Şirket için Wikipedia Sayfası Oluşturmak [Uygulama ve Yönergeler]

Ara 4, 2023 | İçerik Pazarlaması

İçeriklerin kalitesi ve doğruluğu zaman zaman eleştirilse de Y kuşağı ve Z kuşağının çoğu için Wikipedia (Vikipedi), hayvanlarla ilgili en ilginç gerçeklerden en sevdiğimiz TV şovlarına kadar her türden saniyeler içinde bilgiye erişebildiğimiz geniş bir ansiklopedi haline geldi.

Vikipedi’nin sonsuz ve günde güne genişleyen bilgi zenginliğinin ardındaki itici güçlerden biri, tarafsız olduğu düşünülen, gönüllü yazar ve editörlerden oluşan yüzbinlerce kişilik topluluğudur. Vikipedi’nin şöhreti ve trafiği nedeniyle şu soruyu da merak edebilirsiniz: “İşletmem hatta kendim için bir Wikipedia sayfası oluşturabilir miyim?”

Trafik ve etkileşim açısından Vikipedi ABD’de 8. , dünyada ise 13. sırada yer alıyor. Şubat 2022’de Wikipedia’nın dünya çapında 4,9 milyar tekil ziyaretçisi vardı.

Wikipedia, Google’ın birinci sayfasında muhtemelen ilk iki sırada yer alabilme adına en iyi üçüncü taraf kaynaklardan biridir ve bir Wikipedia sayfasına sahip olmak kazandırdığı güven ile çoğu zaman kurumsal web sitesinden bile daha iyi geri dönüş sağlar. Sayfa oluşturmanın tüm teknik ayrıntılarına hakim olabilmeli, en iyi işletme sayfalarından bazılarını detaylı olarak incelemeli ve kaliteye odaklanmalısınız.

İşletmeniz için Bir Wikipedia Sayfası Oluşturabilir misiniz?

Wikipedia’da yer alabilecek bir katma değer sunduğunuza ve kalitenize inanıyorsanız elbette işletmeniz için bir Wikipedia sayfası oluşturabilirsiniz.

Verileri, referansları ve kaynakları eklerken Vikipedi yönergelerine ve amacına her zaman dikkat etmelisiniz ve daha da önemlisi, ne pahasına olursa olsun reklam ve pazarlama odaklı içeriklerden kaçınmalısınız.

Wikipedia Sayfasına Sahip Olmanın Yararları

Vikipedi topluluk odaklı, nesnel ve önyargısız bir ansiklopedi olarak hayata geçirildi. Doğası ve misyonu nedeniyle, aşırı tanıtım odaklı içerikler yönergelerine aykırı olabilir ve hatta ışık hızında kaldırılabilir.

Vikipedi, milyonlarca insan tarafından birincil bilgi kaynağı olarak kullanılan güvenilir bir platform olarak görüldüğünden Vikipedi’de yer almak markanızın güvenilirliğini ve kalıcılığını besler. Şahsi fikrimi sorarsanız bir işletmenin Wikipedia’da yer alması artan çevrimiçi görünürlük ve arama motoru sıralamasına katlısı ile inanılmaz önemli bir değerdir.

Vikipedi birçok dilde mevcuttur ve dünyanın her yerinden erişilmektedir. Bir Wikipedia sayfasına sahip olarak, markanıza aşina olmayan potansiyel müşteriler, ortaklar ve yatırımcılar da dahil olmak üzere geniş bir küresel kitleye ulaşmanızı sağlar. Bu, erişiminizi genişletmenize ve çeşitli pazarlarda yeni iş fırsatları sağlamanıza yardımcı olabilir.

  • Tarafsız bakış açısını koruyun.
  • Önemli kaynaklardan referanslar ekleyin.
  • Kaç kişiyi istihdam ettiğinizi, ne tip bir şirket olduğunuzu ve gelirinizi ekleyin.

Bir işletmenin; alıntılar sunabilen, özgünlüğü ve kalitesi ile global ölçekte katma değer sağlayan bir konumda bulunması Wikipedia’da yer alabilmesi adına bir artı. İşletmeye ait değerli referansların gücü kalıcılık adına bir başka önemli faktör.

Profesyonel Yardım

Şirketinizi Wikipedia’da konumlandırmak istiyoranız aşağıdaki iletişim formunu doldurabilir, profesyonel ve ücretli destek için [email protected] üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz