Satış pazarlama kanallarını desteklemesi hedefiyle “bir heves” yahut plan ve stratejiler doğrultusunda kurulan sosyal mecralar; kişi ve kurumlar için şimdilerde hayati öneme sahip.

Klasik tanıtım yöntemlerden daha az maliyete sahip olduğu düşünülen sosyal medya kanallarının kolay ulaşılabilir oluşu, “deneme yanılma yoluyla kolayca yönetilebilir” algısı yaratsa da durum hiç de sanıldığı gibi değil. Bu ağlar; doğru kullanılmadığı ve bir plan doğrultusunda sevk ve idare edilmediği takdirde büyük sorunlara yol açabilecek potansiyele sahip.

Herhangi bir yanlış adımda, marka itibarını zedeleyecek durumlarla karşılaşmamak adına sosyal medya hizmeti alacağınız kişi veya kurumları dikkatle seçmelisiniz. Hizmet almayı düşündüğünüz kişi veya kurumun; daha önce veya halihazırda yaptığı işlere dair örnekler, tüm aktif sosyal kanallarının dikkatlice incelenmesi, ulaşılabiliyorsa müşteri yorumlarına göz atılması ve özgünlüğe sahip olup olmadığının analizi karar vermeden önce üzerinden geçilmesi gereken başlıklardan bir kaçı.

Sosyal medya vb dijital hizmetleri sunduğunu iddia eden kişi veya kurumun daha kendisinin ciddiyetle idare edilen bir web sitesinin yahut sabit bir adresinin olmaması, elbette akıllarda soru işareti yaratacaktır. Yaratmalıdır da. Stok verilerle güzel ve başarılı sonuçlar elde edilse de kimse “bu imajı ya da ifadeyi bir yerden hatırlıyorum galiba” diye düşünmek istemez ya da sizin fark etmediğiniz bir detayı dikkatli bir müşteriniz fark edebilir; keza Türkçeye ve dil bilgisine hakimiyet, dilde ve tasarımda özgünlük özetle görsel mizanpaj olmazsa olmazlarımız.

Klasik bir “ilk düğmeyi doğru ilikleme” meselesi. Doğru başlarsak doğru devam edecektir. Hevesli bir genç; gerçekten ilgi çekici tasarımlar yapabilir ancak dilde sorunları olabilir, ifade güçlüğü yaşar yahut aklındakileri yazıya yansıtamaz ya da hem tasarımı hem de dili güçlüdür ancak devamlılık sorunları vardır ve işine gereken önemi vermez. Bu paragrafta “neden profesyonel bir sosyal medya ajansıyla çalışmalıyız” analizi yaptık kabaca.

Bağlayalım o halde; Medya ajansı ve kurum arasındaki kaliteli iletişim, haftalık planlamalar ve sağlıklı bir onay süreci aranızdaki bağı güçlendirecek bu da dikkat çekici geri dönüşler elde etmek demek. Bu ilk yazımızı biraz kısa tuttuk umarım yorumlarla etkileşimi sürdürürüz.

Yorumlarınız Değerlidir