Rakip Analizi Nedir? Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

rakip analizi fiyatları

Rakiplerinizin neleri doğru yaptığını veya yapmadığını analiz edeceğiniz rakip analizi, sektörünüzdeki irili ufaklı rakipleri belirlediğiniz; pazarlama, satış ve ürün stratejilerini araştırdığınız bir stratejidir. Nasıl farklılaşabileceğinize karar verip keşfetmenizi sağlar.

İster tek kişi ister bir kurumu temsil edin, başarınızı etkileyen çok sayıda faktör mevcut. Kimi zaman tüm plan ve stratejiler uygulanmaya çalışılsa dahi istenen geri dönüşleri almak mümkün olmaz.

Bahsi geçen aksaklığın temelinde sektörde yer alan rakiplerin zayıf ve güçlü yanlarını izlememek yatabilir. Yazımızın konusu rakip analizi, ister büyük ister küçük tüm firmalar için son derece önemli. Güçlü bir rakip analizi üzerinden elde edebileceğiniz avantajları gelin sıralayalım:

 • Sektör dinamiklerini ve trendleri gözden kaçırmazsınız.
 • Stratejilerinizi geniş bir perspektifte kurgulayabilirsiniz.
 • Organizasyondaki eksiklikleri görebilir ve giderebilirsiniz.
 • Pazardaki bakir alanları tespit edersiniz.
 • İleriye dönük finansal planlarınız güçlendirir.

“Rakip analizi nedir?” ve “Rakip analizi nasıl yapılır?” soruları hedeflediği noktaya gelmek ve alanında lider konuma getirmek isteyenler tarafından sıkça yöneltilir.

İç operasyonlar kadar dinamiklerin ve güncel faaliyetlerin de takip edilmesi gerekir. Aksi takdirde tekrar düşen, kopyalayan ve yenilikleri hayıflanarak izleyen bir işletme haline gelmeniz kaçınılmaz olur. Dolayısıyla kavramın derinlemesine bakmakta fayda var:

Rakip Analizi Nedir?

Rakip analizi; pazardaki kişi ve kurumların faaliyetlerini takip etmek, analiz edilen bu veriler doğrultusunda eksikliklere göre taze stratejiler geliştirmek olarak tanımlanabilir. Sürekliliği olan bir süreç olacağının altını çizmek gerekir.

Kavramı “dijital bir gereklilik” haline gelen rekabet analizi ile karıştırmamak gerekir. Rekabet analizi işletmenizin diğer organizasyonlar karşısındaki durumunu ve potansiyelini gösterir.

Rakip Analizi Neden Önemlidir?

Neredeyse tüm sektörlerde meydana gelen anlık değişimleri takip eden firmalar çağın gereklerine kolayca ayak uydurabilir. Böylece operasyonlarını daha verimli hale getirmeleri de mümkün hale gelecektir.

Bir diğer faydası ise şirketlerin kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirme şansı sunmasıdır. Dikkatle yapılan bir raporlama sonucunda işletmeler avantaj ve dezavantajlarını rahatlıkla tespit edebilir. Ardından bu verilere göre anlık ve stratejik önlemleri alır.

Rakip analizi, şirketlerin strateji belirleme ve yeni sektörleri deneyimleme süreçlerinde önemli rol oynar. Orta vadeli planlar yaparken izlenmesi gereken yol haritasını hazırlar. Sektörün bugünkü durumundan geleceğe yönelik olumlamalar yapma olanağı tanır.

rakip analizi nasıl yapılır

Toparlayacak olursak rakip analizi her alanda yenilikçi çözümler sunmanızı sağlar. Böylece pazarlama stratejilerinin de dahil olduğu tüm işlemlerinizin gelişen sektöre uyum sağlamasını mümkün kılar. Kavrama dair detayların üzerinden geçtikten sonra geriye “Rakip analizi nasıl yapılır?” sorusunu yanıtlamak kalır.

Analize geçmeden önce iç dinamiklerinize ve yapınıza tam olarak hakim olmanız önemli. Öncelikle eksi ve artı yönleri tespit, analizden daha başarılı sonuçlar alınmasını mümkün hale getirir.

 • İşletmenizin durumunu tespit, yaşanması muhtemel riskleri tahmin edebilme açısından önemli.
 • Lider konumda olan şirketler ve rakipleri arasındaki rekabet incelenir.
 • Rakipleri kategorilere ayırmak analizin sağlıklı sonuçlar sunmasını sağlar.
 • Benzer kitleyi hedeflediğiniz firmalara öncelik vermelisiniz.
 • Rakiplerin fiyat ve pazarlama stratejilerinin üzerinden geçmelisiniz.
 • Sektördeki firmaların reklam ve dijital stratejilerini inceleyebilirsiniz.

SWOT Analizi Yöntemi

Strengths (güçlü yönler), weaknesses (zayıf yönler), oppurtunities (fırsatlar) ve threats (tehditler) kelimelerinin baş harflerinden oluşan SWOT ile muhatabınızın güçlü ve zayıf yönlerini listeleyerek olası fırsat ve tehditleri analiz edebilirsiniz.

PEST Analizi Yöntemi

Politik, ekonomik, sosyal ve teknolojik kelimelerinin baş harflerinden oluşan PEST üzerinden bu başlıklardaki gelişmeleri ve kendi yol haritanızı inceleyip ölçümleyebilirsiniz. SWOT, rakipleriniz ile aranızdaki durumu kavramanızı sağlarken PEST analizi, rakiplerin operasyonel yeterliliklerini ve şartlara nasıl adapte olabildiklerini değerlendirmenizi sağlar.

Rakip Analizinde Yanıtlamanız Gereken Sorular Nelerdir?

 1. Rakiplerim ve hedef kitleleri kimler?
 2. Sundukları ürün ve hizmetler neler?
 3. Ek faydalar sağlıyorlar mı?
 4. İhtiyaçlarına uygun ve değer sunan çok sayıda ürünleri var mı?
 5. Ürün ve hizmetlerinizin fiyatlarını karşılaştırdınız mı?
 6. Genel merkezleri veya varsa ofisleri nerede?
 7. Birincil pazarlama kanalları neler?
 8. Sektörde ne kadar süredir varlar?
 9. Rakiplerinizin geçmişteki ve mevcut stratejilerini analiz ettiniz mi?
 10. Rakipleriniz yüzde kaçlık bir pazar payı sahip?
 11. En önemli müşterileri kimler?
 12. Ürün ve hizmetlerini nasıl fiyatlandırıyorlar?
 13. Yüksek becerilere sahip yeni personeli nasıl işe alıyorlar?
 14. Geleneksel ve dijital pazarlama faaliyetleri ve bütçeleri konusunda bilginiz var mı?
 15. Satış ve pazarlama çalışmaları hangi başlıklara yoğunlaşmış durumda?
 16. Zayıf yanlarına ek olarak size nasıl bir tehdit oluşturuyorlar?
 17. Rakiplerinizin müşterileri memnuniyeti yaratma hızı ne?
 18. Rakiplerinizin aldıkları şikayetler neler?

Sonuç

Rakip analizi hakkında hazırladığımız ve rakip analizi nedir sorusuna odaklandığımız rehberimiz üzerinden aradığınız tüm bilgilere ulaştığınızı ümit ediyoruz. Artık sıra güçlü rakip analizleri üzerinden güçlü pazarlama adımları atmaya geldi. Profesyonel rakip analizi desteğine ihtiyacınız olursa DMM TURKEY müşteri hizmetlerine başvurmaktan çekinmeyin!

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına geri bildirimleriniz bizim için çok önemli! Dijital pazarlama tutkunları için özel olarak hazırladığımız yazımızı ve DMM Turkey’i yorumlamanız bizleri motive edecek.

Yorum Yap