konusunda hayalleri olan bir çevrimiçi giyim mağazanız olduğunu düşünelim. Böyle bir durumda Portekizce’nin bir çok ülkede konuşulduğundan hareketle belli bir dil yerine bu dilin konuşulduğu alanları hedeflemek daha akıllıca olacaktır.

Uluslararası Siteler İçin URL Yapıları

Web sitesi hazırlayanların bu siteleriyle belirli bir ülkeyi hedefleme amacıyla faydalanabileceği birkaç URL yapısı ve kırılım söz konusudur. Bir ülke kodunun detaylarını ise şu şekilde özetlemek mümkündür:

Google tarafından tanımlanan bu iki harfli kodlar kullanıcılara veya arama motorlarına bir web sitesinin hangi ülkede, devlette veya bölgede olduğunu işaret eder. Örnek verelim, Türkiye için TR alan kodu kullanılır.

Subdomain yani alt alanlar domain altına tanımlanan, her biri birbirinden farklı bağımsız alt alan adlarıdır. Buna da blog.dmmturkey.com’u örnek verebiliriz. Web siteniz için de.dmmturkey.com benzeri bir Almanca işaretleme de oluşturulabilir.

Subdirectory veya subfolder da dmmturkey.com/blog gibi bir yapı ile karşımıza çıkar. Burada da içerikler, bir kök etki alanının belirli bir alt dizinine veya alt klasörüne yerleştirilir.

Yine farklı domain veya dil parametleriyle de uluslararası seo yapısı denenebilir. FR uzantılı bir web sitesi oluşturarak tamamen Fransa’ya hitap edebilirsiniz ve buna da dmmturkey.fr’yi örnek verebiliriz.

Web Sitenizi veya Sayfalarınızı Dil Kodlarıyla Hedefleyin

Hreflang veya dil meta etiketleri kavramı çoğumuza tanıdık gelir. Bunlar ile hangi dilleri belirlediğinizi arama motorlarına gösterebilirsiniz. Bunlar, içeriğinizin hangi dillerde yayında olduğunu gösteren küçük kısa kodlardır. Öncelikle web sitenizin dilini belirlerken dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır.

Her şeyden önce web sitenizdeki tüm içerik, banner, kod ve bağlantıların hedeflediğiniz bölgenin dilinde olduğundan emin olun.

Makine çevirileri yani (machinery translate) kullanamamalısınız. Çünkü bu çeviriler hatalarla dolu olacaktır.

Alternatif bir dil önermeniz sorun olmaz ancak bir kullanıcının konumuna göre otomatik olarak farklı bir dile yönlendirmeyin. Kişi Almanya’da tatil yapan İngiliz bir olabilir. Bu kişinin İngilizce aramasını konumuna göre otomatik olarak İspanyolca diline yönlendirmeniz hatalı olabilir.

Arama motorları; tanımlama bilgileri veya komut dosyaları gibi dinamik içerikleri tarayamayacağından sayfalarınızın farklı dillerdeki sürümlerini göstermek için bu gibi yollara “en azından şimdilik..” başvurmayın.

İçeriğinizi İlgili Dile ve Kültüre Göre Uyarlayın

Hedef kitlenize yönelik kaliteli veri ve içerikler sunduğunuza emin olmalısınız.

Yerel dili, ilgili birimleri ve kültürel özellikleri kullanarak, kullanıcılara ve başta Google olmak üzere tüm arama motorlarına doğru yerde olduklarına dair güçlü sinyaller göndermiş oluruz. Web sitenizin içerik ve mizanpaj açısında kusursuz olmalıdır.

Ayrıca yeni yapınızı oluştururken kültürel farklılıkları da atlamamak önemlidir. Farklı coğrafyalar farklı anlayışlara sahip olabilirler. Kullanıcılara, web sayfalarınızın onlar için özel olarak tasarlandığını açık bir şekilde göstererek olumlu bir deneyim yaşayacaklarına ilk bir kaç dakikada ikna edebilmelisiniz.

