Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri Ajansı

Nis 23, 2023 | İçerik Pazarlaması

Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS), şirketlerin yalnızca kârlılıkları için değil, aynı zamanda müşteri güveni oluşturmak için de doğru olanı yapmayı seçtikleri zamanlarda karşımıza çıkan bir kavram.

Tüketiciler, sosyal açıdan sorumlu bir şirketin ürün veya hizmetini kullandıklarında üzerlerine düşeni yaptıklarını hissederler. Şirket sosyal olarak ne kadar sorumlu olursa, toplulukları ve tüketicileri de o denli destekleyici olur.

Kurumsal sosyal sorumluluk, hedef coğrafyaya özel konuları önemseyerek müşteri güveni kazanmaya yardımcı olur, farkındalık yaratır ve toplumsal değişimi teşvik eder.

Günümüzde üzerine düşeni yapan kişiler ve kurumlar olmasına rağmen, küresel şirketlerin çabaları; açlıktan sağlığa, küresel ısınmadan iklim değişikliğine kadar global ölçekli etki sağlayabilecek geniş kapsamlı sonuçlar sunabilir.

Uygulamalı Kurumsal Sosyal Sorumluluk Örnekleri

Kurumsal sosyal sorumluluk birçok biçimde karşımıza çıkar. En küçük şirket bile yerel bir kuruma basit bir bağış yaparak sosyal değişimi tetikleyebilir. KSS’nin en yaygın örneklerinden bazıları şunlardır:

  • Karbon ayak izlerini azaltmak.
  • İşgücü politikalarının iyileştirilmesi.
  • Çeşitlilik, eşitlilik ve kapsayıcılık.
  • Hayırsever küresel bağış.
  • Sanal gönüllülük.
  • Hayvanları koruma.
  • Çevreci kurumsal politikalar.
  • Sosyal ve çevreye duyarlı yatırımlar.

Y Kuşağı ve Z Kuşağı için sosyal sorumlu şirketler daha da önemlidir. Şirketlerin toplumu iyileştirmeye yatırım yapması ve bu iyileştirmelere yardımcı olacak çözümler araması gerektiğine inanıyorlar. Y kuşağı ayrıca gönüllü çalışma veya bağış yapma gibi girişimlerde yer almayı sever.

Y kuşağının ve aslında tüm kuşakların aktivizmi de KSS’deki değişen eğilimleri etkileyecek. İşyerindeki çeşitliliklerin her ırktan, cinsiyetten, kültürden, engelliden ve cinsel yönelimden insanı kapsayacak şekilde genişlemeye devam ettiğine tanık oluyoruz.

Giderek daha fazla veri ihlali kişisel bilgileri tehdit ettiğinden, sürekli değişen bir ortamda veri gizliliğini korumaya yönelik politikalar bile KSS eğilimlerinin bir parçası olabilir.

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına geri bildirimleriniz bizim için çok önemli! Sosyal sorumluluk projeleri geliştirmek isteyenler için özel olarak hazırladığımız yazımızı ve DMM Turkey’i yorumlamanız bizleri motive edecek.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz