Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi Nedir?
Sosyal Medya

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Profesyonel sosyal medya yönetimi; kişisel ve kurumsal sosyal medya hesaplarının belirli planlar dahilinde geliştirilmesi olarak özetlenebilecek interaktif bir etkileşim süreci.

Instagram, Facebook, Twitter ve Linkedin’e yoğunlaşmak olarak algılansa da farklı coğrafyaları es geçmemek gerek. Doğu Avrupa’da oldukça popüler VK, Güney Amerika ve Asya’da popülerliğini koruyan Facebook hedeflenen kitleye göre üzerine düşmemizin gerekebileceği alanlar olabilir.

Kurumsal dijital kimlik oluşturma kaygısı ile ilerleyen firmaların konuya daha hassas yaklaşmaları senaryolar ve kriz planları ile ilerlemeleri şarttır.⁣⁣ Özel günler, dini ve milli bayramlar elbette es geçilmemesi gereken hatırlatıcılar. Farklı dillerde paylaşım yapıyorsanız İngilizlerin, Orta Doğu coğrafyasının vb alanların değerlerine de yoğunlaşılabilir. 

sosyal medya yönetimi
Google Docs; ilgili kişilerle paylaşabileceğiniz çevrimiçi verileri toparlamanızı ve paylaşmanızı sağlayan faydalı bir araçtır. Bu sayede senkorinize çalışabilir ve zamanı verimli kullanabilirsiniz. Çalıştığımız bir çok firma ile aylık ve yıllık planlar özelinde bu şekilde ilerliyor, kontrol süreçlerini sağlamlaştırıyoruz.
⁣⁣
Kişi ve kurumların en sık yaptığı hatalardan biri; fiyat avantajıyla olsa gerek, hevesli ancak deneyimsiz gençlerle çalışmak, sık rotasyona girmek oluyor. Paylaşılan imaj ve metinlerin özgünlüğü önemlidir. Keza dile hakimiyet, etkileşim yaratabilme ve yaratıcılık becerileri de ne yazık ki zamanla oturan kabiliyetler. Disiplin metodolijilerine hiç girmiyoruz.

Profesyonel sosyal medya yöneticisi; Hootsuite, Buffer ve Loomly gibi paylaşım arayüzlerine hakim, en az bir yabancı dili akıcı bir şekilde konuşabilen, Adobe Premiere vb kurgu programları ve terminolojisiyle haşır neşir, ajans tecrübesine sahip, sosyal medyayı Instagram’dan ibaret sanmayan, işine sadık, 7/24 ulaşabileceğiniz bir kimse olmalıdır. Post oluşturup kısa bir iki cümle ile paylaşmak sanılıyorsa ki bunu yapan zamanlayıcılar mevcut, bu işi birilerine vermenize de gerek yok. Takipçi almak, beğeni almak vb maniplatif işlere ise kesinlikle girilmemeli.

Üzerine saatlerce konuşulup yazılabilecek kavramları hap’laştırıp özetlemeye çalıştık umarım faydalı olabildik.

Yorumlarınız Değerlidir