Düzgün ve kusursuzca oluşturulacak bir yol haritasıyla, uluslararası arama motoru optimizasyonu (SEO), ziyaretçileriniz için neredeyse fark edilmez olmalıdır.

Rakip Analizi Yapılması

Uluslararası SEO çalışmalarınızda size yardımcı olacak bir diğer önemli husus da rakip web sitelerinin detaylı bir şekilde derinlemesine analiz edilmesidir. Rakipleriniz Uluslararası SEO konusunda neler yapmış ve hangi noktalarda eksikler sorularına yanıtlar alarak ilk adımı atabiliriz.

Ne tip içerikleri var ve bunları hangi dillerde ve konumlarda gösteriyorlar? Bu tip kısa araştırmalar web sitenizin uluslararası SEO çalışmalarında önemli veriler sağlayabilir.

Doğru Anahtar Kelimelerin Belirlenmesi

Anahtar kelimeler, tüm temel SEO çalışmalarında olduğu gibi uluslararası SEO çalışmalarında da son derece önemli bir konu fakat, bu çalışmalarda birden fazla dilde doğru anahtar kelimeleri de belirlemek gerekir.

Bu sebeple, web sitenizin uluslararası SEO optimizasyonunu gerçekleştirirken, anahtar kelime çalışmalarınız vaktinizi epey alabilir. Bu çalışmalarda size yardımcı olabilecek SEMRUSH tarzı araçlardan faydalanmanız işinizi son derece kolaylaştırabilir. Hatta, bir deneyimli bir SEO Ajansı ile ilerleyerek bu karmaşık süreci zahmetsizce de tamamlayabilirsiniz.

Uluslararası Siteler için İçerik

İçerik stratejiniz her zaman hedeflediğiniz bölge ve dil için anahtar kelime araştırması ile başlamalıdır. Anahtar kelimelerinizi Google Çeviri veya diğer çeviri araçlarını kullanarak çevirip bulamazsınız. Yeni daha önce de söylediğim gibi kafalarının içine girmeniz gerekecek. Hangi kelimeleri kullandıklarını bilmeniz gerekir. Aynı kelimeler, yine daha önce açıkladığımız gibi, birden fazla ülkede kullanılan dillerde farklı anlamlara sahip olabilir.

İçeriği çevirmek de başlı başına bir zorluktur. Ülkeler arasında var olan kültürel farklılıklar dikkate alınmalı. Aksi takdirde, elinizdeki kalitesiz bir kopya yeni hedef kitlenize çekici gelmeyecektir. Mümkünse, garip hatalar yapmaktan kaçınmak için ana dili İngilizce olan kişilere tercüme ettirmelisiniz veya en azından tercüme edilmiş içeriğinizi kontrol etmelisiniz. Almanca’yı iyi bilen değil anadili Almanca olan birine son okumaları yaptırın.

Almanya için example.de gibi ccTLD (ülke kodu üst düzey etki alanı) almanız mı gerekli? Yahut example.com/de gibi farklı ülkeler için alt dizinler oluşturabilir misiniz? Yahut de.example.com gibi bir alt alan adı ile mi ilerleyeceksiniz? Peki ya birden fazla dilin konuşulduğu ülkelerde neler yapmalısınız? Bu ülkeler için bir etki alanı yapısını nasıl kurarsınız?

Bizimle Şimdi İletişime Geçin

Uluslararası SEO çalışmaları hakkında içerik ve teknik bakımdan yardıma ihtiyacınız veya dijital pazarlama hakkında sorularınız varsa bizimle çekinmeden iletişime geçebilirsiniz.

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına geri bildirimleriniz bizim için çok önemli! Dijital pazarlama tutkunları için özel olarak hazırladığımız yazımızı ve DMM Turkey’i yorumlamanız bizleri motive edecek.

Yorum Yap