Lead Generation Nasıl Yapılır?

Lead Generation

“Lead nedir?” veya “lead generation nedir?” soruları, sunulan ürün ve faydalarla ilgili teklifleri almak amacıyla iletişim bilgilerimizi formlar üzerinden paylaşmamızla alakalı bir terim.

Lead generation potansiyel/hedef müşteri/müşteri adayı) stratejisi oluşturarak veya var olanı elden geçirerek 6-7 aylık bir zaman dilimi içerisinde potansiyel müşteri sayınızı on kat artırabilirsiniz.

Bu yazımda potansiyel müşteri kavramını ve bu kitleye ulaşmak için neler yapılması gerektiğini anlatacağım. Umarım faydalı olabiliriz. Şimdiden iyi okumalar…

Lead Generation Nedir?

Satış ve pazarlama süreçlerinin en önemli adımlarından biri olan lead generation; kişi ve kurumların ürün veya hizmetlerine ilgi duyabilecek potansiyel müşterilerin, yapılacak pazarlama çalışmalarıyla fayda alınabilecek değerli kişilere dönüştürülmesidir.

Yine kısaca değinmemiz gereken lead kavramı ise gelecekte satın alım yapabilecek potansiyel müşterileri kapsar. Lead generation dijital dünya üzerinden yapılan pazarlama ve tanıtım çalışmalarıdır.

Lead Generation Örnekleri

Lead generation süreçlerindeki en kritik nokta, elde edilen verilerin kalitesini artırmak ve satışa dönüş oranlarını yükseltmektir. Kaliteli ve elbette nitelikli olması beklenen leadlerin fayda sunma olasılıkları daha yüksektir. Bu gelen formlar da kendi aralarında kabaca ikiye ayrılabilir.

Marketing Qualified Leadler (MQL) de denen ilki Zoho vs gibi CRM sistemleri üzerinden kurulabilecek iletişime cevap verip etkileşime giren leadlerdir. Bir ikincisi Sales Qualified Leadler (SQL) ise satın alıma dönüşme yolunda olan daha sıcak verileri kapsamaktadır.

Lead Nedir?

Lead (potansiyel müşteri), tüketicilerin bir kişi veya kurumdan hizmet veya ürünle alakalı satış ve pazarlama teklifleri almak için iletişim bilgilerini bırakmasını ifade eder. Lead’i form olarak tanımlasam da, potansiyel fırsat, heyecanlı müşteri verisi, ilgili ve iletişime geçilmesini bekleyen kullanıcılar şeklinde de özetleyebiliriz.

Gerek son kullanıcıya gerekse B2B’lere odaklanarak aldığımız lead’ler pazarlama faaliyetleriniz açısından hayati öneme sahip zira rastgele kullanıcılar yerine ürün veya işletmenizden haberdar olmak isteyen bilgi almak isteyen sıcak kullanıcılara dokunabilme fırsatı yakalamış olursunuz. Tüm yazının özü yani asıl amaç, elde edilen lead’lerin gerçek bir makro hedefe dönüşmesini sağlamaktır.

Lead Scoring Nedir?

Dijital dünyadaki bir çok kanal üzerinden niş stratejiler ile lead toplamak mümkün. Peki elde ettiğiniz lead’lerin kalitesi nasıl ölçülür veya bunlar eşit seviyede mi? Elbette değil. Lead scoring’i elde ettiğiniz lead’lere değer verdiğiniz bir puanlama gibi düşünebilirsiniz. Bu veriler davranışa, demografik bilgiye, son adımda alınan aksiyona göre değişiklik gösterebilir.

Inbound Pazarlama Stratejileri ve Lead Generation İlişkisi

Marka bilinirliğini artırmayı hedefleyen Inbound Pazarlama stratejileri ile ürün veya hizmetlerinize yabancı olsalar da dijital dünyaya meraklı kişileri kalıcı takipçileriniz haline getirebilirsiniz. Bir sonraki adımda ise ziyaretçilerinizi lead generation ile müşteri haline getirme adımı devreye girer.

Lead Generation Nedir

Bir örnek vermemiz gerekirse bu içeriğimizde de görebileceğimiz gibi “Lead Generation Nedir?” sorusuna cevap arayan bir kişi alakalı blog içeriğinizi okuyarak markanızı tanır ve akabinde potansiyel bir leade dönüşebilir. Inbound stratejinin son evresi ise müşterileri birer marka fanatiğine dönüştürmektir ki işin en zor kısmı burasıdır.

Bir bilgi: “Statista’ya göre Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dijital müşteri adayı reklam harcamalarının 2023’ün sonunda 3,2 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor.”

B2B ve B2C Lead Generation Nedir?

B2B (Business to Business – İşletmeden İşletmeye) kavramı; kurşun kalem üretip bunu işletmelere satan firmalara karşılık gelirken, B2C (Business to Customer); kurşun kalem üretimini bireysel olarak pazaryeri ve benzeri ağlar üzerinden talep eden tüketicilere hitap eder. Özetle B2B, işletmeden işletmeye satışları ifade ederken B2C, işletmeden müşteriye satışları ifade etmekte.

Lead Generation Neden Önemlidir?

Dijitalle hayatımıza giren lead generation kavramı, potansiyel müşteri olma yolunda ilerleyen süreçten habersiz ziyaretçiler hakkındaki verilerin firmalar tarafından usulüne uygun şekilde elde edilmesi ve okunmasıdır.

Kullanıcılardan alacağımız tüm bilgiler onlarla nasıl iletişime geçmeniz ve ne şekilde satışa yönlendirmeniz gerektiği hakkında kıymetli bilgiler sunar.

Formu yanlışlıkla doldurduğunu iddia eden veya telefonunu açmayan 50 kullanıcı yerine satışa dönüşme olasılığı yüksek temiz pak 5 lead elde etmek her zaman daha etkili olacaktır. Bu açıdan bakıldığında önce inbound pazarlama stratejileriyle ve değerli bilgilerle besleyerek kalıcı leadler haline getirebilmek çok daha önemlidir.

Lead Sayınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Lead kaygısıyla dönen reklamlarınıza veya içeriklerinize denk gelen bir kullanıcının faydası ne olacak? İnsanların kişisel bilgilerini çekinmeden paylaşmalarını düşlüyorsanız hayal kurmaya da teşvik etmeniz gerekir.

Düzenlenecek çekilişlere katılabilmek için; harekete geçirici (call to action) detaylarla güçlendirilmiş formların doldurulması gerektiği notunu düşebilirsiniz.

Lead Generation Fiyatları

Yine form dolduran kullanıcılara indirim kodlarıyla ilişkilendirebileceğiniz faydalar sunabilirsiniz. Kalitenize güveniyorsanız ve olumlu geri dönüşler alacağınıza inanıyorsanız, ücretsiz ürün ve hizmetler lead toplamak adına büyük önem arzeder.

Lead Generation Stratejileri

Reklamlar için oluşturacağınız içerikler ve metinler, kitlenizin reklamınızdaki buton üzerinden ilerleyip ilerlemeyeceğini belirler. Bu, başarı ve başarısızlığınızı belirleyecek kritik bir nokta olduğu için dikkatle ele alınmalıdır.

Potansiyelli olacağına inandığınız yeni bir kampanya düzenliyorsanız bir vakitler kullandığınız ve iyi geri dönüş aldığınız metni tekrarlamamaya özen gösteriniz. Kitlenizi harekete geçirip teşvik edecek, eğlendirip heyecanlandırarak ikna edecek özgün metinler oluşturmalısınız. Elbette güçlü bir rakip analizi yapabilmek şart.

Websiteniz üzerinden Lead Toplamak

Talep üretebilme süreci; ziyaretçilerinizin kişisel veya kurumsal websiteniz, eğlenceli blogunuz, sosyal medya hesaplarınız gibi tanıdık pazarlama kanalları üzerinden sisteminize düşmesine, harekete geçirici vurucu bir mesaj, CTA odaklı buton veya görselle etkileşime geçişiyle başlar.

Profesyoneller ziyaretçileri genellikle bir landing page karşılar ki burada değinmiştik. Bu açılış sayfalarında hizmet ve ürünlerinizi, sunduğunuz teklifin detaylarını, sağlayacağı katkıları anlatan kıymetli içerikler ve ziyaretçilerin size itimat edip bilgilerini bırakmasını sağlayacak net bir form yer alır.

Formu doldurup bilgilerini paylaşan kullanıcılar sizin için artık bir lead’dir. Veri toplama sürecinde landing page yerine farklı bir bağlantıdan da yararlanılabilir. Teknik olarak websitenizin herhangi bir bölümüne eklediğimiz formlarla veya zamanlanmış pop-up’larla da talep toplamak mümkündür.

Kısacası lead generation sürecinde web sitenize kaliteli trafik çekmek, ziyaretçileri takipçilere dönüştürerek iletişim bilgilerini paylaşmaya ikna etmek zorundasınız.

Lead Generation Pazarlama Süreçleri Nasıldır?

Açılış sayfanıza trafik çekmek ve potansiyel müşteri oluşturmaya başlamak için aşağıdaki promosyon kanallarınızı kullanabilirsiniz.

İçerik kullanımı

Değerli ve özgün içerikler, potansiyel müşterileri bir açılış sayfasına yönlendirmenin en maliyetsiz yoludur. Ücretsiz ve faydalı bilgiler sağlamak için içerik oluşturmak bunları CTA ile süslemek oldukça önemlidir.

E-posta ihmal edilmesin

E-posta, tanıdıklara ulaşmak için ilk akla gelen yol. Listenizde olduklarından dolayı anket, form vb. yollarla onlara dokunabilirsiniz. E-postalarınızın fayda sunan, ilgi çekici ve sıkıcılıktan uzak olmasına özen gösterilmeli.

Inbound pazarlama

Reklamın asıl amacı potansiyel müşterileri harekete geçirmektir. Geri dönüş bekliyorsanız, açılış sayfanızın ve sunduğunuz faydanın vaat edilenle eşleştiğinden ve yapılmasını istediğiniz işlemin net anlaşıldığından emin olmalısınız.

Blog

Eğlenceli olması beklenen blog yazıları, motivasyon oluşturmada oldukça önemlidir. Beğenilen içeriklerde konumlandırılan CTA’lar ile kitlelere ulaşmak mümkündür.

Yeni nesil sosyal medya

Sosyal medya platformları, yukarı kaydırma seçeneğinden Facebook bio bağlantılarına ve Twitter’daki takip edilebilir bağlantılara kadar harekete geçmemizi kolaylaştırır. Ayrıca yine bu teklifleri harekte geçirici mesaj ve başlıklarla sosyal reklamlarda tanıtabilirsiniz.

Lead Generation Ads Nedir?

Google’ın bizlere sağladığı kolaylıklardan biri etkileşimi artırmasını beklenen popüler form reklamlardır. Bu reklamlar sayesinde kullanıcılar, web sitenize gelmeseler dahi Display alanlarda beliren tanıtımlarınız üzerinden formlarınızı zahmetsizce doldurabileceklerdir. Lead toplamak açısından bu reklamlar oldukça sık kullanılmakta.

Sonuç

Lead generation hakkında hazırladığımız ve lead generation nedir sorusuna odaklandığımız rehberimiz üzerinden aradığınız tüm bilgilere ulaştığınızı ümit ediyoruz. Artık sıra ziyaretçilerinize hizmetlerinizi ya da ürünlerinizi tanıtıp dönüşüm alabileceğiniz mükemmel sayfalar yaratmaya geldi. Profesyonel lead generation desteğine ihtiyacınız olursa DMM TURKEY müşteri hizmetlerine başvurmaktan çekinmeyin!

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına geri bildirimleriniz bizim için çok önemli! Dijital pazarlama tutkunları için özel olarak hazırladığımız yazımızı ve DMM Turkey’i yorumlamanız bizleri motive edecek.

Yorum Yap