Sosyal Medyaya Mola Verdiğinizde Gerçekleşen 6 Şey

Ara 31, 2023 | Sosyal Medya

Hemen hemen her birimizin sosyal medya bağımlısı olduğumuzu inkar edemeyiz. Hepimiz akıllı cihazlarımıza ara vermemiz gereken anlar olduğunun farkındayız ama nedense yapamıyoruz. Çoğu insan, özellikle bildirimler her dakika yeni bir şey getiriyorsa, sosyal medya hesaplarını kontrol etmekten kendini alamaz.

Arkadaşlarınızın, telefonunuzu kullanmayı bırakmanızı kaç kez söylediğini hatırlıyor musunuz? Ya da sizin onlara? Telefonlarımıza ve sosyal medyaya bu kadar bağlıyız.

Buradaki doğru soru şu olmalı, “sosyal medyaya ara verdiğinizde ne olduğunu hiç merak ettiniz mi?” Bilmek istiyorsanız ve bunlardan bazıları gerçek deneyimlere dayandığından okumaya devam edin.

Kaygı ve Depresyonu Azaltmak

Sosyal medyaya ara vermek, kaygı ve depresyonu azaltmada önemli bir faktördür. Özellikle son bir yılda, hele hele Türkiye gibi bir ülkede yaşıyorsanız her gün trajik haberlere maruz kalıyorsunuz; bu, anksiyete bozukluğu ve depresyonu tetiklemede önemli bir faktördür.

Elbette bunlar sadece haberlerden; bazıları siber zorbalığa da maruz kalıyor, bazıları ise travmalarını tetikleyebilecek ekstra birçok şeye maruz kalıyor. Sosyal medya strese neden olan bir dış etken olabilir ve sürekli stres altında olmak depresyon ve kaygıya yol açacaktır.

Hobilerinize Daha Fazla Odaklanmak

Sosyal medyadan bir süreliğine uzak kalmak başka şeyler yapmak için bolca zaman verecektir. Hobilerinize ve yapmayı sevdiğiniz şeylere daha fazla odaklanmaya başlayabilirsiniz.

Aslında, bazı insanlar gerçekten yazılarına odaklanabildiler; bazıları kitap yazmaya başladı, şahsen tanıdığım bir arkadaşım sadece 3 haftada 7 kitap okuyup kendi blogunu kurdu!

Daha İyi İletişim

Telefonlarımızı, arkadaşlarımız veya ailemizle çevrili olduğumuzda bile kullanırız. Çoğu insan bir araya gelip her dakika telefonlarını kontrol ettiğinden bu, iletişim eksikliğine neden olabilir ve kabul edelim, sosyal medya yüzünden birbirimizi aramaktan ve mesaj atmaktan vazgeçtik.

Yani bir süre sosyal medyayı kullanmayı bıraktığınızda, daha iyi iletişim kurabildiğinizi fark edeceksiniz. Tartışacak konularınız olacak ve mesajlaşmak yerine birini arayabilirsiniz de.

Daha Fazla Kendine Odaklanma

Bu, aileniz ve hatta kendiniz hakkında neleri kaçırdığınızı fark edeceğiniz zamandır. Bazı insanlar sorunlarından kaçmak için sosyal medyada kafa dağıtma eğilimindedir. Mola verdiğinizde, yaşadığınız sorunları fark etmeye başlayacaksınız.

Ayrıca becerilerinizi geliştirmeye başlayabilir ve kendinizi geliştirmek için çevrimiçi kurslar alabilirsiniz. Bu aynı zamanda kariyerinizde size yardımcı olabilir.

İşyerinde Daha İyi Performans

Sosyal medya dikkat dağıtıcı bir çok şeyle doludur, bu da daha az üretkenlik anlamına gelir. Çalışırken hesaplarınızı kaç kez kontrol ettiğinizi hiç fark ettiniz mi? Muhtemelen sayısız kez!

Bazı insanlar çalışırken sosyal medyadan kaçınabilirken bazıları yapamaz. Bu nedenle hesaplarınızı devre dışı bıraktığınızda sizi oyalayacak herhangi bir dikkat dağınıklığı da yaşamazsınız. Aslında daha üretken olacak ve zamanında bitirmek için işinize daha fazla odaklanacaksınız.

Farklı Aktiviteler Deneyin

Hep yapmak istediğin ancak zaman bulamadığın için yapamadığın şey nedir? Elinizde bolca boş zaman olacağı için kendinizi yeni şeyler denerken bulacaksınız.

Bazı insanlar zaman ayırıp bir enstrüman çalmayı öğrenebilir, bazıları ise spor salonuna gidebilir. Kendinizi egzersiz yapmaya ve hatta daha fazla dışarı çıkmaya başlarken bulabilirsiniz.

Bu yazımızda; sosyal medya detoksu nasıl yapılır, sosyal medya detoksu yapanlar, sosyal medya detoksunun faydaları, sosyal medya detoksu eksi ve sosyal medyaya ara vermek arama sonuçlarını özetlemeye çalıştık. Umarım beğenir ve yorumlarınızı paylaşırsınız.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz