Sosyal Medya Uzmanı Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sosyal Medya

Sosyal Medya Uzmanı Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal Medya Uzmanı Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal medya uzmanı ararken dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için kabaca özetlemek isterim:

  • Sosyal medya; Instagram’da story paylaşmaktan ve cüzi bütçelerle reklam verip kitle köpürtmekten (!) ibaret değildir.  Parayla takipçi ve beğeni satın almak hiç değildir. Takdir edersiniz ki Nijerya’dan sıfır takipçili Makalele’nin sayfanızı beğenip takibe alması, ne size ne de kurumsal kimliğinize bir fayda sağlar!
  • Sosyal medyada sağlıklı etkileşim önemlidir. Hedeflenen kitleyi süzebilmek, özgün içerik ve metinler hazırlayarak bunu aylık ve yıllık planlar dahilinde sunabilmek, dile ve imlaya hakimiyetin yanı sıra İngilizceyi iyi bir şekilde konuşup yazabilmek son derece önemlidir. İletişim fakültesi mezunu olması bizce önemli bir kriterdir.

  • Sosyal medya uzmanı olduğunu iddia eden bir kişinin; senkronize çalışabilme kabiliyetine; raporlama ve arşivleme hassasiyetine sahip olması beklenir. Neydik ne olduk sorusunu, “takipçi sayımız şu kadar arttı..” şeklinde üstünkörü cevaplamaktan ziyade faydalı öngörüler sunabilmeli. 
  • Sosyal medya uzmanı; kurumsal bir kimlik altında var olmalı, referanslarını sunabilmeli, mesai bağımsız çalışabilmeli ve grafik programlarını iyi derecede kullanabilmeli! Keza yaş da önemli bir kriter.. Sosyal medya hizmetleri; işsiz gençlerin, heveslilerin, pasif gelir elde etmek isteyenlerin gelip geçici hobisi değildir. 
  • İstihdam edeceğiniz kişiyi derinlemesine analiz edin, hayat görüşünü, hobilerini, kişisel sosyal medya hesaplarını, varsa web sitesini incelemeye çalışın ve aklınızdaki tüm soruları çekinmeden sorun.

Son olarak; kendini “uzman” olarak nitelendiren kişiyle anlaşma aşamasındaysanız, bağlı bulunduğu kurumun yöneticileriyle de mutlaka yüz yüze görüşün, çalışmalarını inceleyin hatta çalışılan firmalarla görüşün ve son derece detaycı olun. Kritik sorunuz “son görevinizde ne kadar çalıştınız..” olmalı. Kaçamak cevaplar; proje bazlıydı, firma küçülmeye gitti, outsource etmek istemediler şeklinde olabilir aman temkinli olun. 

Sosyal medya uzmanı arıyorsanız iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilir, beklerken referanslarımıza göz atabilirsiniz.

Yorumlarınız Değerlidir