İşletmeniz için Etkili Satış Artırma Teknikleri

Eki 15, 2023 | Dijital Dönüşüm

Kişi ve kurumların akılda kalıcı bir işletme olması adına atması gereken en önemli adımlardan birisi satışı artırmanın yolları hakkında doğru analizler yapabilmek ve gerekli aksiyonları zamanında alabilmekten geçer.

İster bir kişi ister kurum olun, pek çok farklı sektörde karşımıza çıkabilecek satışı artırmanın yolları arayışını sürdürmekte ve bunun için düzenli revizelere ihtiyaç duymaktayız.

Özellikle yapay zeka ve dijitalleşme ile beraber neredeyse her alanda karşımıza çıkabilecek dönüşüm ve değişimler, işletmeleri de bu duruma ayak uydurmak zorunda bırakmış ve dijital pazarlama danışmanlığı alanında yazıda sıkça değineceğimiz yeni iş kanalları ortaya çıkmıştır.

Yüksek hızlı internet bağlantısı ve Starlink benzeri sınırları kaldıran iletişim yollarının Dünya’nın her noktasına yayılımı sonucunda dünya küresel bir pazar haline gelmiş durumda.

Sınırlarının kalması ile ve her noktaya her an hizmet sunulabilir hale gelinmesiyle kişi ve kurumlar için yeni gelir fırsatları doğmuştur ancak eksileri de yok değil. İşletmelerin ciro artırıcı çalışmalar arayışlarında elde edeceği kazanımlar, avantajı bir yana birçok rakip ile de karşı karşıya gelmemize neden olmaktadır.

Sizinle aynı sektörde ve aynı hizmeti sunan ve bu hizmeti sunduğu yol haritasında benzer kalite ve fiyat ile tanıdık gelecek rakipler arasından sıyrılabilmeniz ve ciddi çabalar göstermeniz şarttır.

“İşletmeniz İçin Etkili Satış Artırma Teknikleri” başlıklı bu yazımızda dijital dünyada yayılımı artırıcı faaliyetler listesini sizler için özetledik. Kahvenizi aldıysanız gelin başlayalım.

Mevcut Müşteriler Üzerinden Satışları Nasıl Artırırsınız?

İşletmenizin güçlü ve başarılı olmasını hedefliyorsanız hangi sektörde yer alırsanız alın sadık bir müşteri kitlesine sahip olmanız gerçekten önemli. Sürekli devam eden bir iş olduğunu da bilmelisiniz.

Mevcut müşterileriniz ile iletişimi sürdürürken potansiyel müşterilerinizi veya takipçilerinizi ihmal etmemek ve bu yönde adımlar atarken de satışı artırmanın yolları listenize yenilikçi maddeler eklemeniz gerekir. Burada da gerektiğinde yabancı kaynakları analiz etmek ve rakip analizleri yapabilmek şarttır.

Satış arttırıcı faaliyetler belirlendiği esnada bir dijital pazarlama uzmanı olarak referanslara sahip kurumların ve kişilerin işletmelere çok büyük faydaları olacaktır. Elbette bu konuda seçiçi olmak ve kritik soruları doğru zamanlarda sorabilmek hayati önem taşıyor.

Pazarlama stratejilerinizi dijital pazarlama uzmanı ile birlikte müşterilerinizin yayılım ve taleplerine göre seneyi dörde bölerek şekillendirebilirsiniz.

Bu noktada için hayata geçirmeyi planladığınız pazarlama şemasını müşterilerinize, bu kimselerin iş alanlarına, beklentilere ve ihtiyaçlarına göre oluşturmanız sizin için önemli olacaktır. Bu yazıda değineceğimiz adımlara biraz dikkat ettiğiniz müddetçe ister şahıs firması ister hacimli bir şirket olun ciroyu artırmanın yolları emin olun çok daha kolaylaşacak.

Yine bu sırada özellikle yeni veya yapılanmaya giden bir işletmeyseniz yapmanız gerekenlere ve ayırmanız gereken bütçeye yönelik bir araştırma ile güçlü bir rakip analizi yapmanızı öneririz.

Bu araştırmadan elde edeceğiniz değerli verilere göre stratejinizi dijital pazarlama ekibiniz ile doğru bir şekilde belirlemelisiniz.

Öncelikle, sizin için bariyer olarak elinizi güçlendirek uygun yöntemleri önceden belirleyin. Pazardaki konumunuzu sabitleyebilmek ve daha da büyümek için gelebilecek yeni taleplere duyarlı olun, moderasyonu sıkı tutun. Kısaca özetlemeye çalıştığımız bu iki faktör sıklıkla ciro artırıcı çalışmalar arasında yer bularak kullanılmaktadır.

Müşterilerinizin Yeni Beklentilerine Hazır mısınız?

Satışı artırmanın yolları arasında sıklıkla listelenen en bilindik yöntemlerden birisi de müşterilerin beklentilerine 7/24 hazır olmaktır. İşletmenizde hedeflediğiniz satış oranlarına istiyorsanız müşteri ve potansiyel müşterileriniz ile iletişimi sürdürmelisiniz.

Bu arada sürekli “satış satış” derken odak noktanız “lead generation” yani form toplamak da olabilir. Atlamadan belirtmek isterim.

Bu süreçte olumlu imajınızın ve misyonunuzun altını çizmeli, konumlandırma faaliyetlerine dikkat ettiğiniz ölçüde müşteri ve potansiyel müşterilerinizin de yanında olduğunuzu göstermelisiniz. Tüm yeni hizmet ve ürün konumlandırmalarınızı buna göre şekillendirmelisiniz.

Müşterilerinizle dijital kanallar üzerinden iletişimi güçlendirirne SEO danışmanlığı yapan referanslı kişi ve kurumlardan profesyonel destek almayı unutmayın. Ciroyu artırmanın yolları alanında büyük etkisi bulunan SEO hizmeti, ister tek kişi olun ister 100 kişilik bir işletme inanılmaz faydalar sağlayacaktır.

Ürün ve Hizmetleriniz Özgün mü?

Satış ve tutundurma süreçlerinde satışı artırmanın yolları arasında çeşitli yöntemler yer alır ve bir çoğuna yazımızda yer vereceğiz. Bunlardan biri de ürün ve hizmetin hedeflediğiniz pazara uygunluğu ile alakalıdır. Ürün pazar uyumuna da gelin değinelim:

Satışı artırmanın yolları arasında dikkat edilmesi gereken maddelerden biri olan ürün – pazar uyumu en basit ifade ile sunmayı planladığınız yeni hizmetlerin ve ürünlerin kitlenizin beklentilerine ve ihtiyaçlarına uygunluğudur. Pazarda beklentileri karşılayan, fiyatlandırmaları ile dikkat çekici ve pazarlamanın gücünden beslenecek ürün ve hizmetlerinizle yer almalısınız.

Rekabetin kırıcı bir şekilde arttığı ve benzer bir çok hizmetin karşımıza her an çıkabildiği, işletmelerin her geçen gün sayıca daha da arttığı bu karmakarmaşık yapıda, kimleri müşteri olarak tanımladığınızın altını net olarak çizmeli, ardından hangi problemi gidermeyi, hangi ihtiyacı karşılamak istediğinizi belirleyebilmelisiniz.

Bu başlıktaki son adımda ise markanızın ziyaretçilerinizi tatmin edebileceğinizden ve kalıcı çözümler sunabileceğinden emin olmalısınız. Müşterinin isteklerine tam anlamıyla karşılayabilen ürünler, ciroyu artırmanın yolları arasında listelenen ürünler olmalı.

Eşsiz Önerilerle Karşılarına Çıkın

Hem yerel hem de global pazarda sayıları günden güne artan pek çok rakip yer almakta. Özellikle dijitalleşeme ve lojistij sektörünün gelişmesi ile sınırların ortadan kalkışı, sunduğu avantajlar kadar dezavantajları da beraberinde getiriyor.

Müşteri ya da potansiyel müşteriniz ürün veya hizmet ihtiyacında sizinle aynı hizmeti ve kaliteyi sunduğunu iddia eden pek çok şirket ile karşı karşıya kalabilir. Bu durumda satışlarınızı artırmanız ve rakiplerinizin arasında sıyrılabilmeniz planladığınız kadar kolay olmayacaktır.

Fakat müşterilerinize sunduğunuz değeri hissettirebildiğiniz an sadakat faktörü de gelişecek ve fiyat gibi konular ikinci plana atılarak müşterilerinizin gözünde değeriniz artacaktır.

Ciro artırıcı çalışmalar arasına sayabileceğim bence en önemli başlık olan “kaliteli işletme” faktörünün de üzerinden geçmeli ve bu yönde çalışmalar yapmalısınız.

Tutarlı Fiyat ve Pazarlama Stratejileri

İşletmenizin ciro artırıcı çalışmalar için faydalandığı satış yollarına destek olacak, işe yüksek yeterlilikte pazarlama stratejileri geliştirmeniz şart.

Bu stratejiler için dijital pazarlama ekiplerinden destek alarak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Devamında ise pazarlama stratejinizi kendiniz hayata geçirebilirsiniz. Bu noktada sosyal medyanıza destek olacak video serileri oluşturabilir, organik takipçiyi artırmak için bu içerikleri kullanabilirsiniz.

Sepet Değerini ve Satın Alma Sıklığını Artırın

Mevcut müşterilerinize dokunabilmek yeni müşterileri ikna edip satış yapmaktan çok daha kolay kabul edilir. Satış artırmanın yolları arasında işinize yarayacak bir yöntem olarak elbette e-ticaret özelinde sepet değerini ve satın alma sıklığını arttırmaya odaklanmalısınız.

Atılması gereken ilk adım sepet değerini artırmaktır. Halihazırda devam eden satışa ya da satın almaya odaklanacak tamamlayıcı (tetikleyici) ürünler sunabilirsiniz. Devamında satın alma sıklığını artırma faaliyetleri gerçekleştirmelisiniz.

Bu süreçte takipçilerinize fırsat veya promosyonlar (kuponlar) sunarak onları etkileyecek sunumlar paylaşmalı ve müşteriyi kendinize çekmelisiniz. Bu adımlarla çektiğiniz müşterilerle beraber ciro artırıcı çalışmalar konusunda daha iyi eylemlerde bulunabilirsiniz.

Mevcut Müşterilere Odaklanın

Ciro artırıcı çalışmalar bütününde tamamen müşteri odaklı ilerlemelisiniz. Müşterilerinize ve takipçilerinize özel günlerde e-postalar atıp tebriklerinizi ve düşüncelerinizi ileterek satış artırıcı faaliyetler sürecinizi destekleyebilirsiniz. Burada sıradanlıktan kurtulup özgünlüğe odaklanabilmek önemlidir.

Proaktif strateji belirleyin ve hizmetlerinize değer katmaya farklılaşmaya odaklanın. Müşteri ve potansiyel takipçilerinize ürün yahut hizmetlerinize ihtiyacı olan kişiler olup olmadığını anketler eşliğinde sorgulayabilirsiniz. Kullandığınız ve aktif satış yaptığınız platformları, sosyal medya danışmanlığı planları üzerinden destekleyerek etkin iletişim artırılabilir.

Müşteriler Neyi Neden ve Ne Zaman Satın Alıyor?

Satış artırmanın yolları arasında üst sıralarda kabul edilen en net yöntemlerden biri de müşterinin neden satın aldığını analiz edebilmekten geçer.

Son tahlilde satın alınan ürün ya da hizmeti neden aldığının yanı sıra beklentisini karşılayıp karşılamadığını, ihtiyaca cevap verip vermediğini sorgulayabilirsiniz. Bu sayede ciddi veriler elde edeceksiniz, ihtiyaç duyulması durumunda gerekli yenilik ve stratejileri hayata geçirebilirsiniz. Bu ciro artırıcı çalışmalar planları ile geliştirdiğiniz hizmet ve ürünlerin çok daha fazla talep gördüğünü görebilirsiniz.

Ek Hizmet ve Ürün Satışı

Müşterilerinize hizmet veya bir değerinizi pazarlarken veya ürünlerinizi tanıtırken “bu nasıl olsa iyi geri dönüş getiriyor” diyerek belirli noktalarda takılı kalmayın. Müşteri veya müşterinin satın aldığı ürün ya da hizmeti belli anketler veya soru cevaplar ile süzerek geri planda kalmış ek bir ürün ya da hizmeti de öne çıkarabilirsiniz.

Ciro artırmanın yolları listemizde karşımıza çıkan bu adım, sunduğunuz ve bir miktar geride kalmış ek ürün ya da hizmetleri, müşterinizin fark etmediği anlarda öne çıkarabilir.

Bir e-ticaret senaryosunda hali hazırda alışveriş içerisinde olduğu için bu ürünü ya da hizmeti fark ettiğinde elbette sizden almaya yönelecektir. Sizin için ciro artırıcı çalışmalar arasında kritik noktada olan bu çalışma, müşteri için pozitif yönde bir etki sunar. Satışı artırmanın yolları arasında yer alan bu yöntem ile minimum maliyetler ile ek kayda değer faydalar edinebilecek, ciro artırıcı çalışmalar bünyesinde ek faydalar elde edeceksiniz.

Video İncelemeleri Olmazsa Olmaz

Ciro artırıcı çalışmalar listesinde video ile satış uygulamalarını kullanmak özellikle Z kuşağı üzerinde son derece etkili bir yöntem olmakta. Ziyaretçilerinizin sadık bir müşteri kitlesine evrilebilmesi için mevcut veya eski müşteri deneyimlerininizi belli formatlarda paylaşabilir ve daha etkin şekilde ikna edebilirsiniz.

Satış deneyiminden sonra uygun gördüğünüz müşterinizden bir inceleme videosu talep etmeniz faydalı olacaktır. Bu “özellikle gayrimenkul sektöründe son derece faydalı” videoyu faydayı tam süzebilme adına belli bir süre sonra da talep edebilirsiniz.

Satışı artırmanın yolları arasında son derece etkili olan video incelemeleri son derece etkilidir. Aynı zamanda imajınızı da besler. Bu etkili yöntem ile son derece kolay bir şekilde satış artıcı faaliyetler icra edebilirsiniz.

Bir Web Sitesi Denetimi Gerçekleştirin

Web sitenizin etkili bir şekilde çalışıp çalışmadığını görebilmek, mevcut ise eksiklerini tespit için derinlikli bir web sitesi denetimi şarttır. SEO çalışmaları, iç ve dış link çıkışları vb. gibi basit faaliyetler, web sitenizin etkinliğini daha da artırır.

Web sitenizin Google Analytics’te veya ilgili analiz araçlarında yer alan metriklerini analiz edebilirsiniz. Sitenizde arama motoru optimizasyonu yani SEO ve kullanıcı deneyimi ile geliştirebileceğiniz noktaları analiz etmenizi öneririm. Bu sayede Google’da hızlı indekslenir ve sıralamanızı üst sayfalara taşıyabilirsiniz.

Arka sayfalarda indekslenen anahtar kelime ve içeriklerinizin sizi ön planda tutmayacağı, satışlarınızı artırmayacağını unutmayın. Çünkü 2. sayfa ve sonrasında indexlenmek, daha da az görünürlüğe sahip olmak demektir ki bu durum ciro artırıcı çalışmalar bütününde zaman ve emek kaybına sebep olacak, satışı artırmanın yolları noktasında bir işe yaramayacaktır.

Net Bir Tetikleyici Sunun

CTA yani tetikleyici ifadeler yapısı sunabilmek satış artırıcı faaliyetler arasında yine üst sıralarda yer alır.

CTA yani Call To Action’lar takipçilerinizi sunduğu motivasyonel cümleleri ile satın almaya yönelten, harekete geçirici kalıplardır. “Kazanmaya bizimle başla” vb. gibi sıradan CTA’lar yapay zeka testleri ile beslenmeli ve ziyaretçilerinizi satış artırmanın yolları ile harekete geçirebildiğinizden emin olmalısınız.

Web sitenizin URL adresini, sahip olduğunuz sosyal medya ağlarında, mail imzalarınızda ve ilgili işletme listelerinizde paylaşmalısınız. Bu son derece basit ama etkili yöntem, satış artırıcı faaliyetler arasında sıklıkla göz ardı edilerek ciro artırıcı çalışmalar için negatif yönlü hareket meydana getirmekte.

Düzenli Promosyonlar Mutlu Eder

Satış artırmanın yolları arasında üst sıralarda yer alan bir başka faktör de düzenli promosyonlar ve indirim kuponları ile dikkati yüksek tutmaktan geçer.

Müşteri ve potansiyel müşterilerinizin dikkatini ve ilgisini taze tutabilmek adına, sık satın alma eylemi gerçekleştirmelerini sağlayacak hediyelerle firmanıza bağlılıklarını güçlendirebilirsiniz.

Özetle dijital dünyada düzenli promosyonlar sunmayı ve influencer’lar kullanmayı ihmal etmeyin. Satış artırmanın yolları arasında yer alan bu yöntemler ile müşterinizin satın aldığı hizmeti net analiz edebilir, aynı zamanda sadık bir müşteri olarak kalmalarını sağlayabilirsiniz.

Promosyonlar ve ilişkili hediyeler, pazarlama stratejisi arasında “marka tutundurma” faaliyetleri başlığı altında kabul edilen son derece etkili bir yöntemdir. Belirlediğiniz sıklıkta sunabileceğiniz promosyonlar, müşterinizin heyecanını yükseltir. Bu sayede alışverişin yoğun olduğu dönemlerde çok daha verimli satış yapabilecek, başarılı bir satış artırıcı faaliyetler bütünü yakalamış olacaksınız.

İçerik Denetimi Yapın

Ciroyu artırmanın yolları arasında önemli yer sahip bir başka konu da içerikleri belli sıklıkta denetleyebilmekten geçer. Mevcut web sayfanızda veya blog kırılımınız altında yer alan içerikleri, duyuru metinlerini ve mailing tetikleyicilerini devamlı olarak analiz etmelisiniz.

Bu içeriklerin müşteriye dokunup dokunmadığını, sıcak bir bağ oluşturup oluşturmadığını değerlendirebilirsiniz. Değerlendirme neticesinde içeriklerinizi yenilemek veya yayından kaldırmak isteyebilirsiniz.

Burada odaklanmanız gereken asıl konu takipçilerinizin hayatını nasıl kolaylaştırdığınız ve sunduğunuz avantaj ve imkanlar olmalıdır. Örneğin “ihtiyaç duyduğunuz her an bir telefon / birkaç tıklama kadar size yakınız” demek yerine “7/24 hizmetinizdeyiz” ifadesini kullanabilirsiniz. Bu gibi işlevsel faktörler, ciroyu artırmanın yolları arasında ciddi öneme sahiptir.

Sosyal Medya Reklamcılığını Kullanıyor musunuz?

Hizmet ve ürün satışlarını arttırmak istiyorsanız dijital reklamların gücünü göz ardı etmemelisiniz. Teknolojinin getirmiş olduğu imkanlar düşünüldüğünde düşük bütçeli reklamlarla dahi büyük kazançlar elde edebilirsiniz.

Google ADS ya da META Facebook / Instagram reklamları ile müşterileriniz ve potansiyel müşterilerinizi hedefleyebilir ve dijital platformlarda etkin olduklarını düşündüğünüz anlarda çıkabilirsiniz.

Bu süreçte bütçenizin boşuna harcanmaması ve reklamları en etkili şekilde değerlendirmek adına referanslı dijital pazarlama uzmanlarından destek almayı unutmayın. Bu kişiler sayesinde rahatlıkla satış artıcı faaliyetler gerçekleştirebileceksiniz.

Topluluk Oluşturmak ve Ağızdan Ağıza İletişim

Satış artırıcı faaliyetler odaklı tüm çalışmalarda insanlar arasında konuşulmanız olmazsa olmaz. Ağızdan ağıza (Mouth to Mouth) pazarlama yöntemi özellikle son senelerde ekin bir satış yöntemi olarak önümüze çıkıyor.

Instagram, Twitter, Facebook gibi üst sıralarda yer alan ağlarda vakit geçiren kişilere ve potansiyel müşterilerinize, bu mecralardan ulaşmaya çalışabilirsiniz. Müşterilerinizin sorunlarına çözüm üretebilmek için de bu mecralardan faydalanabilirsiniz.

Sorununa çözüm sunduğunuz müşteri, gelecekte karşı karşıya kalacağı sorunlar için de sizin ile iletişime geçmeyi haliyle ister. Ayrıca memnun kaldığı bu deneyimi çevresine de duyurarak reklamınızı en etkili şekilde, ilk ağızdan yapacaktır. Bu senaryoda birinci ağızdan yapılan reklamlar, işletmede ciroyu artırmanın yolları arasında önemli bir konuma sahiptir.

Sosyal Medya Profilinizin Optimize Edildi mi?

Satış artırmanın yolları arasında sosyal medya platformlarının önemi görebileceğiniz üzere son derece büyük. İşletmenizin resmi sosyal medya hesabı, müşterilerinize doğrudan seslenen kritik öneme sahip bir mecradır. Sosyal medyada yer alan profiliniz; kimliğinizi, değerlerinizi ve faaliyetlerinizi tam olarak tanımlamalıdır.

Her sosyal medya ağının dinamiği farklı olduğundan – mesela TikTok – mecraya uygun bir söylem belirlediğinizden emin olmalısınız. Bu gibi tetikleyicilerin doğru zamanlarda kullanımı, satışı artırmanın yolları listemizd büyük önem taşır ve üst sıralarda yer alır.

Bu arada tüm sosyal ağlardan ve resmi web sitenizde söylem bütünlüğüne sahip olmalı ve tüm profillerinizi bu şekilde optimize ettiğinizden emin olmalısınız. Bu sayede başarılı satış artırıcı faaliyetler ortaya koymuş olursunuz.

Arama Motoru Pazarlaması Önemlidir

Ciroyu artırmanın yolları listemizde sona doğru yaklaşıyoruz. SEM (Search Engine Marketing) yani arama motoru pazarlaması web sayfanızın ya da ürününüzün sonuç sayfalarındaki görünürlüğünü arttırmak amacı ile reklam verenler tarafından kullanılan bir dijital pazarlama (kavramı) terimidir.

Satış artırmanın yolları arasında yer alan arama motoru pazarlamasını kesinlikle ihmal etmemek, reklam geliri alabilmek, satış odaklı çalışmalarınızı arttırmak gibi yüksek trafiğe ihtiyaç duyduğunuz senaryolarda web site trafiğinizi artırarak işinizi epey kolaylaştırır.

Web site trafiğinizin arttığını gördüğünüz noktada, satış artırıcı faaliyetler konusunun dijital ayağında başarılı olmaya yaklaştınız diyebiliriz.

Google’dan İncelemeler Alın

Google, satış artırmanın yollarına odaklananların neredeyse en çok konsantre olduğu platformdur. Günümüzde kullanıcılar deneyimlerini dijital ağlar ve web kanalları üzerinden potansiyel kullanıcılar ile paylaşır.

Bir kullanıcının etkili deneyim ve yorumları, ürün ya da hizmeti almak isteyen kullanıcıların karar sürecinde büyük bir rol oynar. İşletmeniz için satış artırmanın yolları arasında yer alan, Google’da sahip olduğunuz yorum sayısını artırmaya odaklanabilirsiniz.

Ayrıca bu değerli yorumlar ve yüksek yıldızlı değerlendirmeler, takipçi ve cironuzu arttırmak adına faydalanabileceğiniz en etkin kanallardır. Bu nitelikleri sağladığınız sürece ciroyu artırmanın yolları arasında büyük bir başarım elde etmiş olursunuz.

Burada Google Yorumlar ile alakalı bir anımı da paylaşmak isterim. Kuaför bir arkadaşım, önerim sornasında bir kahve makinasına iliştirdiği “ücretsiz ama..” notuyla Google yorumlarını sadece küçük bir hediyeyle müşterilerinden toplamış ve hedef bölgesinde öne çıkan bir işletme olduğunu göstermişti.

Dijital pazarlama hizmeti almayı düşünüyorsanız ve en doğru dijital pazarlama ajansı hangisi arayışındaysanız bize [email protected] e-posta adresimiz üzerinden ulaşabilir veya aşağıdaki iletişim formunu doldurabilirsiniz.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz