Modern Pazarlama Yöntemleri Neledir?

May 21, 2023 | İçerik Pazarlaması

“Modern pazarlama” sizin için ne ifade ediyor hiç düşündünüz mü? Akıllı bir dijital kampanya, yenilikçi bir uygulama veya birden çok kanalda paylaşılan ilham verici ve bir o kadar da yaratıcı çalışmalar muhtemelen ilk aklımıza gelenler olacaktır.

Bu birazca derinlikli yazımızda sosyal medya, e-posta ve ürün yerleştirme dahil kesinlikle bilmeniz gereken modern pazarlama tekniklerinden bahsedecek ve modern pazarlama yöntemleri nelerdir sorusuna cevaplar vereceğiz.

Modern pazarlama, müşteriye en iyi deneyimi sağlamak ve böylece büyümeyi desteklemek için işletmenin tüm yeteneklerini kullanma becerisidir. Yakın tarihli bir McKinsey anketinde, küresel CEO’ların yüzde 83’ü, pazarlamayı bir şirketin büyüme gündeminin çoğu veya tamamı için önemli bir itici güç olarak gördüklerini söyledi.

Dijital taahhüdün yerine getirilmesi tamamen yeni bir çalışma yöntemi gerektirir.

Pazarlama departmanlarının hız, iş birliği ve müşteri odaklılık için yeniden yapılandırılması gerekiyor. Pazarlamanın ne yaptığını revizeden çok, işin nasıl yapıldığını dönüştürmekle ilgili bir konu esasen.

Başarılı vakalara dayanarak, sayacağımız tüm değişiklikleri yapmanın yüzde 5 ila 15 oranında ek büyüme sağlayabileceğini ve pazarlama maliyetlerini yüzde 10 ila 30 oranında azaltabileceğini tahmin ediyoruz.

Modern Pazarlamaya Nereden Başlayabiliriz?

Deneyimlerimize göre, çoğu kıdemli lider, pazarlamanın modernleşmesi gerektiğini anlıyor, ancak bunun tam olarak ne anlama geldiğinden o kadar da emin değiller. Çoğu zaman, birkaç yeteneğe odaklanırlar ve vaat edilen değer ortaya çıkmadığında hüsrana uğrarlar.

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Şimdilerde bilmeniz gereken ilk pazarlama stratejisi sosyal medya pazarlamacılığıdır. Sosyal medya platformlarını kullanmak neredeyse ücretsizdir ve kurumunuz ve ürününüz hakkında bilgi sunmanın harika bir yoludur.

B2C (işletmeden tüketiciye) odaklıysanız Facebook, Snapchat ve Pinterest gibi platformları seçebilir, B2B (işletmeden işletmeye) çalışmalarınız varsa Twitter veya LinkedIn gibi daha muhafazakâr ortamları tercih edebilirsiniz.

E-Posta Pazarlama Hizmetleri

E-posta pazarlaması, özellikle çoğumuz e-postalarımızı günde birkaç kez kontrol ettiğimizden (çoğu zaman akıllı cihazlarımız otomatik bildirim gönderir) harika bir stratejidir. E-posta pazarlaması, sosyal medya pazarlamasından bir miktar farklıdır, sosyal medya ise dikkati çekmede daha etkilidir.

Temel kural, istenmeyen e-postalar gönderilmemesi üzerine ve gerçekten gönderilmeye değer verilerin doğru zamanda gönderilmesi stratejisi üzerine kurulur. Kayıtlı haber bültenleri ile potansiyel müşterilerin e-postalarını toplamaya çalışın ve doğru zamanda doğru gönderimi planlayın.

İnternet Reklamları

İnternet reklamları, pazarlamacılığın “reklam” bölümünde değerlendirilir ve bu, bu pazarlama stratejisini kullanmak için ödeme yapmanız gerektiği anlamına gelir.

Reklamlarınızı sizin için gösterecek çok sayıda çevrimiçi platform var. Örneğin, Google Adwords ve Facebook Reklamları, tekliflerinizi hedeflediğiniz kitlelere göstermenize ve performansları hakkında diğer tüm stratejilerden daha fazla ölçüm alabilmenize olanak sunan iki popüler çevrimiçi reklamcılık platformudur.

Ek olarak, bu platformlarda reklamlarınızı tasarlarken size yardımcı olacak ve size zaman kazandıracak tasarım ve zamanlama araçları da bulabilirsiniz.

Ürün Yerleştirme Reklamcılığı

Bir başka gelecek vaat eden internet pazarlama stratejisi, ürün yerleştirmeler için ödeme yapılması yöntemidir. Günümüzde birçok YouTube kanalı, izleyicilerini çok fazla rahatsız etmediği müddetçe, ürün veya hizmetinizi belli bir bedel karşılığında videolarına dahil etmeye ve daha net bir ifadeyle reklamını yapmaya isteklidir.

Sonuç olarak, hizmetlerinizi çevrimiçi ortamda tanıtmak için kullanabileceğiniz bir dizi farklı ve modern pazarlama stratejisi vardır. Sosyal medyadan ürün yerleştirmeye kadar bu yöntemlerin çoğu neredeyse hiç nakit harcamaz ve harika sonuçlar verir.

2020 yılında sosyal medyada geçirilen ortalama süre bir önceki yıla göre artış göstererek günde 145 dakika oldu. Söylemeye gerek yok, insanlar sosyal medyada her zamankinden daha fazla zaman harcıyor.

Modern Pazarlama Yaklaşımı Nedir?

Modern pazarlama, tüketici memnuniyetinin odak noktası haline getirildiği bir anlayıştır. Birinci hedef, tüketici taleplerini belirlemek, üretimi gerçekleştirmek ve satışları artırmaktır.

Modern tekniklerle iş birliği içinde şirketler, strateji verilerini ve sonuçlarını kolayca izleyebilir. Modern pazarlama bir araştırma disiplinidir. Aynı zamanda sosyal bilim araştırmacılarının tartıştığı bir konudur.

Modern Pazarlamanın Aktörleri

Kaliteli ürün ve hizmetler, müşteri ihtiyaçları ve buna bağlı olarak memnuniyetler üzerine kuruludur. Firmalar hedef kitlenin ihtiyaç ve isteklerini araştırarak bazı çalışmalar yapmaktadırlar. Modern pazarlama sürecinin aşamaları şu şekildedir:

Müşteri, pazarlamanın en temel en mühim aktörüdür. Öncelikle hedef kitlenizi veya potansiyel müşterinizi net olarak anlamanız gerekir. Müşterinin ilgi ve istekleri doğrultusunda iletişim kurabilir ve mal ve hizmetlerinizi bu taleplere göre üretebilirsiniz.

Tüketiciler ürettiğiniz hizmetlerden memnun mu? Varsa deneyimlerini çevreleriyle paylaşırlar. Bu basit yolla sadık ziyaretçileriniz olabilir ve şirketinize veya markanıza bağlılık yaratabilirsiniz.

Pazarlama alanı; dağıtım, fiyat, hizmet, iletişim, insan kaynakları, süreç, fiziksel varlıklar ve verimlilik gibi basit unsurlardan oluşmaktadır. Stratejiler de bu unsurlarla belirlenip ortaya çıkar. Bunları bir arada kullandığınızda hedeflerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sonuç olarak doğru uygulamalar izlendiğinde modern pazarlamanın gereksinimlerini karşılayabilirsiniz.

Günümüzde kişi ve kurumlar özellikle dijital pazarlama çalışmaları üzerinden hedef kitlelerinde yer alan kişilere erişebilmekte, müşterilerinde memnuniyet sağlamada ve satışları artırmada fırsatlar yakalamaktadırlar. Pazarlama çalışmalarına önem veren işletmeler bilindik pazarlama yöntemlerine ek olarak şimdilerin modern pazarlama yöntemlerini de kullanmaktadır.

Broşür dağıtma veya yerel gazetelere reklamlar verme olarak özetleyebileceğimiz klasik pazarlama yöntemleri işletmelerin hedefledikleri kişilere ulaşabilmek ve marka değeri yaratmak için kullandığı çevrimdışı pazarlama türüyken yazının başından beri değindiğimiz modern pazarlama ise markaların dijitale yayılımıyla hedef kitlelerine ulaşmayı denediği yeni nesil bir pazarlama yöntemidir.

Modern pazarlama çalışmaları daha ziyade teknoloji ile ilerlemeye meraklı kişi ve markalar tarafından sık denenen bir pazarlama yöntemidir ve modern pazarlama markaların stratejilerine göre oldukça çeşitlilik gösterir.

Modern Pazarlama Yöntemleri Nelerdir ana fikirli bu makalemizde hedef kitlelerine ulaşmak, potansiyellerini artırmak, müşteri memnuniyeti yakalamak ve marka sadakatini güçlendirmek isteyen firmaların faydalanabileceği modern pazarlama yöntemleri hakkında sizlere bilgi vermeye çalışıyoruz.

Siz de bu yazımızı detaylı olarak inceleyebilir ve paylaştığımız pazarlama yöntemlerini uygulayarak veya bunu size sunacak referanslı firmalardan hizmet alarak hedef kitlenize daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Modern Pazarlama Nedir?

Modern Pazarlama, küçük ve büyük tüm işletmelerin hedeflerine ulaşmak için hedef kitlelerinde yer alan kişilerin isteklerini ve ihtiyaçlarını tanımlayarak müşterilerinin tatmin olmasını sağlamaya yönelik yaptıkları çalışmalardır. Modern pazarlama yöntemlerinde bir işletmenin tüm birimleri koordineli ve tek bir noktadan idare edilerek çalışmaktadır.

Müşteriler için değer yaratması umulan bu yeni nesil dijital pazarlama yöntemi günümüzün en popüler pazarlama çalışmaları arasında ilk sırada yer alır.

Modern Pazarlama Yöntemlerinin Faydaları

Modern pazarlama yöntemleri markalar için sayısız faydayı mali avantajı bir araya getiren bir pazarlama yöntemidir. Gelin şimdi hep beraber Modern Pazarlama Yöntemlerinin Faydaları Nelermiş hızlıca bir göz atalım ve biraz daha derinlere inelim.

  • Modern pazarlamada tüketici davranışları derinlikli incelenerek hareket edilmelidir. Bu da markaların hedef havuzunda yer alan kitleleri daha iyi, mali olarak avantajlı ve kolay bir şekilde tanımlamasını sağlar.
  • Bir işletme içerisinde bulunan bilindik departmanlardan pazarlama, finans ve üretim ağları dijitalin getirdiği avantajlarla iş birliği içerisinde çalışma fırsatı yakalayacaktır.
  • Modern pazarlama yöntemleri işletmelerin ve işlerinin daha kolay gelişmesine yardımcı olur ve oldukça avantajlı ve her geçen gün daha fazla kar getiren bir pazarlama yöntemidir.
  • Modern pazarlamada takipçilerimizin deneyimleri, ihtiyaç ve istekleri göz önünde bulundurulacağından markaların müşteri sadakati kayda değer bir oranda artış gösterir. Ağızdan ağıza pazarlama yöntemi daha kolay bir şekilde işler.

Modern Pazarlama Türleri Nelerdir?

Müşteri ihtiyaç ve isteklerini göz önünde bulundurarak hareket edeceğimiz modern pazarlama yönteminde faydalanabileceğimiz birden çok pazarlama stratejisi bulunmaktadır.

  • Gerilla Marketing
  • Deneyimsel Pazarlama
  • Tuzak Pazarlama
  • İlişkisel Pazarlama
  • Retro Pazarlama
  • Veri Tabanı Pazarlaması

Bu 6 önemli madde, kişi ve kurumlar tarafından tercih edilen modern pazarlama teknikleri olarak bilir. Bu çerçevede modern pazarlama stratejisi geliştirecek markalar ise belirli noktaları öne çıkararak hareket etmektedir. Gelin şimdi hep beraber bu unsurlara ayrıntılı bir biçimde yeniden göz atalım.

Hedef Pazar Belirleyin

Modern pazarlama yöntemlerinden faydalanacak markaların bir hedef Pazar tanımlayarak hareket etmesi şarttır zira bazı ülkelerde yaşayan kişilerin talepleri farklı olabilirken bazı ülkelerde yaşayanlarınkiler ise çok daha farklı olabilmektedir. Bu noktada tüketiciler nezdinde bir değerlendirme öne çıkardığımızda her bir kişinin farklı beklentiler içinde olacağını söylemek son derece olasıdır.

Tüketicilerin istek ve ihtiyaçları birbirinden her türlü farklılaşabileceği için modern pazarlama tekniklerini kullanacak olan kişi ve kurumun bir hedef Pazar tanımladıktan sonra bu pazarda bulunan hedef kitlesine odaklanacak çalışmalar da yapması gerekecektir. Böylece markalar hedef pazarlarında bulunması muhtemel her yaştan kişiyi daha hızlı bir şekilde tanıyarak pazarlama stratejilerini onlara uygun bir şekilde geliştirebilecektir.

Müşteri Memnuniyetini Önemsemek

E-ticaret sektöründe ya da diğer alanlarda çalışmaları bulunan firmalar için mühim konulardan birisi de müşterilerini memnun edebilmektir. Bir markanın müşteri memnuniyetine odaklanması hedef kitlesinin sadık müşteri olma potansiyelini ciddi oranda artırırken marka sadakatini de güçlendirmektedir.

Marka sadakatini zorlu bir sürecin ardından kazanabildiğiniz müşterileriniz ise etraflarında bulunan kişiler ile hizmetlerinizi paylaşacak ve bu da markanızın daha hızlı büyümesini sağlayacaktır. Bu nedenle sizler de modern pazarlamanın hayati önemdeki bir unsuru olan müşterilere ve müşterilerin memnuniyetine önem verebilir ve böylece birçok mali avantajı yakalayabilirsiniz.

Deneyimsel Pazarlama Çalışmaları Nelerdir?

Modern pazarlama teknikleri arasında kendisine yer bulan ve birçok markanın sıkça tercih ettiği bir pazarlama stratejisi olarak bilinen deneyimsel pazarlama, tüketicilerin ürün ve hizmetleri farklı şekillerde tecrübe etmesine odaklanır ve bu pazarlama yöntemi markanıza ait bir yaşam deneyimi sunmaya odaklanacaktır.

Retro Pazarlama Çalışmaları Neledir?

Stephen Brown tarafından ilk kez kavramlaştırılan Retro pazarlama kavramı bir önceki dönemde kullanılan ve fayda gösterdiği düşünülen ürün ve hizmetlerin yeniden canlandırılmasını ve başlatılmasına odaklanan bir pazarlama çalışmalarıdır.

Genellikle bu tip eskiya odaklı çalışmalar markalar tarafından daha önce kullanılan slogan, logo ve ambalaj kullanımı gibi materyallerin yeniden gün yüzüne çıkmasıyla uygulanmaktadır.

Gerilla Marketing ile Fark Yaratabilirsiniz

Modern pazarlama yöntemlerinden birisi olan ve son yıllarda epey popüler olan gerilla marketing yöntemleri hedef kitlenizde yer alan kişilerin alıştığı zaman dilimleri, alıştığı taktikler ve yerlerin dışında kalan ve beklenmeyen anlarda karşılarına çıkmanızı sağlayan pazarlama çalışmalarının tümüne verilen isimdir.

Uygun maliyetleri ile öne çıkan pazarlama yöntemlerinden olan gerilla pazarlama işletmenizin marka bilinirliğini ciddi oranda artırırken, iletilen mesajlar sayesinde akılda kalıcılığını da olumlu etkiler. Şimdilerde birçok işletme tarafından kullanılan bu modern pazarlama yöntemi minimum yatırımlarla yüksek karlar elde etmenizi sağlasa da dikkatle ilerlenmesini gerektiren, çoğu zaman tepki yaratabilecek bir yöntemdir.

Veri Tabanlı Pazarlama Nedir?

Veri tabanlı pazarlama yöntemi (geleneksel pazarlama); veri tabanınızda yer alan müşteri listesini düzenli aralıklar ile incelediğimiz, kontrol edip işlediğimiz sürece verilen isimdir. Veri tabanlı pazarlama stratejisi markaların ağında yer alan potansiyelli yığınları daha kolay tanımalarını sağlayan etkin bir modern pazarlama yöntemidir.

Modern Pazarlama Anlayışının Özellikleri

Modern pazarlama anlayışını tam olarak özümseyebilmek için temel özelliklerini bilmek şarttır. Bu özellikler ile modern pazarlama yöntemleri uygun bir şekilde uygulama alanı bulacaktır. Etkili bir modern pazarlama, şu özellikleri ile karakterize edilmektedir:

Pazarlama Yöntemleri Arasında Yer Alan Müşteri Odaklılık: Temelde tüketici odaklı modern pazarlamada isteklerinin belirlenip tam olarak karşılanması için gereken stratejiyi planlarız.

Entegre Yaklaşım: Modern pazarlama kavramı, kişi ve kurumların faaliyetleri için entegre bir yaklaşım benimsenmesinde ısrarcıdır. Firmalar müşterilerin isteklerini karşılamak adına pazarlama, finans ve üretim departmanlarının bağlantılarını güçlendirmelidir.

Uzun Vadeli Perspektif: İşin gelişimini ve uzun dönemde asıl hedefimiz olacak kâr elde edilmesi, pazarlama kavramında önemli amaçlardandır. Bu nedenle müşterileri çekebilmenin yanı sıra, uzun süre elde tutabilmek için de kalıcı ilişkiler kurulması gerekecektir.

Karlı Satış Hacmi: Pazarlamada başarılı olabilmek için temel önceliğimiz, satın alma yaratabilme yerine uzun vadede müşteri memnuniyetini korumak olmalıdır.

Müşteri memnuniyeti sağlamakta referanslı sonuçlar sunan DMM Turkey olarak rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacak pazarlama strajileri geliştirmeye odaklanıyoruz ve emin olun tüm çalışmalarımız müşteri odaklıdır.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz