Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri ile Daha Güçlü İçerikler

Oca 12, 2024 | İçerik Pazarlaması

Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri ile Daha Güçlü İçerikler

Vektörlerle çalışmayı ve dijital çizimlerin avantajlarını çok seviyorum, üstelik çok da şirin gözüküyorlar. Vektörler; en basit anlatımıyla herhangi bir kalite ve veri kaybı olmadan sonsuza kadar yeniden boyutlandırabileceğiniz, formül temelli görsellerdir.

Vektör görseller ister web, ister tasarım çözümleriniz için olsun diğer görüntü türlerinden çok daha iyi ve kalitelidir. PNG kaynaklar ve vektör sağlayan web siteleri fazla olsa da sizler için en iyilerini toparlamak istedik.

Freepik

Freepik; ücretsiz görsel kaynaklar arayanların en sık karşısına çıkan web sitelerinden biridir. Yayılım avantajları itibariyle burayı görseller için bir nevi arama motoru olarak değerlendirebiliriz.

Burada hemen hemen her konu başlığı için binlerce tasarım seçeneği mevcuttur. Stoklarında SVG, PNG görüntüler, vektörler, stok görüntüler ve PSD’ler vardır.

Site ayrıca aboneleri için premium grafik çözümleri de sunmaktadır. Ücretsiz planlarına ek olarak aylık veya yıllık abonelikler gerekebilir. Freepik; benim de sık kullandığım epey iyi bir web sitesidir ve bu arkadaşlar sayesinde vektörlere ek olarak onlarca farklı formatı hızlıca bulabilirsiniz.

Unsplash

Lisans sorunu yaşamadan ve tamamen ücretsiz olarak kaliteli görselleri bulabileceğiniz Unsplash, imaj kalitesi ile de dikkat çekiyor. Sitenin itibarını daha iyi anlayabilmeniz için rakamlarla devam edelim.

Her saniye 7 binden fazla görsel inceleniyor, yayında oldukları süre boyunca 2 milyardan fazla görsel indirilmiş ve yine her ay milyonlarca kişi Unsplash kullanıyor.

Pixabay

Unsplash ile birlikte kullandığım Pixabay, kalite ve seçenek olarak Unsplash’i aratmıyor. Türkçe dil seçeneği sunması bir başka avantajları. Ortalama boyutlardaki görselleri üye olmadan indirebilirsiniz, ancak daha büyük görseller için üye olmanız gerekiyor. Merak etmeyin bu site de ücretsiz!

Flickr

Görsel yükleyip düzenleme ve dostlarınızla etkileşime girme olanağı sunan Flickr, web yayıncılığına girdiğim ilk yıllarda epey kullandığım bir platformdu. İndirilebilir seçenekleri, arama yaptıktan sonra çıkan Lisans kısmından Creative Commun’u seçerek görebilirsiniz.

Sonuç

Kaliteli görsellere ihtiyacımızın olduğu düşünüldüğünde; sosyal medya paylaşımları, blog içerikleri, sunumlar ve benzer tasarımlar için yeterli görseli bulmak zaman zaman zorlaşabiliyor. Stok fotoğraf siteleri ise bu kritik ihtiyaçları en etkin karşılayabilen kaynaklardır. Çok fazla web sitesi olsa da paylaştığımız bu kaynaklar üretim sürecinde oldukça işinize yarayacak!

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz