Organik Hit Nedir? Organik Hit Artırma Teknikleri Nelerdir?

Ara 26, 2023 | SEO

Organik Hit Nedir Organik Hit Arttırma Teknikleri Nelerdir

Organik hit, Google başta olmak üzere tüm arama motorlarının “doğal arama sonuçları üzerinden” gelen kaliteli ziyaretleri tanımlamak için kullandığı pek de karmaşık olmayan SEO bir terimidir.

Yine arama motorlarından elde edilebilecek bir diğer trafik kaynağının ise ücretli Adwords benzeri çalışılmış kurgularla kazanılabileceğini unutmamak gerekir. Kısaca özetlediğimiz iki kavram birbirinden farklıdır.

Organik hit, organik hit nedir, siteye organik hit çekme, organik hit arttırma programı, ücretsiz organik hit, site ziyaretçi botu ve hit arttırma botu gibi arama sorguları; sıralamada öne çıkmak isteyen kişi veya kurumlar tarafından son yıllarda sıkça aratılıyor.

Aklımıza takılan bir şeyler var ve herkes gibi cevabını bulmak istiyoruz. Google’a kısa ya da uzun bir sorgu yazdığımızda; karşımıza çıkacak sayfaların organik biçimde sıralanan web siteleri ve ücretli reklamlar ile karıştığını görürüz. Organik verilerle; yanında “reklam” ifadesinin yer aldığı ücretli sonuçları süzmek kolaydır.

Bu ayrımın farkında olan kullanıcıların “reklam” içeriklere “köpürtme” olduğunu düşündüğünden pek güvenip tıklamadığı, organik sıralama kazanan sonuçlara ise daha çok itibar ettiği bilinir. Hal böyle olunca organik trafik ve SEO kavramlarının ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkar.

Organik Hit Nedir?

Sorumuzun cevabını bulabileceğimize inanıyoruz ve bağlantılardan birine tıkladık diyelim! İlgili bağlantıyı ziyaret ettiğimizde, ilgili site için artık bir organik trafiğiz.

Takdir edersiniz ki çok az kullanıcı 6. ve 7. sayfalara kadar ilerleyip arama sonuçlarını inceler. İlk sayfalarda ve üst sıralarda yer almak her açıdan önemlidir.

Arama motorlarından kaliteli ve kalıcı trafik elde edebilmek adına başvuracağımız ilk yol sitenizde optimizasyon (SEO) çalışmaları yaparak arama sonuçlarında yer kapabilmektir. İkinci yol ise ücretli reklamlar kurgulayarak içeriklerinizi organik sonuçların üst kısmına yerleştirebilmektir. Bunun için Google Ads arayüzünü kullanmanız gerekmektedir.

Bütçeniz olduğu ve reklamlarınızın gösterimi sürdüğü müddetçe sıralama elde etmeniz olasıdır ancak reklamları durdurduğunuzda sıralamada da düşersiniz. Organik sıralamada ise daha konforlu bir ortam söz konusudur. Sosyal medya trafiği, ücretli reklamlarla elde edilecek trafik ve yönlendirmeler üzerinden gelecek trafikten çok daha değerlidir.

Organik hit oranlarınızı incelemek istiyorsanız; Google Analytics hesabınıza giriş yapabilir; Edinme > Tüm Trafik > Kanallar yolu üzerinden verilerinizi inceleyebilirsiniz. Farklı arama motorlarından tam olarak ne kadar trafik aldığınızı görmek için ise Edinme > Tüm Trafik > Kaynak alanını ziyaret etmelisiniz.

Organik Hit Nasıl Yükseltilir?

Kaliteli ve değerli organik sayfalara sahip olmak istiyorsanız arama motorlarının ve muhataplarınızın neler istediğini bilmeniz, kullanımı kolay ve hızlı web siteleri oluşturmanız gerekir. Bunu başarmak için kanıtlanmış beyaz şapka (White Hat) SEO uygulamalarını takip etmeniz şarttır.

Kullanıcıların okumaya ve paylaşmaya değer göreceği özgün ve kaliteli içerikler oluşturmak önemlidir. SEO, tek seferlik değil hayat boyu devam edecek aktif bir süreci ifade eder. İçerik, görsel, mizanpaj, sosyal etkileşim, devamlılık kavramlarına önem vermeli, agresif bir içerik planıyla ilerlemelisiniz.

Siteniz ile eşleşebilecek diğer web sitelerden ve kişisel bloglardan kaliteli bağlantılar almaya çalışmalısınız. Alınan bağlantılar nofollow değeri ile işaretlenmediği müddetçe arama motorları tarafından bir güven unsuru olarak kabul edilirler. Cüzi bütçelerle güvenilir web sitelerden tanıtım yazıları almak mümkün olsa da işi abartmamak şarttır.

Sitenizin organik trafiğini beslemenin en sade ve zahmetsiz yolu düzenli olarak kaliteli ve ilgili içerikleri paylaşmaktır. Ancak bu yolun, yeni ziyaretçi edinebilmek için kullanabileceğimiz stratejilerden sadece biri olduğunu da akıllardan çıkarmamak gerekir.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz