Mikro, Makro ve Mega Influencer Kavramlarına Giriş

Oca 30, 2024 | Sosyal Medya

Mikro, Makro ve Mega Influencer Kavramlarına Giriş

Ünlü kullanımının etkisi azaldıktan sonra Influencer Marketing yeni pazarlama tekniklerinden biri haline geldi. Influencer nedir sorusunun cevabını; dijital medyada tanınırlığı ve takipçisi takipçi sayısı çok olan bilindik kişiler olarak tanımlayabiliriz.

İnandırıcılıkları, sosyal medyadaki yoğun etki gücü nedeniyle markalar artık sık sık influencer’lara başvuruyor.

Güvenilir Influencer Bulmak İmkansız Değil

Sosyal medya ünlülerinin en ciddi artısı ücret alsalar dahi beğenmedikleri ürünleri ya da yoğun eleştirilen hizmetleri tanıtmaması. Dolayısıyla sosyal medyayı aktif kullanan tüketiciler tarafından daha inandırıcı görülüyorlar.

Çift yönlü iletişim bana göre çok daha büyük bir artı zira ürünü veya hizmeti tanıttıktan sonra kişilerin aklında kalan sorulara cevap verilebilmesi büyük avantaj. Verilere boğulmayalım ancak özellikle gençlerin bu tip dijital kanaat önderlerini daha ciddi bulup güvendiği de bir gerçek.

Micro-Influencer Nedir?

Hızlı büyüme evresinde olan ve takipçilerine neredeyse tek tek ilgi gösterbilen Micro-Influencer’lar, kalburüstü influencer’lara nazaran sosyal ağlarda çok daha az takipçiye ve bilinilirliğe sahip, genel olarak alanlarında uzman ve medya kanallarını aktif kullanan kişilerdir.

Takipçi sayıları ile ilgili net bir sınır olmamasıyla birlikte genelde 1000-50.000/100.000 arası takipçileri mevcut olabiliyor. Ama mikro kalmaları için milyonlara ulaşmamaları gerekiyor ki esasen kimse mikro kalmak istemez.

Micro-Influencer’ları Daha Sık Kullanmalıyız?

Takipçileriyle etkileşimleri çok daha fazla olan bu arkadaşlara ayırdığınız bütçe milyonlarca takipçisi olan ünlü influencer’lara nazaran çok daha cüzi bir miktarda olacaktır. Daha az kitleye ulaşan micro-Influencer’lar samimiyetlerinden ötürü takipçilerin satın alma kararlarını etkileyebilirler.

Micro-Influencer’lar neredeyse her dakika story paykalan ünlülere kıyasla daha az sponsorlu reklam paylaşırlar dolayısıyla bu da haliyle reklamın güvenilirliğini arttıran bir unsurdur.

Bir soruyla devam edelim. Ayakakbı üreten bir firmanın sadece takipçi sayısı çok olduğu için herhangi bir pahalı influencer’la anlaşması yoksa takipçi sayısı 13.000 olup el yapımı özel ayakkabılar paylaşan bir micro-influencer ile ilerlemesi mi daha fazla etkileşim sağlar?

Niş konseptleriyle öne çıkan çu mikro arkadaşlar çoğu zaman para aldıkları için değil sadece ürünü veya hizmeti sevdikleri için paylaşım yapıyor. Bu da sadık takipçi elde etmeleri adına mühim bir mevzu. Mikro ya da mega bir influencerın organik ve sadık bir kitleye sahip olması ve takipçilerini ikna edebilecek akıcı bir dile sahip olması önemlidir.

Temel olarak mikro influencer arkadaşların iki temel ölçümlemede üstün olduklarını söyleyebiliriz: Etkileşim oranı ve (click-through-rate) CTR, yani herhangi bir paylaşımın ne kadar görüldüğü ve ne kadar tıklandığı. Örnekle ilerlemek gerekirse 200 bin görüntülenme alan bir Instagram Hikayesi, 2 K yukarı kaydırma alıyorsa, CTR oranı yüzde 2’dir.

Tüm vücut hatlarını iç giyimsiz fotoğraflarla ve videolarla paylaşan, sağa sola küfreden veya sadece çok güzel ya da çok yakışıklı olduğu nispi takipçi sayısı yakalayan bir kişinin bizim gibi geri kalmış ülkelerde 30-40 K takipçiye ulaşabilmesi zor değildir. Hal böyle olunca mikro ve mega kavramlarının yeniden tespit edileceği şartlar oluşabilir.

Özetle; bir influencer olmak için kuru kalabalık sepet takipçilerden ziyade kaliteli bir dile ve kitleye sahip olmak, değer katabilmek gerekiyor. Aksi takdirde yeni açılan nargile kafelerde üç otuz paraya story paylaşıp karnınızı doyurmaktan öteye geçemezsiniz ki Türkiye’de yaşanan da aslında bu.

Makro influencer nedir, mini influencer nedir gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Profesyonel destek almak istereniz iletişim formu üzerinden ilerleyebilirsiniz.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz