İyi Bir Alan Adı Bulmanın Ücretsiz ve Yaratıcı Yolları
SEO

İyi Bir Alan Adı Bulmanın Ücretsiz ve Yaratıcı Yolları

İyi Bir Alan Adı Bulmanın Ücretsiz ve Yaratıcı Yolları

Mükemmel alan adını bulabilmek için onlarca araç ve arayüz olsa da iş yaratıcılıkta bitiyor. Her hafta yaklaşık olarak 800 bin yeni alan adı kaydedilirken, 600 bin adeti ise yenilenmiyor ve sahipleri tarafından terk ediliyor. Yani Dünya üzerindeki 140 milyon kayıtlı alan adına, her hafta yaklaşık 200 bin, her ay ise 800 bin yeni alan adı ekleniyor. Diğer uzantılarla birlikte çok daha fazlası mevcut. Örneğin şimdilerde web siteleri 20 milyondan fazla .net uzantılı alan adı üzerinden ilerliyor.

Şahsen alan adı araştırma aşamasında com, net ve org domain’leri önceliklendiriyorum. Elbette info da düşünülebilir ancak şahsi yorumum “com” alan adlarını bulmanızdan yana. Hedeflediğiniz ülke ve kitleye göre “my, web, super ve go” eklerini de isimlerimizle ilişkilendirebiliriz. Sağlık alanında ilerlemeyi düşünüyorsanız “clinic.com” u almanız imkansıza yakındır ancak “myclinic.net” müsaitliği değerlendirilebilir. Yine; “cliniconline.com”, “clinicsuper” son ekleri de düşünülebilir. Özetle ekler ve son ekler alan adlarınızı uzatabilir ancak içinize siniyorsa neden tercih etmeyesiniz ki?

alan adı bulmak domain bulmak

Çok dilli bir web sitesi kurmak istiyorsanız alana adı alternatifleri konusunda Namemesh.com’u kullanabilirsiniz. Rakipleri arasında öne çıkar ve heveslilere yüzlerce alternatif sunar. Arama kutusuna alan adınızı yazdığınızda, saniyeler içerisinde onlarca farklı alan adı uzantısını inceleyerek hangisinde boşta olduğunu görmenizi sağlayan arayüze sahiptir.

Yeni bir iş kurmayı düşünüyor olabilirsiniz veya kendiniz için yeni bir alan adı almak isteyebilirsiniz; bu tabloya göre şansınız pek de yüksek değil zira en iyi alan adları ne yazık ki zaten alınmış durumda. Kalanlar arasındaki iyi seçenekler ise hızla azalıyor.

Kurumsal bir kimlik oluşturmak, etkili bir alan adı bulmak ve profesyonel çözümlerle ilerlemek için DMM Turkey ekibine ulaşabilirsiniz.

Yorumlarınız Değerlidir